22. listopadu 2015 16:42, aktualizováno  17:31 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Nic pro slabé povahy. Mladík na kajaku se vrhá z vodopádů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Dane Jackson má pro strach uděláno. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dane Jackson má pro strach uděláno. | foto: www.jacksonkayak.com

Nejprve letí ze skály prázdný kajak, vzduchem plachtí pádlo. Teprve potom se do rozbouřené vody z výšky dvaceti metrů vrhá mladý muž. Jmenuje se Dane Jackson a je jedním z nejlepších freestyle kajakářů na světě. I když je mu jen dvaadvacet, má na svém kontě mnoho perfektních kousků. Třeba zdolání vodopádů Veracruz v Mexiku, ráji kajakářských dobrodruhů.

Vodu a kajak má mladý Američan v krvi. Vždyť otec Danea Jacksona Eric je čtyřnásobný mistr světa ve freestylu, účastník olympiády v Barceloně v disciplíně K-1, autor mnoha publikací (např. o sjíždění divoké řeky) a v neposlední řadě designér kajaků a zakladatel firmy Jackson Kayak. Pod její značkou jezdí jak Dane, tak jeho sestra Emily.

„Táta je nejdůležitější osobou v mém životě. Naučil mě být takovým člověkem a sportovcem, jakým jsem,“ hlásí hrdě Dane. „Miluj to, co děláš, a dělej, co miluješ,“ zní motto mladíka z Tennessee a není těžké uvěřit tomu, že on sám skutečně svou práci miluje.

Už v juniorské kategorii ovládl většinu kategorií freestyle kajaku a nyní ve svých dvaadvaceti se může pyšnit více tituly než mnozí závodníci za celou kariéru. „Narodil jsem se na řece,“ říká Dane Jackson a přiznává, že nejvíc ho baví sjíždění divokých řek v těžko přístupném terénu.

Letos si splnil sen a s kolegy z Jackson Kayak týmu si vyrazili do Mexika na vodopády Veracruz. Co všechno tam předváděli? Podívejte se na přiložené video.

Freestyle kajak v Ugandě i pražské Troji

Termín freestyle kajak zastřešuje několik sportovních disciplín, které se liší prostředím, v němž kajakáři řádí, typem lodi či náročností. Parádní disciplínou Danea Jacksona je tzv. creek kayak. Kajakář vyhledává obtížně splavitelná místa s velkým spádem, zejména vodopády, a snaží se je pokořit. Helma a chrániče jsou nezbytností, nechybí totiž pády z desítky metrů vysokých skal či kličkování mezi balvany.

Podobně živelné je i rodeo, které má přece jen blíže k „měřitelné“ sportovní disciplíně. Kajakáři závodí na umělé řece a ve speciálních kratších lodích, které umožňují salta a jiné akrobatické kousky ve vodním válci. Na předvedení co nejpůsobivější akrobatické série mají vodáci 45 sekund. Evropský pohár v rodeu letos v září zavítal i na umělý kanál v pražské Troji, kde se představila kontinentální špička včetně nejlepšího českého freestyle kajakáře Ondřeje Křivánka.

Dane Jackson na vodopádech Veracruz v Mexiku.
Danu Jacksonovi vyrábí kajaky jeho otec Eric, čtyřnásobný mistr světa ve freestyle kajaku a účastník olympijských her.

Playboating je pak nezávodní variantou rodea. Jezdci na rozdíl od rodea nepádlují na jednom místě, naopak vyhledávají divokou vodu na velkých řekách a řádí ve vlnách a peřejích podle libosti. Někdy k tomu ani nepotřebují pádla a pomáhají si pouze rukama. Mekkou playboatingu je například Bílý Nil v Ugandě nebo další africká veleřeka Zambezi.

Na stránkách Danea Jacksona se můžeme dočíst, že na svých cestách za divokou vodou navštívil z tréninkových důvodů i Českou republiku. Která řeka splňovala jeho náročné požadavky, se však zjistit nepodařilo.

  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz