Liberec vyhrál už popáté v řadě. A znovu to bylo jen o jediný gól

21:08aktualizováno  22:39
LIBEREC - Fotbalisté Liberce porazili v 6. kole první ligy Bohemians Praha 1905 1:0 a vítězně se naladili na čtvrteční odvetu 4. předkola Evropské ligy s Udine. Dnešní zápas rozhodl jedinou brankou v 41. minutě Šural. Slovan vyhrál pátý z šesti duelů této ligové sezony a na třetím místě tabulky ztrácí bod na Plzeň a Spartu. Bohemians jsou čtrnáctí.

Fotbalista Liberce Josef Šural foto: Mafra - Ota Bartovský

Hlasy trenérů po utkání

Jaroslav Šilhavý (Liberec)
"Musím poděkovat klukům, že jsme zůstali na vítězné vlně. I když nebylo jednoduché v těch hlavách to srovnat po tom čtvrtku po Udine. Myslím, že to kluci vzali za správný konec a ten první poločas byl z naší strany velmi dobrý. První půle se nám zamlouvala, dali jsme gól po krásné akci ze správně vyřešeného rychlého protiútoku. Ve druhé půli soupeř vycítil šanci, hrál aktivně a my jsme trošku znervózněli. Nepodrželi jsme míč, možná na někoho zapůsobila únava. Nedotáhli jsme nějaké akce do soupeřovy otevřené obrany a museli jsme hrát až do konce. Byť soupeř sympaticky napadal a tlačil se dopředu, nevzpomínám si, že by měl nějakou vyloženou šanci. Naše obrana v čele s brankářem Kovářem to zvládla."

Jozef Weber (Bohemians)
"Čekali jsme, že na Liberci může zanechat nějaké stopy ten čtvrteční zápas v Terstu. Hodně jsme v přípravě kladli důraz na vstup do utkání, ale nepovedl se nám. Domácí nás v úvodu přehrávali kvalitou a rychlostí. Od 35. minuty jsme se s tím srovnali a začali hrát víc aktivně. Bohužel v závěru první půle přišla nešťastná chyba a Liberec velmi dobře vyřešil brejkovou situaci. V druhé půle to od nás byla fotbalová snaha a obrovské nasazení. Chvílemi jsme měli i převahu, ale ve finální a předfinální fázi nám chyběla větší kvalita. Nevybavuji si nějakou naši velkou šanci. Měli jsme z těch druhých 45 minut vytěžit víc. Kluci odehráli lepší standard, odmakali to a nemůžu jim nic vyčítat. Liberec vyhrál zaslouženě a doufám, že podobný výsledek ho čeká i ve čtvrtek s Udine."

Liberec neprohrál doma s "klokany" ani jedno z předešlých ligových utkání a statistika se neměnila ani tentokrát. Slovan přitom šetřil některé opory před čtvrteční odvetou s Udine, v níž bude hájit náskok 3:1. Poprvé v základní sestavě nastoupil Slovák Kolár a odvděčil se trenérovi Jaroslavu Šilhavému velmi aktivním výkonem. "Musím poděkovat klukům, že jsme zůstali na vítězné vlně. I když nebylo jednoduché v těch hlavách to srovnat po tom čtvrtku po Udine. Myslím, že to kluci vzali za správný konec," pochvaloval si Šilhavý.

Jako první ovšem zahrozil po čtvrthodině Rabušic, přízemní střelou jen těsně minul branku hostů. Liberec měl převahu a v 28. minutě byl ještě blíž k vedení. Na centr z pravé strany si naběhl Kolár a Pražany zachránil výborným zákrokem Berkovec. Když se zdálo, že Bohemians vyrovnávají hru, přišel rozhodující moment zápasu. Hosté při útočném rohovém kopu zcela propadli, Slovan postupoval do rychlého brejku, který zakončil po Kolárově přihrávce do prázdné branky Šural.

Oba trenéři se shodli, že to byl jeden z klíčových momentů utkání. "Od 35. minuty jsme začali hrát víc aktivně. Místo bezbrankového stavu v poločase jsme udělali nešťastnou chybu, soupeř velmi dobře vyřešil brejk a my museli dotahovat," řekl trenér Bohemians Jozef Weber. Šilhavý ocenil, jak jeho svěřenci brejk zvládli. "Krásná akce, správně vyřešený rychlý protiútok. Už předtím jsme tam měli nějaké nadějné šance," podotkl liberecký trenér. Po pauze mohl zvýšit vedení Kováč, zblízka ale hlavičkoval jen do Berkovce. Hosté pak přece jen otevřeli hru a zvýšili aktivitu. Měli několik závarů, k vyložené šanci se však nedostali.

Nejnebezpečněji vypadal Radův pokus v 76. minutě, který o kousek minul vzdálenější tyč Kovářovy branky. "V druhé půle to od nás byla fotbalová snaha a obrovské nasazení, ale ve finální a předfinální fázi nám chyběla větší kvalita. Měli jsme z těch druhých 45 minut vytěžit víc," řekl Weber. Liberec měl v nohách duel v Udine, přesto závěr s přehledem zvládl a tři body uhlídal. "Byť soupeř sympaticky napadal a tlačil se dopředu, nevzpomínám si, že by měl nějakou vyloženou šanci. Naše obrana v čele s brankářem Kovářem to zvládla," pochvaloval si Šilhavý.

K TÉMATU

Liberec neprohrál doma s "klokany" ani jedno z předešlých ligových utkání a statistika se neměnila ani tentokrát. Slovan přitom šetřil některé opory před čtvrteční odvetou s Udine, v níž bude hájit náskok 3:1. Poprvé v základní sestavě nastoupil Slovák Kolár a odvděčil se trenérovi Šilhavému velmi aktivním výkonem. Jako první ovšem zahrozil po čtvrthodině Rabušic, přízemní střelou jen těsně minul branku hostů.

6. kolo první fotbalové ligy

Sigma Olomouc - Baumit Jablonec 0:1 (0:0)
Branka: 81. Kysela. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Vlasjuk. ŽK: Piták (Jablonec). Diváci: 4534.
Olomouc: Zlámal - Vidlička, Dreksa, Škerle, Javůrek - Šindelář (73. Ordoš) - Navrátil, Karaš (65. Doležal), Pospíšil, Falta - Lietava. Trenér: Kotůlek.
Jablonec: Valeš - Čížek, Beneš, Kysela, Novák - Loučka, Vaněk - Kopic (88. Jablonský), Piták, Vošahlík (89. Zoubele) - Třešňák (71. Hubník). Trenér: Skuhravý.

Slovan Liberec - Bohemians Praha 1905 1:0 (1:0)
Branka: 41. Šural. Rozhodčí: L. Kovařík - Mencl, Moláček. ŽK: Hušek, Pavelka - Rada. Diváci: 5050.
Liberec: Kovář - Coufal, Kováč, Kelič, Fleišman - Hušek, Pavelka - Frýdek (87. Kušnír), Šural, Kolár (66. Delarge) - Rabušic (73. Sackey). Trenér: Šilhavý.
Bohemians: Berkovec - Růžička (79. Klavík), J. Štochl, Šmíd, Šírl - Moravec, Rada, Hora, Jindřišek, Bartek (67. Kolář) - Ndiaye (46. M. Štochl). Trenér: Weber.