Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Plzeň se přiblížila k titulu, Slovácko se Zlínem si polepšili v boji o záchranu

17:36
Praha - První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola zvítězili na hřišti posledního Brna 3:1 a před Slavií, kterou v neděli čeká duel v Liberci, mají osmibodový náskok.

Utkání 25. kolo první fotbalové ligy: Zbrojovka Brno - Viktoria Plzeň, 21. dubna 2018 v Brně. Zleva Tomáš Pilík z Brna a Patrik Hrošovský z Plzně. foto: ČTK

Plzeň vyhrála po čtyřech zápasech, podruhé na jaře a znovu na Moravě. Dosud jediné vítězství v druhé části sezony si připsala ve Zlíně. A teď v Brně.

Zařídil ho ofenzivní záložník Čermák, který teprve posedmé v sezoně nastoupil v základní sestavě. Po loňském přestupu ze Sparty dal za Plzeň první ligové góly. Všechny byly z dorážek či zblízka.

Olomouc v duelu s dvěma vyloučenými přehrála Ostravu

Fotbalisté Olomouce v souboji prvoligových nováčků doma porazili Ostravu 1:0 a vrátili se na třetí místo tabulky před Spartu. Předposlední Baník po čtyřech zápasech prohrál a po neúplném 25. kole ztrácí dva body na nesestupové pozice. Zápas rozhodl v 71. minutě Jakub Plšek. Závěrečnou desetiminutovku Hanáci dohrávali bez vyloučeného Lukáše Kalvacha, v nastavení dostal červenou kartu i hostující Václav Procházka.

Olomoucký tým z lavičky vedl asistent Ladislav Onofrej, protože hlavní trenér Václav Jílek dostal dvouzápasový trest za kritiku rozhodčích v minulém duelu s Jabloncem.

Utkání přes horké počasí začalo ve vysokém tempu. První zajímavé šance si vytvořili domácí, v šesté minutě Řezníček hlavičkoval nepřesně, o chvíli později Kalvach napálil míč z voleje těsně nad břevno.

Mimo branku poslal svou hlavičku i ostravský Fillo a volný Řezníček v šestnáctce špatně trefil míč. Druhá část první půle už tolik zajímavých momentů nenabídla. Olomouc sice častěji držela míč, ale obrana Baníku pracovala dobře.

I druhý poločas začal střeleckým pokusem Sigmy, Kalvach však z přímého kopu brankáře Laštůvku nepřekvapil. V 55. minutě Řezníčkovu ránu tečoval Hála a míč proletěl těsně vedle tyče. Za čtvrt hodiny po zaváhání Kalvacha postupoval na Buchtovu branku Baroš, který však o kousek netrefil horní růžek.

V 71. minutě se Olomouc dostala do vedení. Falta našel v šestnáctce volného Plška, který se elegantně obtočil okolo Šindeláře i Laštůvky a zakončil do odkryté branky. Baník v nejvyšší soutěži inkasoval po 381 minutách.

Domácím zkomplikoval cestu za výhrou Kalvach, jenž byl v 80. minutě vyloučen po druhé žluté kartě. Ostravané si ale až na hlavičku a nepřesnou ránu Šindeláře v přesilovce větší šance nevytvořili. Navíc ve čtvrté minutě nastaveného času Procházka před šestnáctkou zezadu fauloval unikajícího Yunise a dostal rovněž červenou kartu. Olomoučtí doma neprohráli ani ve 13. ligovém utkání v sezoně.

Remíza bohemians s Jihlavou

Fotbalisté Bohemians 1905 remizovali v 25. ligovém kole s Jihlavou 1:1. Pražany poslal po hodině hry do vedení Dominik Mašek, ale v 78. minutě srovnal guinejský záložník Kamso Mara. „Klokani“ doma nevyhráli poprvé po čtyřech zápasech a jsou v tabulce sedmí. Vysočina si připsala třetí remízu 1:1 po sobě a na čtrnácté příčce má tříbodový náskok před předposlední Ostravou. Bohemians sice byli většinu první půle aktivnější, ale do šancí se dostávali mnohem složitěji, než při minulé domácí výhře 5:2 nad vedoucí Plzní. Jako první ve třinácté minutě zahrozil Hůlka, který po Haškově centru hlavičkoval těsně vedle.

Na druhé straně mohl otevřít skóre Keresteš, ale po Fulnekově centru a odraženém míči se v šanci špatně zorientoval. Domácí se pak hodně zlobili, že sudí Proske neposoudil zákrok na Tetteha v pokutovém území jako penaltový.

Útočník „Klokanů“ se tlačil do zakončení i ve 23. minutě, ale brankář Rakovan jeho střelu vyrazil na roh. Dvě minuty před pauzou mohli nečekaně udeřit hosté. Po špatné rozehrávce domácích se protlačil do šance Nový a Bohemians děkovali gólmanu Fryštákovi, že neprohrávali.

