Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Fuksa s Dostálem jsou ve finále, polská kladivářka Wlodarczyková hodila světový rekord

Sport

  19:16
Rio de Janeiro/Praha - Čeští reprezentanti Martin Fuksa a Josef Dostál v úterý pojedou finále olympijského závodu kategorie C1, respektive K1. Fuksa si finálovou účast vyjel až v semifinálové jízdě, stejně jako kajakář Josef Dostál, který přímo do finále ani postoupit nemohl. O senzaci se postarala kladivářka Anita Wlodarczyková, která ovládla finále v novém světovém rekordu 82,29 m.

Josef Dostál ve své rozjížďce exceloval. foto: Reuters

Fuksa měl v úvodní rozjížďce technické problémy, nevyužil tak šanci postoupit do bojů o medaile přímo, druhou jízdu na laguně Rodriga de Freitase ale už zvládl na jedničku.

Třiadvacetiletý člen pražské Dukly startuje na olympijských hrách poprvé, na start se však postavil jako stříbrný medailista ze světových šampionátů v předešlých dvou letech.

„Hrozně jsem se na start těšil. Nebyl jsem nervózní, jak jsem čekal. Jsem strašně v pohodě. Snad přijde větší nervozita před finále, protože pak je lepší soustředění na závod. Jsem rád, že jsem v prvním olympijském finále v životě,“ řekl Fuksa po semifinále.

Martin Fuksa si v Riu bude muset zajet semifinále, v rozjížďce jej totiž předčil Brazilec Dos Santos Queiroz.

V rozjížďce měl Fuksa drobné technické problémy. Na přední noze má smirkový papír, který se mu po 250 metrech utrhl. „Takže se mi smekla noha. Bylo to nepříjemné, nemohl jsem jet to svoje a lehce jsem se trápil. Rozhodně se na to nevymlouvám,“ řekl, ale bral problém s nadhledem. „Krásně jsem se rozjel na semifinále, soupeře jsem si hlídal a moc se těším na finále,“ řekl Fuksa.

Stejně starý Dostál vstoupil do programu her jasnou výhrou v rozjížďce. Člen bronzového čtyřkajaku z olympiády v Londýně, který se na kilometru stal v roce 2014 mistrem světa a na loňském šampionátu byl druhý, však nemohl postoupit přímo do finále.

V semifinále se v průběhu celé trati držel mezi postupující čtveřicí a v kontaktu s druhým Maxem Hoffem z Německa a Slovákem Peterem Gellem. Nejrychlejší Rus Roman Anoškin soupeřům ujel o více než sekundu.

O třetí světový rekord v atletických soutěží na olympijských hrách v Riu de Janeiro se postarala Anita Wlodarczyková. Polská favoritka třetím pokusem hodila 82,29 metru a ke svému historickému maximu z loňského mítinku ve Wladyslawowu přidala jeden metr a 21 centimetrů.

Dosavadní rekord překonala Wlodarczyková ve finále ještě jednou, v páté sérii předvedla výkon 81,74 metru. Jednatřicetiletá Polka soutěž kladivářek jasně ovládla. Druhou Číňanku Čang Wen-siou porazila o pět a půl metru a vylepšila stříbro z Londýna. Bronz vybojovala v britském rekordu 74,54 metru Sophie Hitchonová.

Wlodarczyková překonala světový rekord popáté v kariéře. V Riu to před ní dokázali o den dříve jihoafrický čtvrtkař Wayde Van Niekerk a hned v úvodní den atletického programu Etiopanka Almaz Ayanaová v běhu na 10.000 metrů.

Anita Wlodarczyková pokořila svůj vlastní světový rekord.

Postoupit do dvanáctičlenného finále se nepodařilo reprezentatkám v synchronizovaném plavání Soně Bernardové a Alžbětě Dufkové. V technickém programu, který byl druhou polovinou kvalifikace, české akvabely klesly ze 16. na 18. příčku. Kvalifikaci vyhrály ruské obhájkyně zlata Natalija Iščenková a Světlana Romašinová s více než tříbodovým náskokem před Číňankami a Japonkami.

České reprezentantky za obě části kvalifikace získaly 160,5973 bodu a na dvanácté Rakušanky ztratily bezmála deset bodů. Bernardová, která je ve 40 letech nejstarší závodnicí v soutěži, startuje pod pěti kruhy už popáté a potřetí s Dufkovou. Jejich nejlepším společným umístěním je 14. příčka z Londýna.

České akvabely Soňa Bernardová a Alžběta Dufková nepostoupily na olympijských hrách do dvanáctičlenného finále.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!