Francie - Island 5:2. Islanďané se loučí výpraskem, Francie jde do semifinále

13:00aktualizováno  23:00
PAŘÍŽ/PRAHA - Překvapivá cesta Islandu skončila na Euru ve čtvrtfinále. Stopku seveřanům vystavili fotbalisté pořadatelské Francie, kteří už v prvním poločase nasázeli čtyři branky. Island pokaždé jen kosmeticky upravoval skóre. Francouzi se v semifinále potkají s Německem.

Olivier Giroud otevřel skóre už ve 12. minutě. V 58. minutě zvyšoval už na 5:1. foto: ČTK

Francie dosud s Islandem neprohrála. Tato statistika platí i po čtvrtfinálovém souboji mistrovství Evropy, kam seveřané překvapivě došli, a kde po otevřeném zápase končí.

Domácí nepřipustili sebemenší drama a suverénním způsobem vykročili za postupem - během prvního poločasu nasázeli rozhozené obraně Islandu hned čtyři góly!

ONLINE REPORTÁŽ SI PŘEČTĚTE ZDE

Ve dvanácté minutě otevřel skóre po brilantním pasu z hloubi pole útočník Olivier Giroud. O chvíli později už Francouzi vedli o dvě branky: roh z pravé strany rozehrál Antoine Griezmann přesně na hlavu nabíhajícího Paula Pogby, jenž rozjásal fanoušky podruhé.

Krátce před pauzou udeřila Francie znovu a utkání de facto rozhodla. Nejprve se za vápnem uvolnil Dimitri Payet a levačkou vypálil přesně levé tyči islandské brány.

Euro - čtvrtfinále:

Francie - Island 5:2 (4:0)

Branky: 12. a 59. Giroud, 20. Pogba, 43. Payet, 45. Griezmann - 56. Sigthórsson, 84. B. Bjarnason. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra - Van Boekel, Liesveld (všichni Niz.). ŽK: Umtiti - B. Bjarnason. Diváci: 76.833.

Francie: Lloris - Sagna, Umtiti, Koscielny (72. Mangala), Evra - Pogba, Matuidi - Sissoko, Griezmann, Payet (80. Coman) - Giroud (60. Gignac). Trenér: Deschamps.

Island: Halldórsson - Sävarsson, Árnason (46. Ingason), R. Sigurdsson, Skúlason - Gudmundsson, Gunnarsson, G. Sigurdsson, B. Bjarnason - Sigthórsson (83. Gudjohnsen), Bödvarsson (46. Finnbogason). Trenéři: Hallgrímsson, Lagerbäck.

Na potupných 4:0 zvýšil po úprku a povedeném lobu Griezmann, čímž se osamostatnil na čele tabulky kanonýrů.

Island v první půli dokázal zahrozit pouze jednou - tradičně po dlouhém autu kapitána Gunnarsona, útočník Bödvarsson ale balon poslal nad bránu.

Lépe mířil po změně stran jeho kolega Kolbeinn Sigthórsson. Podruhé na turnaji vypálil a podruhé se mohl radovat. Na jeho trefu ale Francie okamžitě zareagovala - Payetův centr prodloužil za záda Hálldorssona druhým zásahem v utkání Giroud.

Do utkání v závěru zasáhl i legendární Islanďan Eidur Gudjohnsen, který se přimotal u posledního gólu zápasu - na 2:5 snižoval hlavou Birkir Bjarnason.

Domácí Francie překonala rekord - jako první tým v historii evropských šampionátů nasázela čtyři góly za poločas - a v semifinále se utká s Německem.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...