Sparta díky rychlým gólům porazila Znojmo a vede ligovou tabulku

20:18aktualizováno  22:02
BRNO - Fotbalisté Sparty Praha porazili v dohrávce 8. kola první ligy v Brně nováčka soutěže Znojmo 2:0 a vystřídali v čele tabulky Plzeň. Obhájce titulu, který v pátek remizoval v Liberci, má o dva body méně. Sparta rozhodla o svém vítězství v dešti dvěma rychlými góly Lafaty a Brabce hned v úvodní čtvrthodině.

Znojmo - AC Sparta Praha. Znojemský záložník David Helísek (vlevo) a obránce Sparty Costa Nhamoinesu foto: ČTK

Hlasy trenérů po utkání

Leoš Kalvoda (Znojmo)
"Pokud Spartě nabídneme ve třetí minutě takovou šanci získat náskok a po čtvrt hodině prohráváme 0:2, tak je to těžké. Špatně odehrané první poločasy se už stávají naší klasikou. Mohli jsme se dostat do hry penaltou, kterou neproměnil Nepožitek. Přitom tento hráč vůbec nebyl na penaltu určen. Měl ji střílet Hnaníček. Výmluva Nepožitka, že si věřil, mě nezajímá. Jen mu řeknu sumu, kterou zaplatí jako pokutu. Do druhého poločasu jsme vstoupili celkem dobře, měli jsme gólové šance. Herně jsme se zkušenému protivníkovi vyrovnali. Sparta se s vědomím náskoku zatáhla a spoléhala na brejky. Nedali jsme však branku, nemáme vítězství. Nedokážu pochopit, že hrajeme dobře až ve druhém poločase. Dnes zřejmě měli naši hráči až příliš velký respekt ze slavných jmen v týmu soupeře. Ale ve druhém poločase se přesvědčili, že i s takovým soupeřem je možno hrát."

Vítězslav Lavička (Sparta)
"Vidina poskočit na čelo tabulky byla jedním z našich hlavních motivů v tomto zápase. Měli jsme luxusní vstup do utkání. Dva góly nás dostaly do pohody. Hráli jsme aktivně. Vypracovali jsme si ještě šanci přidat třetí gól, ten by domácí dorazil. V závěru poločasu jsme přežili kritický okamžik, kdy Vaclík chytl penaltu. Kontaktní gól by pomohl soupeři. Druhý poločas už z naší strany na chválení není. Naopak pochvalu zaslouží Znojmo. Zlepšilo hru, bojovalo. Nám chyběla větší kvalita. Měli jsme špatnou organizaci hry ve středu pole. Byli jsme blízko toho, aby nás soupeř trefil. Přitom jsme před zápasem nechtěli, aby si hráči mysleli, že oslabené Znojmo je vzhledem k poslednímu místu v tabulce slabým soupeřem. Loni jsme takto poztráceli hodně bodů."

V brance Znojma se poprvé objevil Petr Drobisz, který figuroval v údajné korupční aféře Olomouce a Bohemians Praha. Znojmo ještě v domácím azylu v Brně ve čtyřech zápasech neskórovalo, před přestávkou neproměnil Nepožitek ani pokutový kop. Nováček je stále bez výhry v tabulce poslední.

"Vidina postoupit na první místo v tabulce byla pro nás velkou motivací. Jenže jsme hráli dobře jen v prvním poločase. Náš výkon ve druhém poločase na chválení není. Přitom jsme se soupeři, které jsme měli porazit, v minulé sezoně poztráceli hodně bodů," uvedl kouč Sparty Vítězslav Lavička. Sedmatřicetiletý Drobisz se vrátil do prvoligové branky po více než dvouleté přestávce, moc důvodů k radosti ale na trávníku neměl. Poprvé si sáhl na míč ve 4. minutě, když je po přesně zahraném trestném kopu Lafaty lovil ze sítě.

Akci předcházel faul obránce Odehnala právě na Lafatu. Trenér Znojma Kalvoda musel hodně improvizovat v sestavě, v obraně mu chyběly zraněné opory Hříbek a Jonov a v útoku kvůli karetnímu trestu zkušený Heinz. Při těchto absencích byl na hře ligového nováčka patrný respekt ze soupeře. Také druhý gól dala Sparta po standardní situaci. Po čtvrt hodině hry po rohovém kopu vyskočil nejvýše Brabec, hlavou překonal Drobisze a připsal si první ligový gól.

"Za obdržené góly Drobisz nemohl. Museli jsme udělat po předcházejících prohrách změny v sestavě. Drobisz naopak v prvním poločase tým podržel a navíc dobře organizoval obranu," uvedl kouč Znojma Leoš Kalvoda, který tentokrát nechal jen na lavičce brankáře Hrubého. Sparta měla takřka po celý úvodní poločas hru ve své režii, snažila se kombinovat na jeden dotek, akcím ale chyběla přesnější finální přihrávka. Znojmo spoléhalo pouze na protiútoky, které většinou končily jen náznaky šancí.

Pouze jednou brankář Vaclík zachránil situaci při úniku Vašíčka vyběhnutím před trestné území a skluzem nebezpečí odvrátil. Pět minut před přestávkou poslal Kalvoda do hry novou posilu Crnkiče a bosenský útočník oživil svým přímočarostí výkon Znojma. Jeho průnik zastavil skluzem Vácha a rozhodčí Ardeleánu nařídil přísnou penaltu. Nepožitek mířil do středu branky a trefil Vaclíka jen do nohou. "Moje první myšlenka před penaltou byla, aby mi v Brně nedalo Znojmo první gól. Proti mě si vždycky někdo otevře účet. Jsem rád, že jsem střelu chytl. Byl to důležitý moment do zbytku zápasu, gól by Znojmu pomohl," řekl Vaclík.

Po změně stran Znojmo mnohem častěji útočilo a srovnalo opticky se soupeřem krok. V 72. minutě mohl vstřelit první gól Znojma v Brně Nepožitek, jenž přehodil Vaclíka, ale netrefil branku. "Trenér Kalvoda udělal v poločase v kabině průvan a po něm už to šlo. Začali jsme hrát lépe jeden na jednoho. Museli jsme to trošku risknout a pokusit se obrátit výsledek," uvedl Hnaníček, který poprvé nastoupil s kapitánskou páskou. Kvalita hry Sparty oproti úvodnímu poločasu výrazně poklesla. Až deset minut před koncem si vypracovala gólovou příležitost, hlavička Brabce ale skončila na tyči.

1. SC Znojmo - Sparta Praha 0:2 (0:2)

Branky: 4. Lafata, 15. Brabec. Rozhodčí: Ardeleánu - Gallo, Kříž. ŽK: Cihlář, Helísek - Dočkal. Diváci: 2580.
Znojmo: Drobisz - Mudra, Hnaníček, Odehnal, Cihlář - Helísek, Zeba (75. Hrošovský), Nepožitek, Buchta (59. Lacko), Okleštěk - Vašíček (40. Crnkič). Trenér: Kalvoda.
Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Vácha, Hušbauer (85. Přikryl) - Dočkal, Vacek (66. Mareček), Krejčí (75. Bednář) - Lafata. Trenér: Lavička.