28. listopadu 2009 9:58 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Freestyle zůstává dál drsný. I po smrti jednoho z jezdců

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Murray při pokusu o backflip.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Murray při pokusu o backflip. | foto: ČTK

PRAHA Připomínají novodobé gladiátory. Naplněné ochozy arén baví freestyle motokrosaři neuvěřitelnými triky, při kterých se tají dech. Od letošního února je podoba se starověkými reky, kteří často v aréně zemřeli, ještě věrnější. I freestylisti už mají první oběť.

 Smrt jednoho z nejlepších závodníků světa Jeremyho Luska podle mnohých freestyle motokros změnila. "Už to není taková zábava, jako bývala. Dřív jsme se bavili, protože triky byly jednodušší," vysvětlil Ronnie Faisst. "Dnes jsme šťastní, když jsme na konci dne celí," odfrkl si dvaatřicetiletý veterán.

Lusk v Kostarice nezvládl trik, který předváděl pravidelně. Po hrůzném pádu udeřil hlavou o zem a o několik dní později v nemocnici zemřel.

"Nebyl to žádný výjimečný pád. Záleží však jen na malinkatých detailech, zda odejdete po svých, nebo vás odnesou, anebo jestli to bohužel i nepřežijete," líčil průkopník českého freestylu Petr Kuchař.

Sledovat dech beroucí skoky mají možnost diváci i dnes v Praze při desátém ročníku Gladiator Games v O2 areně.

Nabízí se tak otázka, zda stále se zvyšující obtížnost triků spojená se zvýšeným rizikem stojí jezdcům za pomíjivý okamžik aplausu.

"Všichni chápeme, že riskujeme. Začíná to být stále častěji buď, anebo. Buď vám to vyjde a budete slavní, nebo si pár měsíců poležíte ve špitále. Některé věci jsou fakt drsné," uznal Kuchař.

Končit však nehodlá. "Po smrti Jeremyho mi ale dělalo problém něco skákat. Možná bychom se mohli zamyslet, jak moc vlastně riskujeme. Člověk se z toho třese, ale jedeme dál," přiznal sedmatřicetiletý jezdec.

Černé myšlenky se objevily i v rodině nejmladšího českého freestylisty desetiletého Matěje Česáka. "Všichni jsme byli ze smrti Jeremyho špatní, kluk dokonce brečel ve škole. Dlouho jsme zvažovali, zda to má cenu, jezdit dál. Matěje ale freestyle baví, už něco umí, a tak by se přestávalo jenom velmi těžko," pokyvuje hlavou otec Kamil Česák.

Sám syna k freestylu přivedl, a moc dobře tedy ví, že jde o riskantní podnik. "Tenhle sport se stále posouvá, je nebezpečnější. Snažíme se na bezpečnost hodně dbát, ale moc to bohužel nejde. Matěj bude triky protahovat víc a víc, přejde na větší motorku. Byl bych radši, kdyby jezdil normální motokros, ale zatím se nic nestalo, takže riskujeme dál."

Spíše rozhoduje štěstí a náhoda
Problémem freestylu je, že na rozdíl třeba od formule 1 není moc možností, jak jezdce více ochránit. "Přesto se něco málo posouvá. Jsou nově chrániče na krk, Jeremy ho neměl, ale nevím, jestli by mu to pomohlo," krčil Kuchař rameny.

"Bezpečnost moc vylepšit nejde. Spíše rozhoduje štěstí a náhoda," souhlasí Česák senior.

Ač sám "létání" na motorce v Česku propagoval, v jedné věci má Kuchař jasno. "Děti na freestyle nedám. Je to strašná práce se spoustou pádů a bolesti."

  • 0Diskuse


Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky