Francie posunula Česko do čtvrtfinále, o lepší pozici se utkají spolu

18:01aktualizováno  18:20
MINSK - Čeští hokejisté byli v pondělí na ledě pouze patnáct minut při tréninku, nehráli zápas. Přesto na hotelu oslavili postup do čtvrtfinále mistrovství světa v Minsku. Pomohla jim výhra Francie nad Dánskem 6:2. Úterní zápas českého týmu s Francouzi tak bude souboj o třetí místo. Přímý střet o to, kdo se vyhne suverénnímu Rusku.

Jannik Hansen pod francouzským hráčem foto: ČTK

Složité propočty jsou zbytečné. Nepřehledná situace ve skupině A se teď zcela vyjasnila. S Kanadou a Švédskem, které bojují na dálku o prvenství, postupuje mezi nejlepších osm týmů turnaje také Česko a Francie.

ČTĚTE VÍCE

Bez šance jsou naopak před závěrečným duelem Slováci, kteří se spoléhali na pomoc Dánů. Ti si místo tajných snů o čtvrtfinále budou muset hlídat zespoda Itálii, která ve večerním duelu zabojuje o záchranu proti Švédům. Ze hry jsou kvůli vzájemném zápasům také Norové.

V euforii jsou Francouzi. Po senzačním nájezdovém skalpu Kanady a nečekanému obratu se Slovenskem slaví, postup do čtvrtfinále je výrazně nad plán. Francie hraje v elitní kategorii světového šampionátu pravidelně teprve od roku 2008 a poprvé v historii proklouzla do čtvrtfinále. A třeba to ještě není konec...

Francouzi rozhodli v závěru

Vstup do zápasu se lépe vydařil Francii, které se již po 68 sekundách povedlo otevřít skóre. Brankáře Nielsena překonal Desrosiers. Dánové potřebovali k uchování šance na postup do bojů o medaile zvítězit, příliš aktivně ale nehráli.

Dánský brankář Simon Nielsen likviduje šanci Meuniera (vlevo) a Fleuryho.

Ve 12. minutě mohl přesto vyrovnat Jesper Jensen, ale podařilo se to až později jeho jmenovci Jesperu B. Jensenovi. Francie ale ještě v první třetině získala vedení zpět na svoji stranu; postarala se o to Rousselova tečovaná střela, na kterou Nielsen nedosáhl.

Francouzi měli poté několik příležitostí zvýšit náskok, ale nepodařilo se jim to. Nejblíže byl kapitán Meunier, který po akci Fleuryho trefil v 29. minutě tyč. A Dánové je za špatnou produktivitu potrestali, v 35. minutě vyrovnal Staal. Brankář Huet navíc následně svými zákroky zabránil dokonání obratu.

Dánům se ale třetí gól přidat nepodařilo a v závěrečné dvacetiminutovce zápas ztratili. V 50. minutě využil chybu v dánské rozehrávce Bellemare a Francie následně zápas opanovala. Na 4:2 zvýšil o dvě minuty později Stéphane da Costa, dánský zmar pak dokonali obránce Manavian a svým druhým gólem Stéphane da Costa.

Výsledky hokejového MS:

• Skupina A: Dánsko - Francie 2:6 (1:2, 1:0, 0:4)
    Branky a nahrávky: 16. J. B. Jensen (Staal, Jakobsen), 35. Staal (J. Jensen, Bjorkstrand) - 2. Desrosiers (Meunier, Y. Treille), 20. Roussel (Amar, Bellemare), 50. Bellemare (Roussel, S. da Costa), 51. S. da Costa (Roussel, Bellemare), 53. Manavian (Roussel, S. da Costa), 56. S. da Costa. Rozhodčí: Rantala (Fin.), Sidorenko (Běl.) - Fluri (Švýc.), Leermakers (Niz.). Vyloučení: 4:2. Bez využití.
  • Skupina B: Kazachstán - Finsko 3:4 (2:2, 0:2, 1:0)
    Branky a nahrávky: 15. Rymarev (Poliščuk, Krasnoslobodcev), 16. Poliščuk (Rymarev, Krasnoslobodcev), 60. Romanov (Žajlajov) - 8. Palola (Lehterä, Komarov), 20. Lehterä (Karalahti), 28. Jokinen (Kontiola, Mäntylä), 40. Immonen (Jokinen, Jormakka). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Patafie (USA) - Dehaen (Fr.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 4:7. Využití: 2:2. Diváci: 12.119.