Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Francouz vychytal výhru pro Colorado a stal se hvězdou zápasu, skórovali Kaut, Palát či Pastrňák

Nejlepší střelec NHL David Pastrňák nasměroval hokejisty Bostonu 47. gólem v sezoně za vítězstvím 4:0 v odpoledním utkání na ledě New York Islanders. foto: AP Photo/John MinchilloČTK

Aktualizováno
New York - Pavel Francouz chytil v NHL 30 střel, dovedl hokejisty Colorada v Nashvillu k výhře 3:2 a byl zvolen první hvězdou zápasu. Vítězství Avalanche podpořil gólem Martin Kaut. Ondřej Palát překonal Davida Ritticha a Tampa Bay i díky jeho trefě porazila Calgary 4:3. Nejlepší střelec soutěže David Pastrňák nasměroval Boston 47. gólem v sezoně k výhře 4:0 na ledě New York Islanders.
  22:47aktualizováno  1. března 10:13

Kaut zvýšil v závěru druhé třetiny střelou z mezikruží na 2:0 a Francouz držel čisté konto až do 55. minuty, než ho z úniku překonal Viktor Arvidsson střelou pod vyrážečku. Český gólman vzápětí inkasoval podruhé, ale rozhodčí vyrovnávací trefu neuznali pro nedovolené bránění brankáři. Colorado si pojistilo výhru gólem do prázdné branky a dvě sekundy před koncem Nashville už jen zkorigoval výsledek.

Bude se hrát hokejové mistrovství světa bez diváků? Švýcaři kvůli koronaviru uzavírají stadiony

„Byl to občas trochu divný zápas. Ale podržely nás speciální formace na oslabení a také Francouz. V útoku se nám povedlo dát pár gólů v pravou chvíli,“ pochvaloval si trenér Avalanche Jared Bednar. Jeho svěřenci ztrácejí tři body na vedoucí tým Západní konference St. Louis.

Colorado zvítězilo pošesté za sebou a ve všech zápasech nastoupil Francouz, který během povedené série pustil jen osm gólů. Plzeňský rodák je v procentuální úspěšnosti zásahů (92,9) už na druhém místě v soutěži.

„Poslední dobou hrajeme opravdu dobře,“ těšilo Francouze, který chytal druhý zápas ve druhém dni. „Pořád bodujeme a to je důležité. Proháníme St. Louis a doufám, že i příště budeme hrát stejně,“ dodal. Jakoby přinesl Avalanche štěstí i Kaut, jehož si klub vytáhl k debutu v NHL před začátkem vítězné šňůry. Český útočník si v šesti utkáních připsal tři body (2+1).

Palát dostal Tampu Bay ve 28. minutě do vedení 2:0. Rodák z Frýdku-Místku se prosadil v přesilové hře střelou z pravého kruhu i s přispěním odrazu od brusle bránícího Dereka Forborta. Rittich následně inkasoval potřetí, ale Calgary ještě zabojovalo a dvakrát snížilo na rozdíl jedné branky. Lightning, kteří budou až osm týdnů postrádat kapitána Stevena Stamkose, ale těsné vedení udrželi. Rittich kryl v zápase 29 střel.

Pastrňák vstřelil první gól v páté minutě tvrdou ranou bez přípravy od mantinelu, kterou nachytal rozhozeného gólmana Islanders Semjona Varlamova. Třiadvacetiletý havířovský rodák otevřel skóre utkání už popatnácté v sezoně. Vícekrát to v historii NHL dokázal jen kanonýr Brett Hull v ročníku 1990/91 (19) a o rok později (16). Pastrňák si zároveň připsal desátý vítězný gól v sezoně, tuto statistiku vede společně s Leonem Draisaitlem.

„Chceme vždy dobře začít. Myslím si, že tohle má klub už roky jako ochrannou známku. Zvláště venku je výhodou, když dáte první gól a diktujete tempo zápasu,“ řekl trenér Bostonu Bruce Cassidy. Na Pastrňáka navázal ještě v úvodní třetině Matt Grzelcyk. V závěrečné části skórovali Brad Marchand a Charlie McAvoy, jemuž pomohl ke gólu asistencí a dobrou prací před brankou Islanders David Krejčí.

V boji o Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce má Pastrňák stále dvougólový náskok před Austonem Matthewsem, který přispěl v sobotu jednou brankou k výhře Toronta 4:2 nad Vancouverem. Vítězný gól vstřelil slovenský obránce Martin Marinčin, který se trefil poprvé v sezoně.

Nejlepší střelec NHL David Pastrňák nasměroval hokejisty Bostonu 47. gólem v...

Dominik Kubalík, který minule zaznamenal svůj premiérový hattrick v NHL, se podílel přihrávkou na výhře Chicaga 3:2 po nájezdech na ledě Floridy. Český útočník sice v gólové šanci nevyzrál na Sergeje Bobrovského, ale pokračoval v akci a od zadního mantinelu poslal puk před branku. V závaru se prosadil Jonathan Toews, který vyrovnal na 1:1 a také rozhodl penaltový rozstřel.

Martin Nečas přihrál na jeden gól Caroliny, která v Montrealu smazala tříbrankovou ztrátu, ale prohrála 3:4 v prodloužení. Detroitu nestačila asistence Filipa Hronka a podlehl v Ottawě 3:4 po nájezdech. Rozstřel rozhodl Arťom Anisimov, který už v základní části skóroval dvakrát.

