Fotbalový maraton odstartoval remízou JAR s Mexikem 1:1

15:35aktualizováno  19:38
JOHANNESBURG - Fanoušci nejpopulárnějšího sportu světa se konečně dočkali. Po čtyřech letech znovu startuje fotbalový šampionát a i letos zahajovacím zápasem domácího mužstva. V něm Jižní Afrika k radosti domácích diváků vybojovala první bod za remízu 1:1 s favorizovaným Mexikem.

Siphiwe Tshabalala (Jižní Afrika) foto: Reuters

Mistrovství v kopané dnes do svých kronik zapsalo další historický milník. Nikdy pořadatelskou povinnost neplnila jedna z afrických zemí... A hned úvodní střetnutí z celkových čtyřiašedesáti nabídl na stadionu v Johannesburgu, který pojme bez tří stovek 95 tisíc diváků, právě výběr z JAR.

Začátak duelu byl v režii hráčů z fotbalově vyspělejší země. Mexičané dlouho drželi míč na kopačkách a z jejich územní převahy rezultovala první velká šance.

Pozápasové ohlasy

"Myslím, že remíza je spravedlivá. Hráče jsem pochválil. Možná jsme mohli vyhrát, ale je to férový výsledek," prohlásil trenér Parreira (JAR) a dodal: "V dalším utkání věřím ve vítězství nad Uruguayí."

"Alespoň jsme načerpali dost sebevědomí před dalšími zápasy," uvedl střelec Tshabalala (JAR).

"Celkově jsme hráli dobře. A inkasovaný gól? Nebudeme na sebe ukazovat prsty," poznamenal kapitán JAR Mokoena.

"Gól domácích zápas hodně změnil. Neřekl bych, že jsme po něm byli nervózní, ale trochu jsme znejistěli. Chtěli jsme změnit hru, dokázali vyrovnat, ale na víc to nestačilo. Soupeře musíme také pochválit," řekl trenér Mexika Javier Aguirre.

Už ve druhé minutě posílal míč před bránu Aguilar a dorážel aktivní Dos Santos z Barcelony. O pár minut později z brejkové situace pálil stejný muž podobně jako v prvním případě vedle.

Po půlhodině hry byl průběh vyrovnanější, ovšem výraznější šance si vytvářeli i nadále hosté ze středu Ameriky. Vela s míčem dotančil až do prostoru před pokutovým územím a namísto střely vyslal krásný padáček, který přebral útočník Franco. Ten si ale sám před gólmanem poradit nedokázal. Zanedlouho se už ale míč po rohovém kopu v síti ocitl, nicméně rozhodčí k radosti pořadatelské země vyhodnotil situaci jako ofsajdovou a utnul radost fotbalistů Mexika.

Branky začaly padat až ve druhém dějství. V 55. minutě se na polovině hříšte dokázal uvolnit 170 cm vysoký záložník JAR Tshabalala, obdržel přihrávku do běhu a sám upaloval k pokutovému území. V něm si míč připravil ke střele a ve sprintu zamířil přesně do růžku branky Péreze.

Překvapivé vedení povzbudilo domácí fanoušky, kteří na dlouhé minuty rozezvučili své vuvuzely, jimiž znepříjemňovali koncentraci fotbalistům ze zámoří a své hrdiny hnali za dalšími útoky... A nečekalo se na ně příliš dlouho: Tísněný Modis v pádu, ke kterému mu nepochybně pomohl i obránce Rodriguez, mířil ve velké šanci jen do ležícího brankáře. Sporná situace se možná dala řešit nařízením pokutového kopu.

Trenér Aguirre posléze vyplýtval všechna povolená střídání a v 79. minutě byl za své kroky odměněn vyrovnáním. Obrovské zaváhání hráčů ve žluto-zelených dresech při bránění standardní situace Marquézovi umožnilo, aby si v klidu zpracoval míč, vyhodnotil způsob zakončení a poslal dělovku z rohu malého vápna do sítě.

Duel nakonec dospěl k remízovému výsledku. Všechno ale mohl změnit v úplném závěru zápasu Mphela z Jižní Afriky, ovšem jen kdyby po samostatném úniku zakončil o něco přesněji než do tyče.

MS ve fotbale - základní skupina A:

Jihoafrická republika - Mexiko 1:1 (0:0)
Branky: 55. Tshabalala - 79. Márquez.

Rozhodčí: Irmatov - Ilijasov (oba Uzb.), Kočkarov (Kyrg.). ŽK: Dikgacoi, Masilela - Juárez, Torrado. Diváci: 84.490.

Sestavy: JAR: Khune - Gaxa, Mokoena, Khumalo, Thwala (46. Masilela) - Tshabalala, Dikgacoi, Letsholonyane, Modise - Pienaar (83. Parker) - Mphela. Trenér: Parreira.

Mexiko: Pérez - Aguilar (55. Guardado), Osorio, Rodríguez, Salcido - Juárez, Márquez, Torrado - Giovani, Vela (69. Blanco), Franco (73. Hernández). Trenér: Aguirre.