Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Plzeň spasil v závěru Ďuriš, pražské derby vyhrála Sparta a je dál v čele

22:08aktualizováno  23. srpna 21:16
PRAHA - SOUHRN KOLA. Páté kolo první ligy vidělo v neděli čtyři zápasy. Plzeň s Olomoucí hrála až do 86. minuty 0:0, ale nakonec vyhrála 2:0. Sparta porazila Duklu stejným poměrem, trefil se Lafata a Krejčí a pražský celek odskočil dotírajícímu Slovácku v čele tabulky. Ještě před tím ale Liberec porazil Teplice díky dvěma brankám Bakoše, Jablonec pak kontroloval výhru nad Brnem 3:0. Oba poražené týmy dohrávaly o deseti.

Jan Holenda z Plzně si umí zjednat respekt. foto: Ladislav Němec, MAFRA

Sparta se naladila na Thun

V prvním poločase se dlouho hrálo bez šancí. Když už to vypadalo, že do kabin se půjde za bezbrankového stavu, naběhl si na Steinhöferův centr Krejčí a přesnou hlavičkou poslal Spartu do vedení. Dukla mohla vyrovnat z ojedinělé šance v závěru, jenže po Beauguelově střele překonaného Bičíka zastoupil na čáře Costa.

Po pauze jako první zahrozila Dukla - těsně vedle z přímého kopu mířil Berger. Ještě blíž byl na druhé straně Lafata, jehož pokus zastavila tyč. V 56. minutě už se kapitán Sparty dočkal, když po Krejčího přihrávce před prázdnou branku doklopýtal pro pátý gól v sezoně. V 87. minutě trefil z přímého kopu pro změnu břevno domácí Dočkal.

Sparta tak ve čtvrtém utkání nejvyšší soutěže za sebou dala minimálně dvě branky a naladila se na čtvrteční odvetu v Thunu. Dukla si naopak natáhla ligovou sérii bez výhry na tři zápasy a potvrdila, že na Letné se jí nedaří. V samostatné lize tam z pěti zápasů uhrála jen jednu remízu a nedala ani gól.

Sparta Praha - Dukla Praha 2:0 (1:0)

Branky: 41. L. Krejčí, 56. Lafata. Rozhodčí: Zelinka - Kotík, J. Paták. ŽK: Lafata, Mareček - Štetina, Berger, Marek Hanousek, Miloševič. Diváci: 9142.

Plzeň zachraňoval Ďuriš

Většinu času se hrálo na polovině hostů, ale Západočeši se nemohli gólově prosadit. Nepovedlo se to ani Holendovi, který v závěru poločasu hlavičkoval po rohu jen do brankáře Buchty.

Plzni se ani po pauze nedařilo rozevřít hostující defenzivu, a tak Krejčí poslal na trávník střídající Ďuriše s Kovaříkem. Druhý jmenovaný po hodině hry zacentroval z přímého kopu do vápna a Procházkovu hlavičku zneškodnil výborně chytající Buchta.

Na kopačky domácích se začala po předchozích třech ligových ztrátách vkrádat nervozita, přesto Viktoria nakonec soupeře zlomila. V 86. minutě se dostal za obranu Kovařík a jeho přihrávku doklepl do prázdné branky Ďuriš.

Naději na závěrečný nápor sebralo hostům vyloučení Plška a Plzeň nakonec ještě přidala druhý gól. Po faulu na Rajtorala bezpečně proměnil v první minutě nastavení penaltu Ďuriš.

Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 2:0 (0:0)

Branky: 86. a 90.+1 z pen. Ďuriš. Rozhodčí: Kocourek - Pospíšil, Koval. ŽK: Cana, Plšek, Navrátil. ČK: 89. Plšek. Diváci: 11.205.

Jablonec dominoval

Ráz jednoznačnému průběhu utkání dala hned pátá minuta zápasu. Po levé straně unikl obránci Petru Buchtovi jablonecký Tecl, který našel zpětnou přihrávkou nabíhajícího Greguše. Na jeho přesnou střelu do horního růžku nestačil brankář Doležal reagovat.

Jablonec měl celý úvodní poločas hru zcela ve své režii. Vedle křídelní hry byl jeho silnou zbraní i postupný protiútok. Šest minut před přestávkou hosté udeřili podruhé. Obránce Karavajev odcentroval z levé strany a volný Masopust hlavou překonal Doležala podruhé.

Rozruch pak přinesl střídající útočník Jablonce Martin Doležal. Hned po dvou minutách pobytu na trávníku jej při úniku školácky srazil obránce Frelih, jenž uviděl červenou kartu. O pouhou minutu později právě Doležal po rohovém kopu Trávníka přidal třetí branku.

Zbrojovka Brno - FK Jablonec 0:3 (0:2)

Branky: 5. Greguš, 39. Masopust, 74. Martin Doležal I. Rozhodčí: Jech - Pochylý, Ratajová. ŽK: Greguš, Wágner (oba Jablonec). ČK: 73. Frelih (Brno). Diváci: 4722.

Bakoš pomohl Liberci na třetí příčku

První střelu na branku vyprodukoval ve 12. minutě domácí Šural, jehož pokus z velkého úhlu Grigar odvrátil na roh. Už ve 20. minutě musel ze hry zraněný liberecký záložník Folprecht, kterého nahradil Marek Bakoš. Tomu nejprve nebyl uznán gól pro ofsajd, ale po půl hodině hry si slovenský útočník spravil chuť, když převzal Pavelkův pas a přesnou střelou z první otevřel skóre.

Krátce po pauze byl blízko vyrovnání Bosňan Ljevakovič, který jesličkami přešel přes obránce, ale jeho tvrdou ránu vytáhl Koubek na roh.

V 54. minutě se opět prosadili Liberečtí. Bakoš dostal od Šurala přesný míč do úniku, lehce obehrál bránícího Horu a zkušeně překonal Grigara. Bývalý hráč Plzně se v lize trefil počtvrté.

Hráči Teplic se v závěru ještě snažili zápas zdramatizovat, ale obrana soupeře v čele s brankářem Koubkem je do žádné gólové šance nepustila.

Slovan Liberec - FK Teplice 2:0 (1:0)

Branky: 37. a 54. Bakoš. Rozhodčí: Jílek - Vlasjuk, Kubr. ŽK: Dramé (Teplice). ČK: 88. Dramé. Diváci: 5382.

Výhru Slavie dirigoval Milan Škoda

Sotva se vyrojily dohady o možném odchodu stopera Michala Frydrycha, ostravský obránce ihned zůstal mimo hru s údajným zraněním a snad i jeho přehled ve vápně Baníku fatálně scházel v osmé minutě. Slavia navlas stejně jako minule proti Jihlavě znovu soupeře ochromila ze standardní situace: Hrubého roh trefil z první pravačkou Voltr ideálně pod břevno a zaradoval se z premiérové ligové trefy.

S Ostravou inkasovaný gól psychicky otřásl. Její slibný vstup do utkání a aktivní presink se vypařily a domácí se začali utápět v nepřesnostech a zbytečných ztrátách míčů. Pražané mohli z brejků vytěžit určitě víc, ale ve finální fázi jim to také skřípalo. I tak ale načasování druhého gólu vyšlo báječně. Marného soupeře pár sekund před půlí dorazil Škoda, který se po Štohanzlově centru zbavil Holzera a křížnou ranou k tyči poslal Slavii do dvougólového vedení.

Hlavičku slovenského útočníka Mišáka ještě Berkovec vyrazil, jeho trefa po zemi ale oživila 16 minut před koncem zápletku zápasu.

Na nic dalšího se už ale ve Vítkovicích Baník nezmohl. Pohotový Škoda byl naopak stejně jako v první půli v úplném závěru utkání u odraženého míče v ostravském vápně dřív než brankář Pavlenka a po kličce dal do prázdné branky pojišťovací gól.

Baník Ostrava - Slavia Praha 1:3 (0:2)

Branky: 74. Mišák - 45. a 90.+1 Milan Škoda, 8. Voltr. Rozhodčí: Hrubeš - Blažej, Hájek. ŽK: Kouřil - Černý, R. Hrubý, Švec, Souček. Diváci: 4548.

Druhý „ďolíčkovský“ bod pro Příbram v historii

Trenér Pivarník poslal do hry od začátku dva vysoké útočníky Schicka a Akulinina. V 17. minutě Příbram podnikla brejk, Schick táhl míč po levé straně a už se zdálo, že se nechal vytlačit ke koncové čáře a bude po šanci. Jenže se mu povedlo centr přetáhnout na zadní tyč, kdy zcela volný Bartek zblízka dostal míč hlavou do sítě.

Další obrovskou šanci měla Příbram ve 40. minutě. Centr Končala mířil přesně na Bednáře, který dostal ve vápně hodně prostoru, ovšem překážel si se Suchanem a hlavou zamířil vedle.

Bohemians měli nadále herní převahu, ale nedotáhli do lepšího konce žádný z nadějných brejků. Místo toho v 67. minutě dala Příbram gól v podstatě z ničeho. Končalův centr nedokázala domácí obrana odvrátit, místo toho Škerle skoro ideálně zpracoval balon pro Rezka a ten srovnal.

Příbram tak v Ďolíčku získala teprve druhý bod v ligové historii.

Bohemians Praha 1905 - 1. FK Příbram 1:1 (1:0)

Branky: 17. Bartek - 67. Rezek. Rozhodčí: Nenadál - Nádvorník, Hock - Jílek, Příhoda. ŽK: Jirásek - Pilík, Končal, Suchan, Zápotočný, Krameš. Diváci: 4198.

Došek nedal penaltu, Slovácko to ale nemrzí

Fotbalisté Slovácka zvítězili v 5. ligovém kole v Jihlavě 2:1. Tým z Uherského Hradiště bodoval potřetí za sebou a v neúplné tabulce se dotáhl na vedoucí Spartu, která má k dobru nedělní zápas s Duklou.

Jihlavští, kteří v předchozích čtyřech zápasech vstřelili jedinou branku, se dál trápili v koncovce. V největší šanci selhal Dvořák, který dostal na hrotu přednost před Mešanovičem. Mišůn mu poslal na malé vápno přesný centr, ale domácí útočník místo pohodlného zakončení do odkryté branky naprosto selhal a míč špatně trefil.

Trest pro Vysočinu přišel vzápětí. Ve 33. minutě se do odraženého balonu opřel za šestnáctkou Valenta a ukázkovým volejem zamířil přesně do horního rohu branky.

Ladislav Krejčí (uprostřed) se raduje ze své branky do sítě Dukly Praha.
Brankář Tomáš Koubek (vpravo) z Liberce v akci.

V 39. minutě domácí včasným vyběhnutím zachránil po zmatcích ve vápně před Divišem Hanuš, ale proti Hlúpikovi v poslední minutě první půle už byl krátký a hosté zvýšili vedení.

Domácí kouč Klusáček poslal na trávník Mešanoviče a Jihlava rychle snížila. Kukol ve 49. minutě vypálil do tyče a míč se následně od Hečových zad odrazil do sítě.

Po hodině hry odpískal sudí Paták k velké nevoli domácích penaltu za zákrok brankáře Hanuše, který chytil míč, ale při výskoku udeřil nohou protihráče. Kanonýr Došek z pokutového kopu mířil do míst, kam skočil jihlavský gólman a svou pátou trefu této ligové sezony nepřidal. Slovácko to však už nemuselo tolik mrzet, závěrečný tlak Vysočiny totiž přežilo.

Vysočina Jihlava - 1. FC Slovácko 1:2 (0:2)

Branky: 49. vlastní Heča - 33. Valenta, 45. Hlúpik. Rozhodčí: M. Paták - Mokrusch, Hrabovský. ŽK: Šulek, Hanuš - T. Rada, Diviš. Diváci: 2874.

Nováček Zlín se vrátil na zem

Zlínský gólman Holý v předchozích třech ligových startech neinkasoval, ovšem v Boleslavi už jeho kouzlo protrhl v 11. minutě Magera. Na bližší tyči si naskočil na rohový kop Skaláka a Holému nedal šanci zasáhnout.

Zvýšení přišlo ve 35. minutě po vydařeném brejku Středočechů. Skalák zatáhl míč po levé straně, přes Radu se míč dostal na Bartla, který zprava poslal střílený centr na zadní tyč, kde dobíhající Čermák ve skluzu trefil odkrytou branku.

Zlín se vrátil dohry pět minut po změně stran. Nejprve šel z úhlu sám na brankáře Koreš, ale trefil jen Šedu. Míč se však k němu odrazil zpět, přihrál Železníkovi a zlínský kapitán střelou k tyči snížil.

Definitivní rozhodnutí tak přišlo až 20 minut před koncem, kdy se po brejku dostal k míči Magera a z 18 metrů trefil přesně šibenici. Výhru pak ještě pečetil Zahustel, který nejprve promáchl centr Bartla, ihned však následoval další centr zleva od Skaláka a Zahustel se trefil přesně hlavou.

Kuriózní situace nastala v 83. minutě, kdy se Holý snažil zabránit Barošovi ve skórování, ale centr si nedůrazným zákrokem smolně srazil do vlastní branky. Železník v závěru už jen z penalty po faulu Bartla korigoval skóre.

FK Mladá Boleslav - Fastav Zlín 5:2 (2:0)

Branky: 11. a 70. Magera, 35. Čermák, 75. Zahustel, 83. vlastní Holý - 50. a 90.+1 z pen. Železník. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Antoníček. ŽK: Malpon, Kúdela - Hubáček, Železník, Pazdera. Diváci: 3241.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...