SOUHRN: Hradec vystrašil Plzeň, ta i přesto poodskočila na čele Spartě

20:06aktualizováno  1. března 18:13
PRAHA - Fotbalisté Plzně využili zaváhání Sparty, která pouze remizovala na hřišti Baníku Ostrava 1:1, a po výhře 3:2 v Hradci Králové zvýšila po 18. kole první ligy náskok v čele tabulky na tři body. Na opačném konci soutěže zvládlo důležitý záchranářský souboj Brno, které si z Českých Budějovic odvezlo výhru 3:1.

Plzeňský Milan Petržela (vpravo) se snaží uniknout obraně Hradce Králové. foto: Martin Veselý, MAFRA

Sparta ve zřejmě posledním vzájemném souboji tradičních rivalů na Bazalech vedla od 39. minuty díky brance Kadlece, který si tak připsal třetí gól ve dvou jarních startech. Ostrava však ve strhujícím utkání dokázala vyrovnat - v 65. minutě se o to postaral Baroš. Pražané si v závěru mohli zajistit tříbodový zisk, kapitán Lafata ale penaltu neproměnil. VÍCE O UTKÁNÍ ZDE

Na druhou Spartu se navíc dotáhl Jablonec, který po výhře 3:0 nad Bohemians 1905 na třetí příčce zaostává o dva body.

Milan Baroš
Zleva Isaac Sackey z Liberce a Jan Blažek z Dukly.

Brno díky výhře na jihu Čech poskočilo na jedenáctou pozici, od sestupového pásma má Zbrojovka čtyřbodový odstup. Naopak České Budějovice se propadly na 14. místo a od předposledního Liberce je dělí tři body. Stejně jako Jihočeši na tom jsou i Bohemians 1905.

Zdramatizoval se také boj o poháry a postarala se o to čtvrtá Mladá Boleslav, která podlehla 0:2 v Příbrami. Na rozdíl jediného bodu se tak na ni po páteční výhře 3:1 nad Libercem dotáhla Dukla a po remíze 2:2 se Slavií jsou o další bod zpět Teplice.

Poslední Hradec proti lídrovi dvakrát srovnal

Viktoria na východě Čech dvakrát ztratila náskok a tři body jí zajistil až v 76. minutě František Rajtoral. Předtím se za hosty trefili Daniel Kolář s Ondřejem Vaňkem, za „Votroky“ srovnávali Aleš Čermák a Bosňan Emir Halilovič.

FC Hradec Králové - Viktoria Plzeň 2:3 (1:1)

Branky: 7. Čermák, 63. Halilovič - 4. D. Kolář, 51. Vaněk, 76. Rajtoral. Rozhodčí: Marek - Wilczek, Kříž. ŽK: Malinský - Petržela, Vaněk. Diváci: 4297.

Zpočátku se zdálo, že bude Plzeň kráčet za pohodlnou výhrou. Domácí začali velmi zakřiknutě a Viktoria je rychle ztrestala. Kolář si ve vápně zasekl míč kolem obránce a přízemní střelou k bližší tyči zaznamenal 60. gól v české lize.

Plzeň se ale vedla sotva tři minuty. Po velké chybě hostující defenzivy se dostal Hradec do brejku, Halilovičovu ránu ještě vyrazil Kozáčik, ale na následný chytrý oblouček Čermáka už byl krátký. Plzeň poprvé po osmi ligových zápasech dostala branku v prvním poločase a od Hradce v nejvyšší soutěži inkasovala po 457 minutách.

Vyrovnání změnilo obraz hry a ve zbytku první půle nebylo Pod lízátky příliš patrné, že hraje první s posledním týmem ligy.

Do druhé půle ovšem Západočeši vstoupili stejně jako do první a v 51. minutě si vzali vedení zpět. Kolář přiťukl ve vápně Vaňkovi a ten s pomocí tyče překonal Koubka.

Aidin Mahmutovič z Plzně a Tomáš Holeš z Hradce Králové.

Jenže Hradec dokázal i podruhé na inkasovaný gól rychle zareagovat. „Votroci“ vyhráli několik soubojů ve středu pole a pěknou kombinační akci zakončil přesně k tyči sám před Kozáčikem Bosňan Halilovič.

Hostující kouč Koubek poslal na trávník Kovaříka a střídající hráč se mohl okamžitě odvděčit gólem. Nakonec se radoval až 76. minutě, kdy se proměnil v nahrávače. Do jeho přesného centru se položil Rajtoral a přízemní střelou k tyči rozhodl. Plzeňský obránce skóroval ve druhém utkání za sebou.

Další sobotní zápasy 18. kola

Baumit Jablonec - Bohemians Praha 1905 3:0 (0:0)

Branky: 54. M. Pospíšil, 61. Kopic, 67. Beneš. Rozhodčí: Jílek - Urban, Vlasjuk. ŽK: Bratanovič, Gajič (oba Bohemians 1905). Diváci: 2763.

