Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Slovenský fotbal naruby. Kraluje mu nizozemský boss s čínskými předky

Sport

  7:15
TRENČÍN/PRAHA - Když sem před osmi lety přijel, chtěl v rámci realitního projektu koupit starý hotel Tatra. Jenže nakonec z obchodu vycouval a rozhodl se, že investuje do fotbalu. Obchodník a bývalý nizozemský reprezentant s exotickým jménem Tscheu La Ling měl krásné vize. Hleděl na půvabný Trenčínský hrad a zasněně přemýšlel: „Jednou vyhrajeme slovenský titul.“

V Trenčíně si v posledních sezonách na gólovou radost zvykli. foto: AP

Jenže rok poté Trenčín sestoupil... Herně byl zubožený a lidsky rozklížený. Anglický dobrodruh Rob McDonald, kterého šéf La Ling dosadil na trenérské místo, získal pověst arogantního muže, který měl šílenou přípravu i výsledky. „Byla to katastrofa. Z McDonalda čišelo, že Slovensko vůbec nebere vážně,“ vzpomínají místní.

Trenčín se pachtil druhou ligou a zhruba tehdy se začal psát fotbalový příběh, který ve středu skončil happy endem. Žádný Slovan, Trnava ani Žilina, ale Trenčín, klub ze středního Pováží, poprvé v historii ovládl slovenskou ligu. „Ne, to není konec, je to nový začátek,“ spokojeně vzkázal nizozemský boss s čínskými předky.

Trenčín pluje úplně jiným proudem než ostatní. Není nejbohatší, nemá slavné jméno, přesto má v kádru plno šikovných cizinců. Mladé Nizozemce, kteří zatím nestačí na domácí ligu, tři Brazilce, dva Nigerijce, Srba či Angličana odchovaného Arsenalem. O strategii se stará mladý trenér Ševela, který oficiálně nemůže být trenérem, protože nemá profesionální licenci.

Předloni byl Trenčín třetí, loni druhý, letos první. A navíc zvítězil v národním poháru. Trenčín nepřekáží a má sympatie po celé zemi. „Jsem si jistý, že investice do fotbalu se mi vrátí,“ tvrdí 59letý La Ling, otec šesti dětí.

Trenčín je jeho sedmým dítětem. I když s novináři mluví málokdy, jeho činy jsou vidět. Levně v klubu točí nadějné fotbalisty a pak je se slušným výdělkem prodává. Argentinec Depetris se tu vystřílel až ke slovenskému občanství, Lester Peltier hraje ve Slovanu, Moses Simon v Belgii, Fanendo Adi v USA. Našlápnuto má Gino van Kessel a místní objev, devatenáctiletý Matúš Bero, byl kometou ligového jara.

„Jsme na správné cestě. Teď chceme prorazit v pohárově Evropě,“ prohlásil generální manažer Róbert Rybníček, další z důležitých mužů. Nenápadný klub si vyzkouší kvalifikaci o Ligu mistrů a ještě předtím bude vylepšovat stadion. Atletická dráha zmizela už loni a teď se budou rekonstruovat zašedlé tribuny, do kterých se vešly jen čtyři tisícovky lidí. Kapacita nové arény bude dvojnásobná. A investice? Bratru za tři miliardy korun.

Ano, tak vypadá úspěšný fotbalový projekt po slovensku. 

Autor: