Bayern Mnichov je klubovým mistrem světa, získal letos pátou trofej

22:40aktualizováno  22:59
MARRAKÁŠ (Maroko) - Fotbalisté Bayernu Mnichov jsou klubovými mistry světa. Ve finále turnaje kontinentálních šampionů v Maroku porazili domácí Casablancu 2:0. Brankami se o to postarali Dante a Thiago. Bayern tak získal pátou trofej v roce 2013, když předtím vyhrál německou ligu, německý pohár, Ligu mistrů a Superpohár UEFA.

Radost fotbalistů Bayernu Mnichov z triumfu na MS klubů foto: Reuters

Fotbalové mistrovství světa klubů v Maroku - finále

Bayern Mnichov - Raja Casablanca 2:0 (2:0)
Branky: 7. Dante, 22. Thiago. Rozhodčí: Ricci (Braz.). Diváci: 37.774.
Sestava Bayernu: Neuer - Rafinha, Boateng, Dante, Alaba - Lahm - Shaqiri (80. Götze), Thiago, Kroos (60. Martínez), Ribéry - Müller (76. Mandžukič). Trenér: Guardiola.

Neuspěl pouze v souboji o německý Superpohár s Dortmundem. Nejlepším hráčem turnaje byl zvolen zástupce vítězů Franck Ribéry. Jeho trenér Josep Guardiola se však raduje už potřetí, jelikož tento turnaj vyhrál s Barcelonou v letech 2009 a 2011. Pošesté slavil výhru evropský celek, zbylá čtyři prvenství mají brazilské týmy.

Bavorský klub však mohl mít radost jen z výsledku a trofeje, výkonem to byl jeden z nejhorších zápasů Bayernu v tomto roce. Proti překvapení turnaje Casablance, která na šampionátu startovala jen díky divoké kartě pro nejlepšího zástupce pořadatelské země, se německý mistr příliš nevytáhl a nevyužil možnost udělat si svou obvykle velmi dobrou hru reklamu do celého světa, kde v popularitě stále ztrácí za Barcelonou či Realem Madrid.

Hráčům Bayernu stačilo k vítězství podat obvyklý výkon v úvodních 22 minutách. Nejprve v 7. minutě otevřel skóre stoper Dante, kterému po rohovém kopu přiklepl míč spoluhráč z obrany Boateng a brazilský reprezentant z otočky poslal míč do sítě. Ve 22. minutě pak předvedli pohlednou akci Thiago s Alabou, který vrátil míč na hranici pokutového území a španělský záložník přesnou střelou zvýšil.

Pak však už Němci jako by spíše mysleli na blížící se vánoční svátky a dovolenou a nechtěli riskovat možné zranění. Casablanca, která je momentálně až na devátém místě marocké ligy, však neměla potřebnou kvalitu, aby soupeře za profesorský výkon potrestala. Nepomohly jí ani chyby Bayernu v rozehrávce, po kterých se domácí hráči ocitli ve velkých šancích. "Utkání jsme si zbytečně komplikovali. Je škoda, že jsme trochu polevili. Ale hlavní je, že na konec tohoto mimořádného roku máme už pátou trofej. To je neuvěřitelné," řekl kapitán Bayernu Philipp Lahm.