Plzeň se nadřela. Výhru vystřelil dvěma góly až střídající Bakoš

20:05aktualizováno  21:08
BRNO - Fotbalisté Zbrojovky Brno doma prohráli s Viktorií Plzeň 1:3 a Západočeši tak mají v čele tabulky tříbodový náskok před Spartou. Brňané od 7. minuty vedli po Glaserově gólu a dlouho úspěšně čelili soupeřově územní převaze. Plný bodový zisk zajistil vedoucímu týmu soutěže až v závěrečné čtvrthodině dvěma góly střídající Bakoš.

Zbrojovka Brno - Viktoria Plzeň. Brankář Brna Martin Doležal (vlevo) dostal gól od Františka Rajtorala (vpravo) z Plzně foto: ČTK

Zbrojovka Brno - Viktoria Plzeň 1:3 (1:1)

Branky: 7. Glaser - 75. a 90. Bakoš, 30. Rajtoral. Rozhodčí: Franěk - Paták, Blažej. ŽK: Šoljič, Glaser, Kunc (všichni Brno). Diváci: 6225.
Brno: Doležal - Hyčka, Brabec, Sus, Husár - Glaser (74. Kunc), Zavadil, Šoljič (86. Traore), Lutonský (76. Přerovský) - Švancara, Škoda. Trenér: Čuhel.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida, Horváth - Rajtoral (83. Fillo), Kolář (88. Hejda), Kovařík - Tecl (64. Bakoš). Trenér: Vrba.

Z brněnské sestavy vypadl útočník Markovič, který si na předzápasovém tréninku poranil kotník. Při absenci téměř poloviny základní sestavy kvůli karetním trestům a zraněním sáhla Zbrojovka k taktice, ze který byl patrný respekt z favorita a vedoucího týmu tabulky. Brňané vsadili na defenzivní pojetí, dokonale zahustili prostor před trestným územím a zkušeného protivníka dlouho nepustili do střeleckých příležitostí.

Plzeň sice měla výraznou územní převahu, ovšem kombinačně se neprosadila. "Bylo to pro nás velice těžké utkání. Ovlivnilo jej i to, že jsme dostali brzy branku," řekl po zápase kouč Plzně Pavel Vrba. Ocenil důslednou obranu soupeře, který se rychle vracel do základního postavení. Postupným útokem se Plzeň obtížně prosazovala. "Brňané čekali na naše chyby v rozehrávce a chodili do rychlých protiútoků. Podařilo se nám paradoxně vyrovnat při brejku. Tento gól nám hodně pomohl," uvedl Vrba.

Po získání míče Brňané okamžitě vysílali na zteč útočníky Škodu se Švancarou. V 7. minutě unikl Švancara po levé straně a centrovaný míč propadl až k volnému Glaserovi, jehož tvrdá přízemní střela po teči hostujícího obránce Procházky skončila v plzeňské síti. Po inkasované brance pokračovala Viktoria v kombinačním tlaku, ale vyrovnala až po půlhodině hry po rychlém protiútoku.

Chtěli jsme bodovat, posteskl si kouč Brna Čuhel

Na Kovaříkův centr z levé strany si netroufl vyběhnout brankář Doležal, Zavadil ve snaze zasáhnout míč zakopl a volný Rajtoral pohodlně skóroval. "Kdybychom udrželi náskok, tak by se možná zápas vyvíjel jinak. Plzeň ukázala velkou kvalitu. Po vystřídání zvýšila nasazení. Spokojeni být s výsledkem nemůžeme, chtěli jsme bodovat," podotkl brněnský kouč Petr Čuhel a ocenil dobrou práci oslabeného týmu.

Vzápětí po rohovém kopu Procházkova hlavička jen těsně minula brněnskou branku. Na druhé straně zahrozil střelou z velké vzdálenosti Glaser a brankář Kozáčik jen s námahou vyškrábl míč, který mířil do horního růžku.I po změně stran měla Plzeň převahu, která ale k vyloženým střeleckým příležitostem nevedla. Vážněji zahrozil pouze po Horváthově rohovém kopu v 51. minutě Čišovský, jehož hlavičku stačil brankář Doležal na poslední chvíli levou rukou vyrazit.

Blíže ke skórování měla Zbrojovka, Švancarovi ale při dvou sólových útocích chyběla větší přesnost. O svém vítězství rozhodla Plzeň čtvrt hodiny před koncem. Po deseti minutách pobytu na trávníku dostal Bakoš přihrávku za obránce a po krátkém sólu pohotově skóroval. Brňané se sice ještě pokusili o zvrat, avšak v koncovce se neprosadili. Naopak v poslední minutě přidal Bakoš třetím gólem vítěznou pojistku.

"Rozhodnout se nám podařilo až příchodem Bakoše. Máme velkou výhodu ve dvou kvalitních útočnících. Tecl odvedl hodinovou černou práci na hrotu útoku ve prospěch Bakoše, který nám dvěma góly pomohl k plnému bodovému zisku. Oba útočníci vědí, že je v týmu velká konkurence. Oba dostávají příležitost, i když jeden z nich musí na lavičku," doplnil Vrba.