Pražané byli i po přestávce aktivnější a po hodině hry šli do vedení. Hůlka našel nákopem Maška a ten z voleje napálil balon přesně k tyči. Navázal tak na dvě proti Plzni a na jaře si připsal už pátý gól.

Mašek pak mohl přidat další trefu, z přímého kopu však Rakovana nepřekonal. S blížícím se koncem Jihlava přidala a v 79. minutě se dočkala vyrovnání. Z rohu vápna napřáhl Mara a povedenou ranou trefil přesně horní roh branky.

Jen devatenáct hodin olomoučtí fotbalisté dopřáli Spartě třetí příčku, v sobotním souboji nováčků porazili ostravský Baník 1:0 a dál žijí pohárový sen. Sparta už v pátek porazila Jablonec 2:0 a přeskočila ho. V boji o záchranu si nejvíc polepšilo Slovácko, které porazilo Duklu, a Zlín. Ten v kuriózním zápase vyhrál v Mladé Boleslavi.

Slovácko díky Havlíkovi zdolalo Duklu

Fotbalisté Slovácka porazili v 25. kole první fotbalové ligy pražskou Duklu 2:0 a unikli z pásma bezprostředního ohrožení. Obě branky vstřelil v závěru poločasu Marek Havlík, tu druhou z penalty po faulu Podaného na Navrátila. Brankář Milan Heča udržel už potřetí za sebou čisté konto, hosté ho prakticky vůbec nezaměstnali.

Naopak strážce branky Dukly Filip Rada musel předvést několik skvělých zákroků, aby zabránil ještě vyšší porážce. Ve 14. minutě po Zajícově přihrávce pálil Sadílek k levé tyči, ale Rada vytáhl míč na roh. O šest minut později ho Sadílek prověřil znovu a i tentokrát gólman hostí udržel čisté konto.

Ve 39. minutě byl však na parádní Havlíkovu střelu z 25 metrů pod břevno krátký. Těsně před přestávkou fauloval Podaný v šestnáctce Navrátila, odpovědnost za penaltu na sebe vzal znovu Havlík a i když Rada směr jeho střely vystihl, na míč nedosáhl.

Slovácko ani po změně stran neponechávalo nic náhodě, nepouštělo soupeře na dostřel a samo si vytvářelo další šance. Ještě z větší dálky než Havlík to zkusil v 61. minutě Břečka a jeho střelu zastavilo jen břevno Radovy branky. Ideální příležitost se domácím naskytla v 75. minutě, kdy šli Petr s Kubalou sami na brankáře, ale šanci promarnili. Petr si to téměř vzápětí zopakoval.

Obrana Dukly byla dál pod tlakem a na zvrat nemohli mít hosté ani pomyšlení. Naopak Kubala mohl tři minuty před koncem náskok domácích ještě zvýšit, ale v nadějné pozici mířil nad břevno.

Rozhodčí Královec utrpěl svalové zranění, ale po zásahu domácího maséra zápas dokončil. Slovácko se v tabulce vyhouplo před svého dnešního soupeře. Naopak Dukla nenavázala na výhru nad Libercem a po šesté porážce z osmi jarních zápasů se znovu dostala do hodně nebezpečné zóny.

Zlínu zlomená tyč nevadila

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při zákroku zlomil tyč. Po výměně brány se po patnácti minutách pokračovalo a v 67. minutě rozhodl Vukadinovič. Zlín tak v Mladé Boleslavi udělal velký krok k záchraně.

Gólman Zdeněk Zlámal má další výjimečnost. V létě 2015, když chytal za Bohemians 1905, tak v malém derby na Dukle jako první brankář v samostatné české historii vstřelil gól ze hry. V nastavení hlavičkoval po centru z rohu a vyrovnal na 2:2.

V Mladé Boleslavi se mu však povedlo něco, co fotbal na nejvyšší úrovni snad ani nepamatuje.

Boleslavský Mareš v 26. minutě nepovedeným centrem Zlámala vystrašil. Balon padal pod břevno a zlínský gólman se musel rychle vracet, aby balon vyrazil. Při zákroku narazil hodně ošklivě do tyčky, která nevydržela a zlomila se!

Sudí Lerch zápas přerušil. Poradatelé poškozenou bránu odnesli a poté přinesli novou. Přibližně po patnácti minut se tak mohlo pokračovat.

Pokud by se nezačalo hrát do třiceti minut, zápas by musel být odložen a opakoval by se.

Samotný zápas v 67. minutě rozhodl Vukadinovič po povedení individuální akci. Zlín má na sestupovou příčku šestibodový náskok.