Jablonec: V. Hrubý - Romera, Pernica, Beneš, F. Novák - Kopic, Hübschman, M. Pospíšil (62. Mingazov), Greguš, Crnkič (67. Rossi) - Šabala (84. Šabala). Trenér: Šilhavý.

Bohemians 1905: Švenger - Pauschek, Škerle, Gajič, Šírl - Bratanovič (73. M. Jarolím), Jindřišek, Moravec (81. Cicman), J. Rada, Mosquera - Mikuš. Trenér: Pivarník.

Dynamo České Budějovice - Zbrojovka Brno 1:3 (0:1)

Branky: 87. Kladrubský - 11. Sýkora, 51. Jugas, 78. Malík. Rozhodčí: M. Paták - Jiřík, Pilný. ŽK: Vávra (Brno). Diváci: 2666.

České Budějovice: Křížek - Janotka, Lengyel, P. Novák, Hanzlík - Linhart (46. Machovec), Benát, Volešák (59. Pešek), Kladrubský, Varadi - Kalod. Trenér: Urban.

Brno: Melichárek - Jugas, Košťál, Schuster, Keresteš - Zavadil, R. Buchta - Pašek, Zoubele (62. Malík), Sýkora (86. Hyčka) - Moukanza (68. Vávra). Trenér: Kotal.

1. FK Příbram - FK Mladá Boleslav 2:0 (1:0)

Branky: 33. Pilík, 78. Bednář. Rozhodčí: Proske - Blažej, Fišer. ŽK: Matějů (Příbram). Diváci: 2627.

Příbram: Boháč - Nitrianský, Hájovský, Zápotočný, Matějů - Hnaníček, Krameš - Pilík (80. Moulis), Fillo (87. Suchan), Zeman (90. Divíšek) - Bednář. Trenér: P. Tobiáš.

Ml. Boleslav: Hruška - Bořil, Navrátil, Hůlka, Koch - Šisler, Vacek - Zahustel (66. Končal), Magera (79. Ďuriš), Skalák - Wágner. Trenér: K. Jarolím.

Slavia Praha - FK Teplice 2:2 (1:2)

Branky: 19. Milan Škoda, 55. vlastní Grigar - 12. a 23. Potočný. Rozhodčí: Zelinka - Peřina, Hock. ŽK: Piták, V. Vukadinovič - Jablonský, Ljevakovič, Potočný, Matula, Hora. Diváci: 6221.

Slavia: Hrubeš - Mikula, Latka, Bílek, Tamás (90. Boudjemaa) - R. Hrubý, Deli - V. Vukadinovič (70. Prošek), Piták (79. Červenka), Zmrhal - Milan Škoda. Trenér: Beránek.

Teplice: Grigar - Hora, Lüftner, Jablonský, Matula - Ljevakovič - Vůch, Litsingi (79. Takács), Vachoušek, Nivaldo (65. Vondrášek) - Potočný (90. Salami). Trenér: P. Rada.

PÁTEČNÍ PŘEDEHRÁVKY

Na Julisce padali góly ve druhé půli. Výhru slavila Dukla

Dukla Praha - Slovan Liberec 3:1 (0:0)

Branky: 61. Polom, 70. vlastní E. Brabec, 84. Jakub Mareš - 50. Šural. Rozhodčí: Nenadál - J. Paták, Arnošt. ŽK: Přikryl - Sus, Sackey, O. Kolář, Šural, Fleišman. Diváci: 1921.

Liberečtí fotbalisté zase klopýtli - prohráli na hřišti Dukly 1:3 a zůstávají na předposledním místě. Slovan nebodoval ani ve druhém utkání pod trenérským duem Jiří Kotrba, Josef Csaplár.

Severočechy poslal na Julisce do vedení po přestávce Josef Šural, ale Pražané otočili zápas po gólu Romana Poloma a vlastním zásahu Ericha Brabce, kterému tak nevyšel debut za Slovan. V závěru ještě potřetí skóroval Jakub Mareš.

Jihlava prodloužila čekání na výhru

Vysočina Jihlava - 1. FC Slovácko 0:1 (0:1)

Branka: 12. Kalouda. Rozhodčí: Kovařík - Pelikán, Nádvorník. ŽK: Krejčí - Kerbr, Diviš. Diváků: 2459.

Vysočina nedokázala ani počtvré za sebou naplno bodovat. A co víc, jihlavští fotbalisté na domácí půdě prohráli se Slováckem 0:1, když jedinou branku utkání vstřelil ve 12. minutě Luboš Kalouda.

Slovácko si do tabulky připsalo první prvologové body. Jihlavané nepotvrdili fakt, že z sedm posledních šesti zápasů těchto týmů vyhrál domácí celek.