Fourcade ovládl i stíhačku. Z Čechů byl nejlepší Moravec, dojel devatenáctý

12:00
ÖSTERSUND - První vyjel, první běžel a střílel, první byl v cíli. A s obrovským náskokem. Francouzský biatlonista Martin Fourcade proměnil v Östersundu boj o prvenství ve stíhacím závodu mužů v očekávanou show jednoho muže. Nejlepším z Čechů byl na 19. místě Ondřej Moravec.

Francouzský biatlonista Martin Fourcade. foto: Reuters

Na třech ze čtyř položek sice nechal Martin Fourcade jeden terč svítit černě, přesto ani na okamžik nebylo o Francouzově triumfu pochyb, jeho náskok ani jednou neklesl po 42 vteřin.

Za ním se postupně střídali pronásledovatelé. Ze startu vybíhal jako druhý s odstupem 52 vteřin německý biatlonista Arndt Peiffer, v závěsu s lídrem Světového poháru Ole Einarem Björndalenem.

Z úvodní ležky potom vyrazil jako druhý Nor, s odstupem 42 vteřin.

Na druhé ležce však Björndalen selhal a třikrát minul, zaváhal rovněž Peiffer, a tak se na druhou příčku posunul další Němec Doll. Ale při mezičasu na 6,3 kilometru už Fourcadův náskok činil poprvé více než minutu.

Po první stojce to bylo už dokonce 1:18 minuty, dvakrát zde chyboval Doll, druhý byl pro změnu Fourcadův krajan Fillon-Mallet.

Po závěrečné stojce (s jednou chybou) už si Fourcade dopřál velmi pohodové poslední kolo, pročež jeho náksok klesl z minuty na 35 vteřin, přesto nadále uháněl daleko před druhým Peifferem a třetím Fillonem-Mailletem.

Krčmář neudržel Top 10

Z českých reprezentantů se Michal Krčmář po bezchybných ležkách protlačil dokonce do Top 10, jenže vzápětí přišly dvě chyby při stojce. V ataku na elitní desítku jej tedy zastoupil Michal Šlesingr, který ujížděl na 14. místě ve vláčku běžců, jenže také on si vybral dvě chyby při poslední stojce.

„Pro Michala Krčmáře jsou to nové situace, kdy jede o desítku. Z toho pak pramenily jeho chyby,“ hodnotil pro Českou televizi šéftrenér Ondřej Rybář. „Spíš mě mrzí Michal Šlesingr, který se náramně vracel do závodu, jenže potom i u něj přišla na konci dvojka.“

Šlesingra může každopádně hřát jeho běžecký výkon, dosáhl pátého nejrychlejšího času.

Největší posun tedy nakonec zaznamenal Ondřej Moravec - ze 40. místa na startu na 19. v cíli. Hned za ním dojel Šlesingr a na 24. místě Krčmář. Další dva Češi Krupčík a Soukup nebodovali.

„Spokojenost to být nemůže, ta by byla, kdyby někdo z kluků skončil do patnáctky,“ bilancoval šéftrenér Ondřej Rybář.

Jedinými dvěma muži, kteří závod absolvovali s nulou, byli Rus Garaničev (posun z 27. na 8. místo!) a Francouz Simon Fourcade. Naopak Jakov Fak, slovinský mistr světa v hromadném závodě, jich nabral devět!

První desítku neuhájil Björndalen, doběhl jedenáctý.

SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko)

Muži - stíhací závod (12,5 km): 1. M. Fourcade (Fr.) 31:22,4 (3 trestné okruhy), 2. Peiffer (Něm.) -35,1 (1), 3. Fillon Maillet (Fr.) -55,2 (2), 4. T. Bö -56,9 (2), 5. Svendsen (oba Nor.) -59,0 (3), 6. Doll (Něm.) -1:01,6 (3), 7. Malyško -1:05,7 (1), 8. Garaničev (oba Rus.) -1:09,7 (0), 9. Pidručnyj (Ukr.) -1:11,7 (2), 10. Smith (Kan.) -1:15,1 (3), ...19. Moravec -2:01,5 (1), 20. Šlesingr -2:07,9 (3), 24. Krčmář -2:18,3 (3), 42. Krupčík -3:32,4 (4), 56. Soukup (všichni ČR) -4:59,6 (4).

Průběžné pořadí SP (po 3 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 140 b., 2. Björndalen (Nor.) 138, 3. Maillet Fillon 134, 4. Svendsen 119, 5. Peiffer 108, 6. Eder (Rak.) 87, ...24. Krčmář 45, 28. Šlesingr 38, 36. Moravec 29, 53. Soukup 13, 62. Krupčík 3.