Francie po propadáku na MS dál tápe, Litva remizovala se Skotskem

12:23
PRAHA - Fotbalisté Litvy odstartovali kvalifikaci o mistrovství Evropy domácí remízou 0:0 se Skotskem. Po třetím čistém kontě z posledních čtyř zápasů bude v úterý v Olomouci dalším soupeřem Litevců česká reprezentace. V druhém dnešním utkání skupiny I mistři světa Španělé podle očekávání získali tři body v Lichtenštejnsku za výhru 4:0.

ilustrační foto foto: ČTK

Skotsko bylo po celý zápas aktivnější, ale přes pozornou obranu Litvy se těžko prosazovalo. Domácí navíc podnikali nebezpečné brejky středem hřiště. Po jednom z nich se v největší šanci zápasu ocitl Mikoliunas, jeho ránu pod břevno však skvělým zákrokem vyrazil brankář McGregor.

Druhá půle byla především ze strany Skotska hodně nervózní. Často se rozčiloval hlavně pravý bek Hutton, který se v závěru se soupeři málem i popral. Když se střelecky neprosadil ani kanonýr Miller, který zcela volný hlavičkoval jen do náruče brankáře Karčemarskase, rozešly se oba týmy stejným výsledkem, jakým skončil jejich první souboj téměř přesně před dvanácti lety.

V sestavě Skotska nastoupil čtyřicetiletý stoper Weir, který se tak stal nejstarším reprezentantem své země v historii. Favorité skupiny Španělé nastoupili v Lichtenštejnsku téměř v totožné sestavě, s jakou v červenci vyhráli mistrovství světa. Pouze zraněného stopera Puyola nahradil Marchena. Oproti zápasům v JAR však byl rozdíl v tom, že se ve střelecké formě předvedl útočník Torres, který v 18. minutě otevřel skóre a ukončil čtrnáctiměsíční čekání na soutěžní trefu v dresu Španělska.

Poté se prosadil i jeho kolega z útoku Villa a krátce po změně stran zvýšil znovu Torres, který přitom do utkání neměl na žádost Liverpoolu vůbec nastoupit. V 57. minutě pak Torres přepustil místo na hřišti Silvovi, který dal výsledku definitivní podobu. Lichtenštejnsko ani na pátý pokus nedalo Španělsku gól a má s ním skóre 0:17.

Ještě o gól více dal poražený finalista z MS Nizozemsko. Vicemistr světa smetl San Marino 5:0 především zásluhou hattricku Huntelaara, který v týdnu přestoupil z AC Milán do Schalke.

Třemi góly se blýskl i anglický útočník Defoe, který Albionu zařídil výhru 4:0 nad Bulharskem. Trenér Capello tak mohl být rád, že Defoe odložil plánovanou operaci třísel.

Zklamání naopak prožívají Francouzi. Po propadáku na MS začínají novou kapitolu, ale pod vedením trenéra Blanka prohráli i druhý zápas. Po porážce s Norskem dnes Francouzi nestačili doma ani na Bělorusko. O jediný gól zápasu se tři minuty před koncem postaral Kisljak. Francie na výhru čeká již sedm zápasů.

Trápil se i další favorit, který prochází přestavbou kádru. Mistři světa z roku 2006 Italové v Estonsku dlouho prohrávali, vysvobodil je až kontroverzní útočník Cassano, který se pod novým trenérem Prandellim vrátil do reprezentace. Vítězný gól krátce na to obstaral Bonucci.