23. září 2016 22:07, aktualizováno 24. 9 2:07 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Fury zrušil kvůli ‚vážným zdravotním potížím‘ podruhé odvetu s Kličkem. Simuluje?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Tyson Fury na tiskovce v květnu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tyson Fury na tiskovce v květnu. | foto: MAFRA

MANCHESTER Už jednou odložený odvetný boxerský duel mezi bývalým světovým šampionem Vladimirem Kličkem z Ukrajiny a jeho přemožitelem Tysonem Furym je znovu odložený. A opět kvůli potížím britského bijce. O těch jako první informoval britský bulvární deník The Daily Star. Termín 29. října je přitom už náhradní, původně se měli oba utkat už 9. července, tehdy byl ale souboj zrušený kvůli Furyho zranění kotníku.

Na ten zápas už podruhé marně čeká celý boxerský svět. Brita Tysona Furyho sice před třemi dny vystopoval Daily Mail v ulicích Manchesteru, jak „venčí“ své nové luxusní SUV od Mercedesu za téměř 5 milionů korun s korunou a nápisem GK (Gipsy King), jenže pohoda nedávno osmadvacetiletého bijce byla dle všeho jen hraná (zato značná nadváha nikoliv).

„Je nám to nesmírně líto, ale přípravy na odvetu Tysona Furyho s Vladimirem Kličkem nebudou pokračovat. V tomto týdnu absolvoval Tyson vyšetření, která ukázala, že není způsobilý k boji. Lékaři nám dali na vědomí, že jeho problémy jsou natolik vážné, že nemůže boxovat ani se připravovat na souboj s Kličkem,“ řekl ESPN.com Furyho manažer Mick Hennessy.

„Tyson okamžitě podstoupí léčbu, kterou potřebuje k úplnému uzdravení. Všichni se hluboce omlouváme zúčastněným stranám a také fanouškům, kteří se na tuto odvetu těšili. Tyson je zničený, ale není jiné možnosti. Včas budeme všechny informovat, do té doby ale žádáme všechny, aby ctili soukromí jeho i rodiny a aby dostali prostor potřebný ke zvládnutí této těžké chvíle,“ dodal tajemně.

Ihned tak vyvstávají otázky, v čem je problém neporaženého Brita, který loni v listopadu šokoval výhrou nad jedenáct let neporaženým Kličkem. Ten mimochodem ve středu vyvěsil na sociální sítě vzkaz, ve kterém láká na odvety, které mu vždy šly, a přidal fotku ze sparingu ještě doma na Ukrajině. Do oblíbené destinace v podhůří Alp ve Stanglwirtu se měl vydat v úterý.

Už v pátek nad ránem ale dostal od Hennessyho a Franka Warrena, promotéra večera, zprávu, že nikam cestovat nebude muset. „Vladimir je hrozně zklamaný, znovu to ten chlap zrušil. Vladimir je držený tím šílencem jako rukojmí. Chce bojovat, trénuje, ale naposledy stál v ringu před rokem,“ postěžoval si zámořským médiím manažer ukrajinského obra Bernd Bönte, který při svém nářku nejspíše zapomněl na klauzuli ve smlouvě o odvetě, kterou aktivoval jeho chráněnec.

Tato klauzule zavazuje oba bijce – Furyho a Klička – ke vzájemnému okamžitému souboji bez možnosti se utkat mezitím s někým jiným. Brit tak chtěl mimochodem učinit na jaře, když s dohodou otálel sesazený král těžké váhy. Když se obě strany domluvily, absolvovaly kolečko tiskových konferencí i setkání v pořadu Sky Sport „Face Off“, necelé dva týdny Fury ze zápasu naplánovaného na 9. července vycouval.

Oficiální verze? Zranění kotníku, jehož snímek umístil i na sociální sítě. Poranění mu ale nebránilo užívat si s dalšími ostrovními fanoušky během play-off na fotbalovém Euru. Týden po termínu souboje se jeho ženě Paris narodil jejich třetí potomek a už v té době bublal na povrch dopingový skandál, na který upozornila ostrovní média.

206 centimetrů vysoký manchesterský rodák si měl společně s bratrancem Hughiem pomáhat už loni na jaře anabolickým steroidem nandrolon. I přes suspendaci a vyšetřování Britským anti-dopingovým výborem dostal od ostrovní boxerské federace Fury zelenou k novému termínu souboje s Kličkem. Ten byl stanovený na 29. října, jenže další komplikace přišly minulé pondělí, kdy se domácí bijec nedostavil vinou poruchy vozu (starého, ne zmíněného Mercedesu) na úvodní tiskovou konferenci.

Tehdy to všichni brali ještě s úsměvem, sám Kličko na tom vytěžil určitou mediální výhodu. V tomto týdnu vyšlo najevo, že slyšení před Anti-dopingovým výborem čeká Furyho 4. listopadu, což bylo týden po termínu odvety. Nyní přišlo zrušení souboje, přestože Warren zopakoval, že jde pouze o odklad. Tomu ale momentálně věří už jen málokdo. Zvláště po výše citovaném tajemném prohlášení Hennessyho.

Je Tyson Fury vážně nemocný? Dohnali jej démoni rozdvojené osobnosti, k čemuž se on sám přiznal? Stejně tak k tomu, že v dětství trpěl silnými depresemi. Nebo jde jen o snahu, jak nepřijít o neporazitelnost, tvrdě získané tituly v odvetě a vyvlíknout se z duelu s nažhaveným ukrajinským bijcem? Je totiž jasné, že pokud by porušil Fury podmínky klauzule ve smlouvě na první duel, stihl by jej tvrdý finanční trest. Pokud by k tomuto donutil soupeře, byl by „volný“.

Vladimir Kličko a promotér jeho stáje Tom Löffler na tiskovce.
Vladimir Kličko na tiskovce, které se Tyson Fury nezúčastnil.

Zároveň ale bez titulů. Kličko totiž po informaci z britského tábora nesedl do kouta a nezačal truchlit, ale naopak už stihl rozeslat do několika světových stran a pochopitelně také na vedení federací WBO, WBA a IBF, o jejíž pásy se měl se svým rivalem v Manchesteru utkat, dopisy, ve kterých připomíná, že je v tvrdém tréninku a připraven boxovat s kýmkoliv, komu mu určí příslušné federace.

Jak celý příběh jménem Fury vs. Kličko II. dopadne? To je momentálně ve hvězdách, brzo se ale jistě dozvíme více. Profiboxing.cz oslovený Peter Fury každopádně momentálně mlčí, stejně jako další zdroje blízké rodině britského boxera.

Některá ostrovní média spekulují o tom, že se samozvaný „Gipsy King“ („Cikánský král“) už do ringu nevrátí ostatně tak, jak deklaroval už na jaře. Jenže tehdy mluvil o tom, že jeho rozlučkovým večírkem bude právě tolik očekávaná a pro všechny strany výnosná odveta.

Zajímavostí jistě budiž i fakt, že jen pár desítek před touto zprávou odstoupil ze souboje s Hughiem Furym mexický talent Andy Ruiz Jr. a to aniž by udal jakékoliv důvody. Oba se měli stát 29. října hlavními předskokany výše rozepsaného souboji a také v něm mělo jít o hledání soupeře pro jeho vítěze. Tento duel byl potvrzený jako oficiální eliminace o právo vyzvat šampiona WBO.

Z parádního boxerského večera čtyř elitních těžkých vah ale nyní nezbylo nic.

  • 1Diskuse


Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky