3. listopadu 2009 6:55 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fotbalové lize vládne sever. Myslí již také na titul

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Teplická radost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Teplická radost. | foto: ČTK

PRAHA UVNITŘ ROZHOVOR S DAVIDEM LAFATOU Podle postavení v tabulce se ve fotbalové lize chystá největší šlágr podzimu. Kdo čekal, že půjde o derby mezi Slavií a Spartou, pořádně se zmýlil. Souboj prvního s druhým dostane v sobotu úplně jiné obsazení. Vedoucí Teplice doma v sobotu přivítají Jablonec. Ten za nimi zaostává jen vinou horšího skóre.

Potkají se dva severočeské kluby, které před sezonou nemyslely vysoko. Ale skromnost stranou. S šestibodovým náskokem na Spartu a desetibodovým odstupem před Slavií si mohou dovolit bloudit myšlenkami ve sférách, kam si netroufaly pohlédnout.

David Lafata: Na špičce tabulky se nám líbí

Tak úspěšný start do sezony ještě nikdy fotbalisté Jablonce nezažili. "Na špičce tabulky se nám moc líbí, tak snad tam ještě nějakou dobu vydržíme," doufá útočník David Lafata (28). Severočeský tým se drží na druhém místě a je spolu s Teplicemi největším překvapením ligového podzimu.

Dokázal jste si na startu ligy vůbec představit, že by se Jablonci tolik dařilo?
Nikdo z nás to nečekal. O to víc si toho v současnosti vážíme. Je to příjemná změna. Lepší hrát tak vysoko než pořád na dně tabulky.

Je to nejlepší začátek sezony ve vaší kariéře?
V české lize jsem takový start ještě nezažil. Přirovnal bych to ke druhému roku angažmá v Rakousku. Moje Austria Vídeň byla podzimním mistrem. Pak se nám ale moc nedařilo a skončili jsme až na třetím místě.

Nepřemýšlíte už o útoku na celkové prvenství v české lize?
Ani v kabině se na tohle téma nebavíme. Víme, že stačí dvakrát prohrát a vše může být úplně jinak.

Jenže Jablonec zažívá nejlepší sezonu v samostatné české lize. Co by se muselo stát, abyste si ambice na titul začali připouštět?
Až budou dvě kola do konce a my na stejné pozici jako nyní. Jinak asi ne. Nikdo ale neříká, že jsme spokojení. Na špičce tabulky se nám líbí, tak snad tam ještě nějakou dobu vydržíme.

Trenér František Komňacký po zářijovém prohraném zápase se Spartou řekl, že v současnosti na titul nemáte. Souhlasíte?
Po jednom zápase nemůžeme dělat závěry. Už jsme přece ukázali, že se můžeme měřit s dalšími týmy z čela tabulky. (mih)

Vyhlásit útok na titul si ale netroufají. Alespoň ne nahlas. "My to neříkáme. Jsou tady jiní aspiranti," brání se teplický trenér Jiří Plíšek. "Pořád zůstáváme na zemi. V titul začnu věřit, až budeme mít po předposledním kole o čtyři body víc než druhý tým," vyjadřuje se střízlivě také ředitel jabloneckého klubu Aleš Pangrác.

I když se blíží polovina soutěže, k dokonání senzace zbývá ještě dlouhá cesta. "K podobným překvapením je prostor akorát v letech, kdy se současně nedaří Spartě i Slavii," upozorňuje Josef Pešice, který v minulosti trénoval Jablonec i Teplice. Forma favoritů z hlavního města skutečně není oslnivá, což se však na jaře může změnit.

Nynější situace není jen dílem neschopnosti ostatních, Teplice i Jablonec si svoje postavení zasloužily. "Najdete u nich ideálně srovnané starší hráče, střední generaci i ty mladší. Kostra týmu hraje delší dobu pohromadě a je to znát," vyzdvihuje Pešice.

O tom, co bude dál, také hodně napoví dění během zimní přestávky. Výprodej svých hráčů vládci soutěže v předstihu zavrhují. "Řekli jsme si, že v zimě nebudeme hráče prodávat," ubezpečil ředitel Teplic František Hrdlička.

Totéž tvrdí jeho jablonecký protějšek Pangrác. "Nesedneme si na zadek ze směšných částek. Musela by přijít nabídka, která by znamenala zajištění stability na delší období."

Teplicím i Jablonci zatím vyhovuje, že zůstávají přes výborné výsledky v ústraní. "Nikam se netlačíme a moc se o nás nepíše, což je určitě lepší," podotýká Pangrác.

Probudí se také diváci?
Během jarních odvet se to změní a tlak bude s každým kolem vzrůstat. V Teplicích si slibují, že tentokrát si na jaře svoje postavení nezhorší, což se jim pravidelně stávalo v minulých letech. "Na hřištích soupeře vyhráváme rozdílem třídy. To svědčí o tom, že jsou hráči odolnější," zdůrazňuje posun Hrdlička.

Chování jabloneckých hráčů v roli kandidáta na titul pro ně bude znamenat úplně novou zkušenost. "Pokud naroste tlak, neodhadnu, jak se na našich klucích projeví. Víme, že to bude čím dál složitější," připustil Pangrác.

Třeba také konečně přijde pomoc od fanoušků, Podle návštěvnosti patří Teplice i Jablonec do ligového průměru, což je zvláštní, když na trávníku je to zatím o mnoho lepší. "Bylo by hezké, kdyby se to vyrovnalo," přál si Pešice.

  • 10Diskuse