Generálka na MS nevyšla. Čeští hokejisté podlehli na Švédských hrách také Rusům

14:28
Stockholm - Čeští hokejisté zakončili Švédské hry ve Stockholmu porážkou s Ruskem 2:4 a obsadili na turnaji bez bodu poslední místo. O první výhře sborné v šestém utkání pod novým hlavním koučem Iljou Vorobjovem rozhodl v 38. minutě Vladimir Tkačov a výsledek pojistil při power play českého týmu Nikita Sošnikov. Pro svěřence trenéra Josefa Jandače byl zápas generálkou na mistrovství světa v Dánsku, do kterého vstoupí v sobotu večer utkáním proti Slovensku.

Česko vs. Rusko. Adam Musil bojuje o kotouč s Iljou Kablukovem. foto: Reuters

Český tým se dostal do vedení v deváté minutě díky přesilovkové trefě Dmitrije Jaškina, ale ještě v první třetině otočili stav Jevgenij Dadonov a Pavel Bučněvič. Ve 34. minutě vyrovnal opět v početní výhodě Filip Chytil, ale sborné vrátil vedení Tkačov a výsledek zpečetil do prázdné branky Sošnikov.

Češi nastoupili v brance s Pavlem Francouzem a do sestavy se zařadili také obránce Adam Polášek a útočník Dmitrij Jaškin, kteří dosud do turnaje rovněž nezasáhli. V úvodu se hrálo dlouho bez šancí, pouze v páté minutě ohrozil Francouze bekhendovým pokusem Sošnikov.

Švédské hry, Česko vs. Rusko. Adam Musil a Nikita Sošnikov.

Švédské hry, Česko vs. Rusko. Nečas a Chytil slaví gól.

O čtyři minuty později při Kiselevičově vyloučení se nejdříve dostal v oslabení do dobré střelecké pozice Kablukov, ale Francouz zasáhl. Vzápětí dostal na pravém kruhu prostor Jaškin a překonal Šesťorkina střelou na vyrážečku.

Sborná odpověděla hned za 30 vteřin. Adam Musil ztratil puk v útočném pásmu, Anisimov vysunul do úniku Dadonova a útočník Floridy překonal Francouze střelou nad vyrážečku.

ČR - Rusko 2:4 (1:2, 1:1, 0:1)

(Švédské hokejové hry ve Stockholmu, turnaj Euro Hockey Tour)

Branky a nahrávky: 9. Jaškin (Chytil), 33. Chytil (Nečas, Nestrašil) - 10. Dadonov (Anisimov), 13. Bučněvič (Tkačov), 38. Tkačov (Bučněvič), 59. Sošnikov. Rozhodčí: Björk, Holm - Laksola, Nyqvist (všichni Švéd.). Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 2000.

ČR: Francouz - D. Sklenička, Moravčík, Pláněk, Polášek, Pyrochta, Hrbas, F. Pavlík, D. Musil - Nestrašil, Chytil, Šťastný - H. Zohorna, Nečas, Kousal - Frk, F. Chlapík, Jaškin - M. Kaut, A. Musil, M. Stránský. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.

Rusko: Šesťorkin - Kiselevič, Chafizullin, Gavrikov, Trjamkin, Jakovlev, Bereglazov, Bělov - Dadonov, Anisimov, Kaprizov - Sošnikov, Andronov, Mamin - Bučněvič, Tkačov, Kručinin - Michejev, Kablukov, Byvalcev - od 41. navíc Semjonov. Trenéři: Ilja Vorobjov, Igor Nikitin, Alexej Kudašov a Anvar Gatijatulin.

Ve 13. minutě Rusové stav otočili po další české chybě. Hrbas rozehrál přímo na hůl Tkačova, který uvolnil na pravém kruhu Bučněviče a ten trefil bližší horní roh. Při Hrbasově trestu pak Češi odolali.

Druhá třetina dlouho šance nenabízela. Češi se ubránili při Poláškově trestu, při kterém v přečíslení dvou na jedno neprošla přihrávka Stránského na Nestrašila a příležitost v oslabení se tak nekonala. Tu měl pak v polovině utkání po souhře Nečase s Hynkem Zohornou Kousal, ale také nevyrovnal.

Francouz si poradil s pokusem Michejeva, který vyřešil přečíslení individuálně. Ve 34. minutě se Jandačův výběr prosadil opět při Kiselevičově trestu a využil i druhou přesilovku v utkání. Při akci talentovaných mladíků Nečas přihrál Chytilovi, který zamířil přesně k levé tyči.

Rusové se v 38. minutě vrátili do vedení. Bučněvič vyhrál bruslařský souboj s Hrbasem, po objetí branky našel ideálně Tkačova a ten snadno upravil na 3:2 pro sbornou.

V úvodu třetí třetiny měli navrch Rusové a v největší příležitosti nepřekonal Francouze Tkačov. Při Semjonovově trestu se Češi neprosadili, Šesťorkin si poradil s Nestrašilovým pokusem, přestože měl zakrytý výhled.

V 52. minutě mohl vyrovnat Nečas, ale z mezikruží minul. Šesťorkin si poradil i s Frkovou možností. V power play se Češi z tlaku neprosadili a 100 vteřin před koncem dovršil výsledek Sošnikov.