SOUHRN: Jablonec slaví v Liberci historickou výhru, tři body bere i Slavia

17:04aktualizováno  2. listopadu 19:08
PRAHA - Fotbalová Synot liga rozehrála o víkendu už své 13. pokračování. V sobotu vběhli jako první na trávník fotbalisté pražské Dukly, kteří porazili České Budějovice 3:1. Tři body si připsaly také Slovácko, Ostrava, Jihlava a Slavia. Ta doma zlomila Příbram 3:2. Nedělní podještědské derby vyhrál Jablonec.

Útočník Jablonce Martin Doležal střílí gól. Vpravo je liberecký brankář Ondřej Kolář. foto: ČTK

Mareš z rohového kopu nacentroval, na zadní tyči našel volného Beauguela a Dukla už za 51 vteřin nad Českými Budějovicemi vedla! Francouzský fotbalista vstřelil nejrychlejší branku letošního ročníku Synot ligy.

Vítězství pražského týmu pojistil zkraje druhého poločasu Néstor Albiach. Hosté stihli už jen snížit zásluhou Romana Lengyela. Ale nebylo jim to nic platné, protože Dukla v závěru stanovila zásluhou Michala Krmenčíka konečné skóre 3:1.

O výhře Slovácka v Brně rozhodl Došek

Fotbalisté Slovácka uspěli v Brně nad domácí Zbrojovkou 1:0. Vítěznou branku vstřelil nejlepší ligový střelec Libor Došek, který zaznamenal desátý gól v této sezoně. Slovácko ukončilo sérii čtyř zápasů, ve kterých získalo pouze jediný bod. Naopak Brno prohrálo už pátý zápas za sebou.

Zleva Jan Sýkora z Brna a Tomáš Rada ze Slovácka.
Zleva Tomáš Rada ze Slovácka a Donneil Alain Moukanza z Brna
Nahr Francis (uprostřed) z Baníku Ostrava se probíjí mezi dvěma hradeckými...
Fotbalisté Baníku Ostrava oslavují gól do sítě Hradce Králové.

O osudu utkání rozhodla 75 minuta. Po akci střídajícího Hlúpika se prosadil v koncovce Došek, na jehož přesnou střelu brankář Hladký nereagoval. Trenér Brna Kotal se pokusil zařazením ofenzivních hráčů Hyčky, Keresteše a Slančíka vyrovnat. Ale takticky dobře hrající Slovácko soupeře nepustilo k vážnější akci a těsné vítězství ubránilo.

Ostrava vyučila Hradec z produktivity, Východočeši stále tápou

Ostrava porazila Hradec Králové 2:1 a sérii proher posledních Východočechů prodloužila na sedm. Dvěma premiérovými góly v lize se o to zasloužil Daniel Holzer. Za hosty jen snižoval Pavel Dvořák. Baník doma s Hradcem vyhrál pošesté za sebou a již patnáct let s ním v domácím prostředí neztratil ani bod.

Hradec přitom na Bazalech vůbec nepůsobil jako tým bičovaný prohrami. V mezihře i finální fázi vypadal jistěji než soupeř, ale jeho kardinální slabinou byla koncovka. Zatímco Baník se především první půli celkově spíše protrápil, školil soupeře z produktivity.

Slavia zvládla přestřelku, Příbram poprvé pod Tobiášem padla

Červenobílí ukončili sérii sedmi zápasů bez vítězství, na které čekali od závěru srpna. Pražané vedli po gólech Latky z penalty a Bílka, hosté dvakrát vyrovnali zásluhou Zápotočného a Řezníčka. Těsně před koncem však rozhodl Balaj a Příbram v šestém utkání pod trenérem Pavlem Tobiášem poprvé prohrála.

„Vítězství má možná větší cenu, že bylo takové vydřené, věřím, že nás to nakopne,“ řekl slávistický trenér Miroslav Beránek. „Z mého pohledu to byl velmi dramatický zápas se spoustou situací v šestnáctce, takže z diváckého hlediska atraktivní utkání.“

Ambiciózní Teplice srazila Jihlava, na severu Čech vyhrála 3:2

Jihlava se vymanila z pásma sestupu, za výhru 3:2 v Teplicích vděčí převážně chybujícímu soupeři. Vítězný gól vstřelil v 84. minutě do prázdné branky Mešanovič.