Draisaitl zařídil Edmontonu dvěma góly a přihrávkou vítězství 3:2 nad Winnipegem a je prvním hráčem v sezoně, který se přehoupl přes stobodovou hranici (39+63). Německý útočník vede produktivitu soutěže o 11 bodů před Pastrňákem (47+44).

Pittsburgh utrpěl na ledě San Jose debakl 0:5 a prohrál pošesté za sebou. Zápas nedohrál Dominik Simon, který kvůli zranění odstoupil ve třetí třetině.

Výsledky NHL:

NY Islanders - Boston 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)

Branky: 5. PASTRŇÁK, 14. Grzelcyk, 52. Marchand, 57. McAvoy (KREJČÍ). Střely na branku: 25:29. Diváci: 13 917. Hvězdy zápasu: 1. McAvoy, 2. Rask, 3. Marchand (všichni Boston).

Tampa Bay - Calgary 4:3 (1:0, 3:2, 0:1)

Branky: 14. T. Johnson, 28. PALÁT, 32. Gourde, 35. Killorn - 34. Mangiapane, 35. E. Lindholm, 58. Monahan. Střely na branku: 33:21. DAVID RITTICH odchytal za Calgary 56:58 minuty, inkasoval čtyři góly z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 87,88 procenta. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Sergačjov, 2. Gourde, 3. Killorn (všichni Tampa Bay).

Los Angeles - New Jersey 2:1 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)

Branky: 34. D. Brown, 62. Kempe - 8. Bratt. Střely na branku: 38:33. Diváci: 17 372. Hvězdy zápasu: 1. Kempe, 2. Quick (oba Los Angeles), 3. Blackwood (New Jersey).

Florida - Chicago 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky: 5. Hoffman, 59. Matheson - 13. a rozhodující sam. nájezd J. Toews (na první KUBALÍK), 27. Caggiula. Střely na branku: 40:29. Diváci: 16 055. Hvězdy zápasu: 1. Hoffman (Florida), 2. J. Toews, 3. Crawford (oba Chicago).

Toronto - Vancouver 4:2 (2:2, 0:0, 2:0)

Branky: 3. F. Gauthier, 7. Matthews, 41. Marinčin, 59. Hyman - 6. Motte, 12. Pearson. Střely na branku: 30:27. Diváci: 19 371. Hvězdy zápasu: 1. Matthews, 2. Barrie (oba Toronto), 3. Pearson (Vancouver).

Montreal - Carolina 4:3 v prodl. (1:0, 2:1, 0:2 - 1:0)

Branky: 3. Danault, 24. Petry, 25. Gallagher, 61. Petry - 28. H. Fleury, 42. Edmundson (NEČAS), 59. Williams. Střely na branku: 21 207. Hvězdy zápasu: 1. Petry, 2. Danault (oba Montreal), 3. Williams (Carolina).

Ottawa - Detroit 4:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0)

Branky: 34., 47. a rozhodující sam. nájezd Anisimov, 42. Sabourin - 4. Nielsen, 27. D. Larkin, 48. Gagner (HRONEK). Střely na branku: 39:28. Diváci: 15 505. Hvězdy zápasu: 1. Anisimov (Ottawa), 2. D. Larkin (Detroit), 3. Chabot (Ottawa).

Nashville - Colorado 2:3 (0:0, 0:2, 2:1)

Branky: 55. Arvidsson, 60. Järnkrok - 34. Landeskog, 36. KAUT, 60. E. Johnson. Střely na branku: 32:31. PAVEL FRANCOUZ odchytal za Colorado celý zápas, inkasoval dvě branky z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 93,75 procenta. Diváci: 17.619. Hvězdy zápasu: 1. FRANCOUZ (Colorado), 2. Saros (Nashville), 3. Landeskog (Colorado).

St. Louis - Dallas 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0)

Branky: 13. Perron, 25. Bozak, 34. B. Schenn, rozhodující sam. nájezd R. O ´Reilly - 9. Seguin, 36. Gurjanov, 60. J. Klingberg. Střely na branku: 29:31. Diváci: 18 096. Hvězdy zápasu: 1. R. O ´Reilly, 2. Dunn, 3. Allen (všichni St. Louis).

Arizona - Buffalo 5:2 (0:2, 3:0, 2:0)

Branky: 28. a 54. Keller, 23. Oesterle, 24. Kessel, 60. Ekman-Larsson - 8. Johansson, 9. Skinner. Střely na branku: 31:27. Diváci: 17 125. Hvězdy zápasu: 1. Keller, 2. Kessel, 3. Oesterle (všichni Arizona).

Edmonton - Winnipeg 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)

Branky: 7. a 40. Draisaitl, 55. Nugent-Hopkins - 34. L. Shaw, 34. Connor. Střely na branku: 22:41. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. Draisaitl, 2. Nugent-Hopkins, 3. M. Smith (všichni Edmonton).

San Jose - Pittsburg 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Branky: 19. E. Kane, 32. Meier, 35. Kellman, 47. Couture, 57. Thornton. Střely na branku: 32:30. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. M. Jones, 2. E. Kane, 3. Ferraro (všichni San Jose).