Davis Cup: Francouzští tenisté zvládli čtyřhru, k ‚salátové míse‘ jim chybí bod

17:55
Lille - Tenisty Francie dělí jedna výhra od desátého daviscupového titulu. Ve finále v Lille vede domácí výběr nad Belgií před nedělními závěrečnými dvouhrami 2:1. Druhý francouzský bod získali ve čtyřhře Richard Gasquet a Pierre-Hugues Herbert, kteří po více než třech hodinách porazili belgický pár Ruben Bemelmans, Joris de Loore 6:1, 3:6, 7:6, 6:4.

Francouzský daviscupový kapitán Yannick Noah (vlevo) slaví s Pierrem-Huguesem Herbertem a Richardem Gasquetem výhru nad Belgií ve čtyřhře ve finále DC. foto: ČTK/AP

Úvodní dvouhry v pátek suverénně ovládli David Goffin a Jo-Wilfried Tsonga a zamotali hlavu kapitánům, kteří zvažovali jejich nasazení i do deblového zápasu. Nakonec ale Yannick Noah i Johan van Herck zůstali u původně nahlášených sestav.

Gasquet přitom s Herbertem nikdy čtyřhru nehrál, do týmu se dostal až na poslední chvíli místo jeho tradičního deblového partnera Nicolase Mahuta. Také sám Herbert se v poslední době potýkal se zdravotními potížemi, kvůli bolestem zad dokonce odstoupil z Turnaje mistrů, aby se šetřil na daviscupové finále.

Francie - Belgie 2:1 po čtyřhře

(finále tenisového Davisova poháru v Lille, tvrdý povrch)

Gasquet, Herbert - Bemelmans, De Loore 6:1, 3:6, 7:6 (7:2), 6:4.

Domácí pár jasně ovládl první set, pak se ale francouzská cesta k vítězství zadrhla až do tie-breaku třetí sady. Ten však Gasquet s deblovou světovou třináctkou Herbertem vyhráli jednoznačně 7:2 a poslední set rozhodl jejich brejk v sedmé hře.

Vítězný třetí bod může v neděli odpoledne přidat Tsonga, musí ale zdolat finalistu Turnaje mistrů Goffina. K poslední dvouhře pak nastoupí Lucas Pouille a Steve Darcis.

Domácí výběr v Lille usiluje o jubilejní desátý daviscupový triumf. Naposledy Francouzi slavnou trofej vyhráli v roce 2001, od té doby ve finále třikrát neuspěli. Belgičané ještě Davisův pohár nikdy nezískali, na listinu vítězů se mohou zapsat jako šestnáctá země v historii.