Slavia pod novým koučem Petroušem zabrala a smetla Jablonec 5:1

20:12
PRAHA - Fotbalisté pražské Slavie zabrali po výměně trenérů a ve 26. kole první ligy doma porazili 5:1 Jablonec, kterému se po čtvrté prohře za sebou vzdaluje třetí místo a start v příštím ročníku Evropské ligy. Pražané pod vedením staronového kouče Michala Petrouše, který v týdnu nahradil Petra Radu, excelovali a Jablonec porazili po sedmi zápasech.

Slavia Praha - Jablonec. Martin Juhar ze Slavie se raduje se spoluhráčem Karolem Kiselem (vpravo) z třetího gólu foto: ČTK

Slavia Praha - Baumit Jablonec 5:1 (3:0)

Branky: 34. a 43. Juhar, 79. a 90. Mičola, 30. Gecov - 68. Hubník. Rozhodčí: Adam - Hájek, Pilný. ŽK: Čonka, Bortel (oba Slavia). Diváci: 5897.
Slavia: Čontofalský - Dostál, Bortel, Hubáček, Čonka (66. Koreš) - Vošahlík (75. Mičola), Kisel, Gecov, Zmrhal, Juhar - Škoda (60. Škutka). Trenér: Petrouš.
Jablonec: Špit - Štochl, Beneš, Eliáš - Zoubele (55. Novák), Rossi, Loučka, Vaněk - Kopic (65. Jablonský), Třešnák (88. Pázler), Hubník. Trenér: Kotal.

Dvěma góly a jednou přihrávkou se blýskl záložník Juhar, dvakrát se trefil i střídající Mičola a jednou také Gecov. Jablonci nepomohlo snížení Hubníka na 1:3. Slavia se posunula na osmé místo, čtvrtý Jablonec teď ztrácí tři body na podještědského rivala Liberec. Navíc mu může v pondělní dohrávce s Teplicemi utéct i Olomouc. Půlhodinové tápání, pak útočná smršť korunovaná třemi góly na konci první půle. Takovým způsobem došli slávisté ke své druhé nejvyšší výhře v sezoně, čímž stylově oslavili pětileté výročí otevření "nového" Edenu.

Souboj ve výsledkové krizi se potácejících týmů přitom mohl o mnoho lépe začít pro Jablonec. Severočeši ve 13. minutě promarnili velkou šanci na vedoucí gól, kdy útočník Hubník špatně trefil míč a nechal vyniknout brankáře Čontofalského. A když Třešňák už míč do branky Slavie dostal, jeho radost zmařil signalizovaný ofsajd. Domácí, na jejichž soupisce úplně chyběly zvučné zimní posily Fenin se Skácelem, naopak dlouho tápali. V ofenzivě byli chvílemi bezradní, jako by je ani změna trenéra neprobrala.

Až ve 30. minutě domácí spasila standardní situace: roh kapitána Kisela usměrnil do sítě Gecov a slavil svůj druhý gól po zimním návratu ze zahraničí.Jablonec, se Slavií neporažený více než čtyři roky, najednou znejistěl a opět jej postihl syndrom průchodné defenzivy, jako se už v jeho posledních zápasech stalo tradicí. Těsně po Gecovově trefě se prosadil i další záložník Juhar, který zužitkoval další přesný Kiselův pas a tvrdou křížnou ranou překonal brankáře Špita.

Juhara vstřelený gól řádně nažhavil: slovenský středopolař zazářil i těsně před poločasem, když zblízka dorazil mezi tyče přihrávku Gecova a dvěma zaznamenanými góly vyrovnal svoji celkovou porci nastřílených branek v české lize. Juhar byl k neudržení a defenziva Jablonce, která v lize v posledních třech duelech inkasovala deset branek, jej nebyla schopná zkrotit. Hned po nástupu do druhé půle slovenský záložník promarnil šanci na hattrick, když jej na zteč nechtěnou přihrávkou vyslal jablonecký stoper Beneš. Hosté vypadali zlomeně, ale ještě stačili zvednout hlavu a odvrátit debakl.

Po centru beka Eliáše se v 68. minutě trefil útočník Hubník, který se tak ukončil svůj střelecký půst v zeleném dresu po lednovém příchodu z Olomouce a v české lize se trefil poprvé od listopadu 2010.Slavia najednou vypadla z role, a kdyby za pět minut uspěl i Třešňák, mohlo být ze závěru drama. To už "sešívaní" nepřipustili. A v 79. minutě dali pečeť na své vítězství po další akci skvělého Juhara, který svojí přihrávkou vybídl k lehké brance střídajícího Mičolu. Ten zazářil i v poslední minutě, kdy nezaváhal tváří v tvář Špitovi ani na druhý pokus.

Další nedělní výsledky 26. kola fotbalové ligy

FC Hradec Králové - 1. FC Slovácko 2:3 (2:1)
Branky: 14. Pávek, 43. Kulič - 33. a 83. Valenta, 81. Volešák. Rozhodčí: M. Paták - T. Kovařík, Kříž. ŽK: Harba - Haša, Kerbr, Kubáň, Kovář. ČK: 63. Harba. Diváci: 4120.
Hradec: Lindr - Holeš, Hochmeister, Hájek(66. Strnad), Poděbradský - Schwarz (77. Jánošík), Pávek - Malinský (58. Zelený), Harba, Štěpán - Kulič. Trenér: Prokopec.
Slovácko: Melichárek - Kuncl, Mezlík (74. Kovář), Košút, Kubáň - Hlúpik (70. Volešák), Šumulikoski, Valenta, Kerbr (86. Hála) - Haša, Došek. Trenér: Habanec.

Zbrojovka Brno - FK Mladá Boleslav 1:1 (0:0)
Branky: 46. Frejlach - 79. Magera z pen. Rozhodčí: Příhoda - Wilczek, Mokrusch. ŽK: Švancara, Hyčka - Ševinský, Dosoudil, Kúdela. Diváci: 4762.
Brno: Doležal - Buchta, Sus, Pernica, Husár (57. Hyčka) - Mezlík (46. Traore), Frejlach (67. Šoljič), Zavadil, Lutonský - Kroupa, Švancara. Trenér: Grmela.
M. Boleslav: Miller - Kúdela, Ševinský, Dosoudil, Bořil - Opiela, Ščuk - Mareš (52. Štohanzl), Sloboda (46. Chramosta), Ondřejka (69. Magera) - Nešpor. Trenér: Minář.