Fotbalová reprezentace ubránila bezbrankovou remízu s Peru

8:00aktualizováno  13:04
MACUMOTO - Trenér Michal Bílek chtěl na přípravném turnaji v Japonsku zkoušet nové formace před kvalifikací na ME. Proti Peru se ale v dobrém světle předvedl pouze brankář Čech, který několika skvělými zákroky udržel remízu 0:0. Zato gólman Peru musel zasahovat pouze jednou. O vítězi Kirin Cupu rozhodne úterní zápas mezi českým výběrem a domácími Japonci.

Ilustrační foto. foto: ČTK

V první půli jasně dominovali Peruánci. Bílkovi svěřenci nestíhali v rychlosti, přesnosti a osobních soubojích.

Výběr Peru byl pro český tým velkou neznámou, ale již během prvních pětačtyřiceti minut předvedl atraktivní útočný fotbal.

FANOUŠCI

Většinou byli v českých dresech navlečeni místní příznivci, ale nechyběli ani fandové, kteří do Japonska za mužstvem dorazili z domova, nebo Češi působící v zemi pracovně. Naprostou převahu v hledišti však měli Peruánci, kterým fandilo několik tisíc krajanů, kteří tvoří třetí nejpočetnější menšinu v zemi.

Fanoušci Čechů měli na dresech nášivky se jmény Poborského, Šmicra či Galáska. Domácí fandové zjevně nemohou zapomenout na úspěšnou českou generaci, a když se na trávníku objevil právě manažer týmu Vladimír Šmicer, dočkal se velkého potlesku.

Japonci ale především dávali Čechům najevo, jak moc si váží jejich účasti na turnaji. "Díky, že jste přijeli do Japonska právě v tu dobu," stálo na dvou transparentech, které byly doplněny vlaječkami obou zemí. Japonsko se vyrovnává s následky březnového zeměstřesení a havárií jaderné elektrárny Fukušima.

čtk

Po deseti minutách se mohli Jihoameričané dostat do vedení. Křížnou přihrávku skrz malé vápno na Chiroquea na poslední chvíli odklonil Kadlec.

Jedinou šancí českého týmu v první půli bylo naběhnutí Necida na kolmý Vackův pas do pokutového území Peru. Útočník moskevského CSKA ale po souboji se soupeřem upadl a dožadoval se penalty. Sudí však na gesta nereagoval a hra plynně pokračovala.

Nerozhodný stav udržel v samotném konci prvního poločasu gólman Čech. Chiroque přesprintoval podél pravé postranní čáry Rajnocha, odcentroval na hranici malého vápnu, kde stál nehlídaný Advincula, ale napálil balon přímo na Petra Čecha.

Do první přestávky tak šly oba výběry za bezbrankového stavu.

Do druhého poločasu trenér Bílek poslal na hřiště tři čerstvé hráče. Gebre Selassie, Rezek a Pilař měli oživit hru českého týmu.

Peru narozdíl od první pětačtyřicetiminutovky výrazně polevilo. Češi se v kombinaci trápili a nehrál se moc pohledný fotbal.

Gólovou příležitost měli po přestávce jako první Peruánci. Po autovém vhazování překvapili českou obranu a Chiroque se dostal do samostatného úniku, který mu překazil až gólman Čech. Na druhé straně se v pokutovém území soupeře prosadil Tomáš Necid až k zakončení, ale povedenou střelu vyrazil Férnandez na roh.

Farfán nastřelil tyč
Další pozdvižení se událo až v posledních deseti minutách. Na hřiště přišel Lafata, ovšem téměř ihned chyboval a odevzdal soupeři balon. Přečíslení Jihoameričanů zakončil Farfán, jehož střelu zblokoval Rajnoch.

O tři minuty později už Rajnoch Farfána nezastavil. Záložník německého Schalke si naskočil na centr a z bezprostřední blízkosti nastřelil tyč Čechovy branky.

Vzápětí Rajnoch trestuhodně propadl u pravé čáry a Ramírez z mírného úhlu spurtoval na Čecha, jenž situaci opět zvládl na výbornou.

V závěru se ještě Češi dostali do zakončení. Ale dva Lafatovy pokusy gólové parametry neměly. První střela rozvlnila boční síť, druhá mířila několik metrů nad břevno peruánské branky.

Utkání tak skončilo bezbrankovou remízou. Peru rovněž bralo bod z utkání s Japonskem, o vítězi turnaje, který získá prémii 100 tisíc dolarů, tak rozhodne úterní utkání mezi Českou republikou a Japonskem.

Přípravný turnaj v Japonsku Kirin Cup:

Peru - Česko 0:0
Rozhodčí: Sató - Ocuka, Mijadžima (všichni Jap.). ŽK: Carmona, Ramós - Kušnír, Necid, Gebre Selassie. Diváci: 7592.

Peru: Raúl Férnandez - Carmona, Ramós, Balbín, Acasiete (59. Vilchez) - Chiroque (57. Ramírez), Guevara, Cruzado, Jotún (68. Rabanal) - Ruidíaz (59. Farfán), Advincula (76. Lobaton). Trenér: Markarian.

Česko: Čech - Kušnír (46. Gebre Selassie), R. Hubník, Rajnoch, Kadlec - Vacek, Trapp (80. Janda) - Petržela (46. Rezek), Kolář (78. Lafata), Fenin (46. Pilař) - Necid (66. M. Hubník). Trenér: Bílek.