23. listopadu 2009 10:40 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Fotbalový svátek se blíží, lidé ale usínají v JAR se zbraněmi pod polštáři

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 23Diskuse
Johannesburg je město s největší kriminalitou na světě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Johannesburg je město s největší kriminalitou na světě. | foto: AFP

PRAHA Kriminalita a strach z přepadení v Jižní Africe neděsí před fotbalovým mistrovstvím světa jen turisty, ale i obyčejné Jihoafričany. "Bílý" Christopher Dawson (26) už šest let žije a pracuje v Liverpoolu. Do vlasti se vrátit nechtěl, na šampionát však prý přece jen zajede. "Snad to přežiju," říká.

Co říkáte tomu, že německá asociace doporučí svým hráčům, aby během šampionátu neopouštěli hotel, a zvažuje i použití neprůstřelných vest?
Nebezpečí tam hrozí, i když pořadatelé určitě udělají všechno pro to, aby měli situaci pod kontrolou. Ale třeba Johannesburg, odkud pocházím, je město s největší kriminalitou na světě. Obyvatelé bílé pleti Jižní Afriku opouštějí.

Je tomu tak pouze kvůli kriminalitě?
Vláda chce dát práci všem černochům, na bílé už se nedostává. V Anglii jsem proto, že jsem přišel o místo, chtěli vzít černocha. Hodně bílých Jihoafričanů odchází do Velké Británie, USA, Kanady, Austrálie a na Nový Zéland. Bratr je v Tokiu, matka po rozvodu přišla o práci a žije na Novém Zélandu. V Johannesburgu zůstal táta, který pracuje jako svářeč a brzy půjde do důchodu, a tři moje už dospělé sestry.

Máte s kriminalitou nějaké osobní zkušenosti?
Ještě před odchodem do Anglie po mně několikrát někdo střílel, když jsem jel v autě, střílelo se i na náš dům. Rodinu to nervovalo, žili jsme ve strachu.

Není šance na zlepšení stavu?
Blížící se šampionát prý situaci změní, otázka ale je, co bude potom. A co bude, až zemře Nelson Mandela, jestli černý teror nezesílí. Mandela je taková ikona, která se snaží držet všechno v rovnováze. Moje vlast je přitom krásná, nádherné počasí, dobré pivo a víno, pláže, safari... Jenže čisté a bezpečné ulice si pamatuju jen z dětství.

Lze přepadávání chápat jako odvetu za příkoří z minulosti?
Podle toho, co se dřív dělo černým ze strany bílých, je to možné.

Musí mít vaše rodina zbraně pro svou ochranu?
Zbraně mají táta i sestry. Berou si je do práce, před spánkem je uloží pod polštáře.

Doma jste nebyl šest let. Není fotbalový šampionát příležitostí k návštěvě vlasti a blízkých?
Zařekl jsem se, že už tam nepojedu, jenže kamarádi z Johannesburgu mě přemluvili. Pistoli si ale nekoupím, doufám, že se o mě kluci postarají. Vím, kam můžu jít. A že v noci není dobré chodit po městě, snad to přežiju. Fotbal ale není mým hlavním sportem, moje srdce hoří pro ragby. Vlastně hořelo...

Copak se stalo?
I v ragby se odstraňuje všechno, co připomíná Británii, a tudíž i apartheid. Stadion v Johannesburgu se jmenoval Ellis Park po anglickém zakladateli ragby v Jižní Africe. Teď je to Coca Cola Stadium. A od letoška nemají reprezentanti Springbok (antilopu – pozn.) na levé straně hrudi, ale na pravé; na jeho místo přišla národní rostlina protěž. To je změna po sto letech, tradice se nemají bourat. Moje vášeň vyprchala, už nestojím u televize s rukou na srdci a nezpívám hymnu.

  • 23Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj