Francouzi přežili rychlý úder Irů a dva góly Griezmanna je poslaly dál

14:55aktualizováno  16:55
LYON - Fotbalisté Francie postoupili do čtvrtfinále domácího mistrovství Evropy, když porazili 2:1 Iry. Ti vedli už od druhé minuty penaltovým zásahem Bradyho, ve druhém poločase během čtyř minut otočil vývoj souboje Griezmann.

Griezmann slaví. foto: Reuters

Gól Bradyho v čase 1:58 z penalty po faulu Paula Pogby na Shanea Longa je druhou nejrychlejší brankou v historii evropských šampionátů. Rychlejší byl jen Rus Dmitrij Kiričenko, který v roce 2004 dal Řecku gól už po 67 vteřinách. Jde rovněž o nejrychlejší penaltu.

PODROBNOU ON-LINE REPORTÁŽ ZE ZÁPASU FRANCIE VS. IRSKO SLEDUJTE ZDE!

Francie byla jasným favoritem, jenže už ve 2. minutě podklouzl při snaze o odkop Rami, k míči se dostal Long a Pogba ho fauloval. Penaltu kopal Brady, jehož gól proti Itálii posunul Irsko do play off, a dokonale umístěnou střelou o tyč poslal Iry do vedení.

„Takhle rychle prohrávat bylo asi to nejhorší, co se nám mohlo stát. Ale měli jsme dost času na to reagovat, navíc za námi stáli skvělí fanoušci,“ řekl francouzský záložník Dimitri Payet. „Ve druhé půli jsme začali hrát svou hru a pak jsme těžký soupeř pro kohokoli,“ dodal.

Francie vs. Irsko (Pogba v akci).
Francie vs. Irsko (Robbie Brady střílí branku).

Domácí výběr okamžitě zahájil velký tlak a hon za obratem. Griezmann však neuspěl s hlavičkou stejně jako Pogba s přímým kopem. V závěru poločasu nepropálili obranu ve velkých šancích ani Payet s Griezmannem.

Irsko ale také hrozilo ze standardních situací a brejků. Po jednom z nich musel v úvodu druhé půle na poslední chvíli zachraňovat brankář Lloris před Wardem, který už by poslal míč do prázdné branky.

Francie - Irsko 2:1 (0:1)

(mistrovství Evropy ve fotbale - osmifinále, Lyon)

Branky: 58. a 61. Griezmann - 2. Brady z pen. Rozhodčí: Rizzoli - Di Liberatore, Tonolini - Orsato, Damato (všichni It.). ŽK: Kanté, Rami - Coleman, Hendrick, Long. ČK: 66. Duffy (Ir.). Diváci: 56.279.

Francie: Lloris - Sagna, Rami, Koscielny, Evra - Pogba, Kanté (46. Coman, 90.+3 Sissoko), Matuidi - Griezmann, Giroud (73. Gignac), Payet. Trenér: Deschamps.

Irsko: Randolph - Coleman, Duffy, Keogh, Ward - McClean (68. O'Shea), Hendrick, McCarthy (71. Hoolahan), Brady - Murphy (65. Walters), Long. Trenér: O'Neill.

Šlo o klíčový okamžik, jelikož chvíli na to Sagna nacentroval, Griezmann hlavou zařídil vyrovnání a odstartoval drtivou desetiminutovku. Už po třech minutách Giroud sklepl míč na nabíhajícího Griezmanna a francouzský hrdina otočil skóre. Jeho góly dělilo jen 225 vteřin.

„Máme problém dostat se do zápasu a dnes se to znovu ukázalo. Na tom musíme zapracovat. Zase jsme ale ukázali srdce. V šatně jsme si něco řekli a ve druhé půli byl na hřišti odlišný francouzský tým,“ řekl Griezmann, který se narodil nedaleko Lyonu, kde se utkání hrálo. „V Lyonu jsem skoro jako doma. Možná i to mi pomohlo,“ dodal.

Navíc v 66. minutě útočník Atlética Madrid znovu unikal irské obraně a Duffy ho skluzem na poslední chvíli před vápnem fauloval, za což dostal červenou kartu. Šlo o teprve třetí vyloučení na šampionátu.

Francie se proti oslabenému soupeři snažila definitivně rozhodnout a do šancí se dostával zejména střídající Gignac, ale v koncovce nepotvrzoval pověst kanonýra. Hattrick odmítl i Griezmann, avšak Irsko už nemělo síly na to, aby odvrátilo vyřazení.

„Jsme zklamaní, ale dali jsme do toho všechno. Chtěli jsme jít dál i pro naše fanoušky, ale věřím, že i tak jsou na nás hrdí. Ve druhé půli už jsme ale nedokázali udržet úroveň našeho výkonu,“ litoval kapitán Seamus Coleman.