Francouzská nadvláda na MS pokračuje: po výhře nad Norskem slaví šestý titul

19:19aktualizováno  19:49
PAŘÍŽ - Házenkáři Francie obhájili titul mistrů světa. Ve finále šampionátu na domácí půdě potvrdili roli favoritů a překvapení turnaje Norsko dnes v Paříži porazili hlavně zásluhou povedeného úvodu druhého poločasu jednoznačně 33:26. Výběr země galského kohouta šestým světovým zlatem potvrdil pozici nejúspěšnějšího týmu historie MS.

Francouzští mistři světa v házené pro rok 2017. S trofejí kapitán Nikola Karabatič. foto: ČTK/AP

Francie ovládla čtvrtý z posledních pěti světových šampionátů a navázala na triumfy z let 1995, 2001, 2009, 2011 a 2015. Zároveň si spravila chuť po loňském roce, kdy na mistrovství Evropy nepostoupila do bojů o medaile a na olympijských hrách v Riu de Janeiro prohrála ve finále.

„Dřívější generace v nás probudily sen vyhrávat mistrovství světa a my jsme nyní tyhle legendy vyrovnali. Jsem na tenhle tým pyšný,“ řekl po zápase hvězdný Nikola Karabatic, který byl s šesti trefami nejlepším střelcem finále.

Francouzský kouč Didier Dinart slaví titul mistrů světa po finálové výhře nad...
Francouzská radost ve finále MS (Nikola Karabatic a Cedric Sorhaindo).

Norové navzdory finálové porážce dosáhli na nejlepší výsledek z mistrovství světa v historii. Jejich dosavadním maximem bylo šesté místo z roku 1958. Do premiérového finále ale vstoupili velmi nebojácně a po většinu první půle si udržovali mírný náskok, který v jednu chvíli vzrostl na tři branky.

Mistrovství světa házenkářů v Paříži

Finále: Francie - Norsko 33:26 (18:17)
Nejvíce branek: N. Karabatic 6, Mahe 5/3, Guigou 5/2, Porte 5 - Tonnesen 5, Myrhol, Björnsen, Hansen všichni 4. Rozhodčí: Gjeding, Hansen (oba Dán.). Sedmimetrové hody: 7/5 - 0. Vyloučení: 1:2. Diváci: 15.609.

Konečné pořadí MS: 1. Francie, 2. Norsko, 3. Slovinsko, 4. Chorvatsko, 5. Španělsko, 6. Švédsko, 7. Maďarsko, 8. Katar, 9. Německo, 10. Dánsko, 11. Bělorusko, 12. Rusko, 13. Egypt, 14. Island, 15. Makedonie, 16. Brazílie, 17. Polsko, 18. Argentina, 19. Tunisko, 20. Saúdská Arábie, 21. Chile, 22. Japonsko, 23. Bahrajn, 24. Angola.

Francouzským trenérům pak ale dokonale vyšlo střídání v brance. Místo veterána Omeyera, jenž mohl později jako první hráč historie slavit páté zlato, přišel mezi tyče Gerard a domácí výběr ještě do pauzy otočil skóre na 18:17.

Po změně stran už Francie excelovala. V 37. minutě zvýšil Porte na 23:18, a i když pak ještě Norové dokázali zkorigovat na rozdíl tří branek, další gólová série domácích už finálový zápas definitivně rozhodla.

Beznadějně vyprodaná pařížská aréna tak mohla už deset minut před koncem spustit sborový zpěv francouzské hymny na oslavu obhajoby titulu.

„Je to jeden z nejhezčích okamžiků kariéry. Je nádherné být mistrem světa před očima rodiny a přátel,“ řekl dojatý Omeyer. „Na hřišti dnes bylo 16 hrdinů a všichni bojovali jako lvi. Píšeme úžasný příběh a emoce jsou neskutečné,“ dodal veteránův brankářský kolega Gerard.

Tým galského kohouta dokonale využil domácí prostředí ke světovému zlatu stejně jako v roce 2001 a navíc prošel turnajem jen se samými výhrami. V roce 1967 se to povedlo i Československu. Český výběr se na letošní šampionát neprobojoval.