Francouz: Chtěli jsme dát panu Vůjtkovi dárek. Ale zadělali jsme mu na infarkt

16:00
MOSKVA (od našeho zpravodaje) - Mezi české novináře přišel hokejový brankář Pavel Francouz po utkání se Švýcarskem vysmátý. Jenže po nervydrásajícím vítězství 5:4 musel přiznat: „Byla to dobrá lekce a upozornění, že nesmíme nikdy polevit.“

Pavel Francouz ve vítězném objetí s Davidem Pastrňákem a Janem Kovářem foto: ČTK/AP

Češi udolali Švýcary 5:4 a jsou první. Ve čtvrtfinále budou hrát s Američany

Češi vedli 5:2, po gólu Michala Jordána do prázdné branky se na střídačce usmívali. Tušili, že směřují k setrvání v Moskvě... Jenže pak se utrhla „švýcarská lavina“, pod níž málem šance českéh týmu na splnění cíle zahynuly.

„Momenty, kdy hrajeme přesilovku pět na tři a soupeř jede sám na branku, to už se jen tak nezažije,“ ulevil si Francouz. „Bylo vidět, že Švýcaři za tím šli, hráli hodně na risk, vytěžili z tlaku dva góly. Najednou jsme se klepali.“

ONLINE reportáž ze zápasu si přečtěte ZDE

Aspoň se z toho můžete před čtvrtfinále poučit.
Přesně tak. Musíte hrát celou dobu, i když vedete pět dva pět minut před koncem, nic to neznamená. Málem jsme se přesvědčili, že se v hokeji může stát cokoliv.

Snažil jsem se křiknout na kluky, aby nepolevovali, ale když hrajete přesilovku pět na tři, vedete, tak podvědomě trochu polevíte. Poslední sekundy byly krušné. Na druhou stranu musím říct, že i když jsme si to zavařili, tak jsme pak bránili skvěle, kluci padali do střel. Semkli jsme se. Musím kluky pochválit.

Slováci porazili Američany až v prodloužení, do čtvrtfinále proto nepostoupí

Jak těžká byla pro brankáře první třetina? Šly na vás jenom tři střely.
Je to těžké, nebudu říkat, že ne. Člověk stojí, nedostane se pořádně do tempa a než se naděje, tak puk loví z vlastní sítě. Ale takových zápasů už jsem zažil iks, nesmíte polevit, navíc stejně neovlivníte z branky, kolikrát na vás soupeř vystřelí. Ale zase bylo parádní koukat se z branky, jak jsme je tam točili a nepustili ze třetiny.

Vyhráli jste skupinu, to je pro vás úleva, že?
Je super vyhrát takhle těžkou skupinu, to je pro nás parádní vizitka. Ale nesmíme se tím uspokojit. Minutku se v kabině zaradujeme a pak už budeme soustředit všechny síly na play off.

Čím to je, že jste ovládli moskevskou skupinu s domácími Rusy a silnými Švédy?
Začali jsme hrát agresivní hokej plný bruslení. Je tady hodně mladých kluků, energie a síla nám nechybí. Bylo hodně důležité, že jsme v žádném zápase - s výjimkou závěru proti Švýcarům - nepolevili. Každý zápas jsme začínali s pokorou a nelítali v oblacích a drželi se při zemi.

Jaká je prvotní reakce na čtvrtfinálového soupeře?
Američané mají mladý talentovaný tým, hrají jiný hokej než v Evropě. Věřím, že když zůstaneme u naši hry a budeme hrát bojovně a semknutě, tak je můžeme porazit.

Pavel Francouz vytahuje puk z brány po gólů Simona Mosera
Jaroslav Špaček a Josef Jandač gratulují Vladimíru Vůjtkovi k výhře a k...

Kdo bude chytat klíčový duel proti USA ještě nevíte, že? Vyhovuje vám pravidelné střídání s Dominikem Furchem?
Nevíme. (úsměv) Mně ten režim vyhovuje, nikdo z nás gólmanů nevyhořel. Drželi jsme nějakou laťku, občas jsme týmu pomohli. O Dominikovi vůbec mluvit nebudu, když dostal jeden gól ze tří zápasů, to je jiný příběh. Ale myslím, že se brzo dozvíme, kdo nastoupí. Oba do toho půjdeme pořád stejně. Podpoříme se, budeme si fandit a přát si, abychom postoupili.

V úterý má 69. narozeniny trenér Vladimír Vůjtek? Chtěli jste vyhrát pro něj?
Chtěli jsme mu udělat radost. Teď bude trochu upocenější, než čekal. Ale může se radovat.

Ale v závěru jste mu zadělali na infarkt, co?