„Hráli jsme velmi špatně, nedokázali jsme si poradit s hrou Jihlavy, která přijela bourat zezadu - to ale nemění nic na tom, že naše hra byla bez pohybu, bez nápadu a nabízení se. Vadí mi, že jsme dokázali sice dvakrát vyrovnat, a tehdy jsem věřil v zvrat, přišly ale hrubé chyby, kterými jsme zápas ztratili,“ soptil kouč Teplic Zdeněk Ščasný.

Jablonec uspěl v derby o sever Čech

Až na jednadvacátý pokus dokázali fotbalisté Jablonce v samostatné ligové historii zvítězit v Liberci.

V podještědském derby přestáli v úvodním poločase velké šance Slovanu, dvakrát i díky tyči, a třináct minut po pauze rozhodli jediným gólem Martina Doležala po rohu. Hosté bodovali posedmé za sebou a přiblížili se druhé Spartě na rozdíl bodu. Liberec klesl na třinácté místo bod od sestupové příčky.

„Domácí zápas rozjeli výborně a my se štěstím přečkali jejich šance, dvě tyče, pak ještě další šance. Byli jsme skoro až překvapení z jejich agresivity, jednoduchosti přechodové fáze a celý poločas jsme se z toho nemohli dostat. Naštěstí přišla přestávka a v ní jsme si řekli několik taktických věcí. Především zvýšit agresivitu a zjednodušit hru. Myslím, že se nám to podařilo. Povedlo se nám ze standardky dát gól a domácí díky naší aktivitě už nebyli tak nebezpeční,“ řekl trenér Jablonce Jaroslav Šilhavý.

13. kolo první fotbalové ligy

Dukla Praha - Dynamo České Budějovice 3:1 (1:0)

Branky: 1. Beauguel, 53. Néstor, 81. Krmenčík - 66. Lengyel. Rozhodčí: Houdek - Moláček, Kříž. ŽK: Kladrubský, P. Novák (oba Č. Budějovice). Diváci: 823.

FC Zbrojovka Brno - 1. FC Slovácko 0:1 (0:0).

Branka: 75. Došek. Rozhodčí: Ardeleánu - Štěrba, Kotík. ŽK: Šumolikoski, Kalouda. Diváci: 3322.

Baník Ostrava - Hradec Králové 2:1 (2:0)

Branky: 22. a 39. Holzer - 61. Dvořák. Rozhodčí: Lerch - Mencl, Kubr. ŽK: Pavlenka - Koubek, A. Čermák, Halilovič. Diváci: 4086.

Slavia Praha - 1. FK Příbram 3:2 (1:1)

Branky: 37. Latka z pen., 46. Bílek, 87. Balaj - 45. Zápotočný, 68. Řezníček. Rozhodčí: Pechanec - Hock, Hrabovský. ŽK: Boudjemaa - Zeman, Hájovský, Neves. Diváci: 4123.

Teplice - Jihlava 2:3 (0:1)

Branky: 54. Mahmutovič, 76. Jablonský - 40. Kukol, 67. Kučera, 84. Mešanovič. Rozhodčí: Paták - Vlasjuk, Mokrusch. ŽK: Takács, Jablonský - Kukol, Fulnek. Diváci: 3321.

Viktoria Plzeň - Sparta Praha 2:0 (2:0)

Branky: 12. Hejda, 23. Hořava. Rozhodčí: Jílek - Pelikán, Dobrovolný. ŽK: Pilař, Kozáčik, Hořava - L. Krejčí, Dočkal, Costa, Kadeřábek, Bednář. ČK: 90.+3 Matějovský (Sparta). Diváci: 11.354 (vyprodáno).

Slovan Liberec - Baumit Jablonec 0:1 (0:0)

Branka: 58. Martin Doležal I. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Fišer. ŽK: Pavelka, Šural, Mudra, M. Jarolím - Romera. Diváci: 7238.