Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Francouzská ostuda. Vicemistři Evropy s Lucemburskem jen remizovali

22:41
Praha - Fotbalisté Belgie porazili 2:1 Řecko a jako první tým z evropské kvalifikace postoupili na mistrovství světa. O výhře výběru trenéra Roberta Martíneze rozhodli Jan Vertonghen a Romelu Lukaku, za domácí v Pireu vyrovnal Jose Zeca. Francie nečekaně remizovala 0:0 doma s Lucemburskem a zkomplikovala si boj o postup na šampionát.

Francouzské hvězdy nedaly Lucembursku ani gól foto: Reuters

Výsledky kvalifikace MS 2018 ve fotbale

Skupina A:

Bělorusko - Švédsko 0:4 (0:3)
Branky: 18. Forsberg, 24. Nyman, 37. Berg, 84. Granqvis z pen.

Nizozemsko - Bulharsko 3:1 (1:0)
Branka: 7. a 80. Pröpper, 67. Robben - 69. Kostadinov.

Lotyšsko - Švýcarsko 0:3 (0:1)
Branky: 9. Seferovic, 55. Dzemaili, 58. Rodriguez z pen.

Skupina H:

Estonsko - Kypr 1:0 (0:0)
Branka: 90.+2 Käit.

Gibraltar - Bosna a Hercegovina 0:4 (0:1)
Branka: 35. a 85. Džeko, 65. Kodro, 83. Lulič.

Řecko - Belgie 1:2 (0:0)
Branky: 73. Zeca - 70. Vertonghen, 75. Lukaku.

Skupina I:

Chorvatsko - Kosovo 1:0 (0:0)
Branka: 74. Vida.

O postupu čtvrtfinalistů šampionátu v roce 2014 Belgie rozhodla hektická pětiminutovka ve druhém poločase. Belgičané se nejprve ujali vedení v 70. minutě zásluhou Vertonghena, ale tři minuty na to srovnal Zeca. V 75. minutě už ale hosté zase vedli - desátým gólem v kvalifikaci se o to postaral Lukaku.

Belgie, která má na prvním místě skupiny H dvě kola před koncem nedostižný náskok osmi bodů, se stala šestým známým účastníkem mistrovství světa. Vedle reprezentace Ruska, kde se šampionát v příštím roce uskuteční, si už místo na turnaji zajistily také Brazílie, Mexiko, Japonsko a Írán.

Ve skupině B Švýcarsko uspělo 3:0 v Lotyšsku a vyhrálo i osmý kvalifikační zápas, jistotu ale zdaleka nemá. Na prvním místě, které jako jediné zajišťuje přímý postup, má náskok tří bodů před Portugalskem, to má však výrazně lepší skóre. Oba soupeře navíc ještě čeká druhý vzájemný zápas v Lisabonu. Ještě před tím Švýcaři nastoupí proti již vyřazenému Maďarsku a Portugalci se utkají s Andorrou.

Situaci si naopak nečekaně zkomplikovala Francie, která navzdory drtivé převaze v Toulouse senzačně remizovala 0:0 s Lucemburskem. Domácí, kteří zaznamenali 31 střel, mají na prvním místě skupiny A náskok jednoho bodu před Švédskem, třetí Nizozemsko zaostává o čtyři.

Ve skupině I zvládli Chorvaté dohrávku zápasu s Kosovem, který byl v sobotu po 22 minutách ukončen kvůli dešti a podmáčenému trávníku. Díky brance Domagoje Vidy vyhráli 1:0 a po sedmi kolech mají na prvním místě 16 bodů a před druhou Ukrajinou vedou o dva.