Plzeň jen remizovala se Slavií, Horváth v závěru nedal penaltu

22:24
PLZEŇ - Fotbalisté Plzně remizovali v utkání 11. kola první ligy s pražskou Slavií 1:1 a neoplatili jí tak jarní porážku 0:1. Hosté vedli od 30. minuty po Juharově trefě, po hodině vyrovnal Rajtoral. Obrat mohl dokonat v 89. minutě Horváth, jenže neproměnil penaltu.

Fotbalista Plzně Marek Bakoš (vpravo) a Milan Škoda ze Slavie foto: Mafra - Ladislav Němec

Viktoria Plzeň - Slavia Praha 1:1 (0:1) Branky

Branky: 60. Rajtoral - 30. Juhar. Rozhodčí: Jílek - Kordula, Peřina. ŽK: Horváth, Bakoš, Petržela - Neves. Diváci: 10.834.
Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Čišovský, Procházka, Řezník - Hořava, Horváth - Ďuriš (68. Kovařík), Pospíšil (46. Petržela), Kolář - Bakoš (83. Wágner). Trenér: Vrba.
Slavia: Rakovan - Dostál, Dobrotka, Škoda, Neves - Zmrhal (87. Škutka), Petrák - Prošek (68. Štěpán), Lička, Nitrianský (79. Koreš) - Juhar. Trenér: Koubek.

Domácím tak nevyšla generálka na středeční zápas Ligy mistrů s Bayernem Mnichov a mohou přijít o druhé místo v tabulce. Pokud Sparta v neděli zdolá Duklu, budou Západočeši ztrácet na letenského rivala už šest bodů. Slavia naopak ve třetím ligovém utkání pod koučem Miroslavem Koubkem poprvé bodovala a odmítla pád na poslední místo v tabulky. Koubek se nakonec stihl letecky přesunout do Plzně z ostravských Vítkovic, kde odpoledne dovedl reprezentační devatenáctku k výhře nad Gibraltarem v evropské kvalifikaci. "Letělo se mi dobře, bylo to v pohodě," řekl Koubek.

"Už jsem si myslel, že během jednoho dne budu mít šest bodů. Maximum se nepodařilo, ale i čtyři jsou nadstandard," okomentoval Koubek své dnešní výsledky. Sestavou proti Viktorii poměrně překvapil. Útočníka Škodu postavil do stoperské dvojice, na hrot posunul Juhara a později si mohl k dobrému tahu gratulovat. Západočeši se nemohli v první půli spolehnout na podporu nejvěrnějších fanoušků v "kotli", kteří protestovali proti systému prodeje vstupenek na středeční utkání na hřišti Bayernu. Domácí hráče jako by to vyvedlo z míry a dlouho se nemohli dostat do tempa. Navíc se od začátku dopouštěli chyb v obraně.

"Poslední dobou vytváříme vzadu tolik chyb, že to až není normální. U některých hráčů mi to připadá, ani nehrají ani za Plzeň, ale se svým sebevědomím za Real Madrid," podotkl trenér Pavel Vrba V sedmé minutě šel na Kozáčika hostující Juhar, ale přestřelil. Po čtvrthodině Západočeši zvýšili tempo, gólmana Rakovana protáhl Horváth. Vyloženější šance ale měla Slavia a po půlhodině hry šla do vedení, ke kterému jí ale obrovskou chybou pomohl domácí Procházka. Juhar totiž vystihl jeho malou domů, dostal se sám před Kozáčika a nezaváhal. Gólem tak částečně odčinil své vyloučení z jarního duelu v Plzni.

Vrba se stal rekordmanem v počtu zápasů po sobě

Trenér plzeňských fotbalistů Pavel Vrba se stal českým rekordmanem v počtu odkoučovaných ligových zápasů v jednom klubu za sebou. V dnešním duelu 11. ligového kola s pražskou Slavií vedl Viktorii ve 152. utkání nejvyšší soutěže po sobě a o jedno utkání překonal Karla Jarolíma a Ladislava Škorpila. Devětačtyřicetiletý Vrba trénuje Plzeň už více než pět let, v klubu působí od 8. října 2008. Z uplynulých 151 ligových utkání má velmi pozitivní bilanci 89 výher, 37 remíz a 25 porážek. Viktorii dvakrát dovedl k mistrovského titulu.

Viktorií inkasovaná branka hodně otřásla a ještě do pauzy mohla minimálně dvakrát inkasovat. Pražané překombinovali domácí obranu, jenže mladík Prošek nepochopitelně minul prázdnou branku a svůj první ligový duel po operaci srdce gólem neoslavil. V závěru první půle domácí proti Petrákově střele podržel Kozáčik. "V poločase to vypadalo asi tak, jako kdybyste psali rozhovor s Messim a najednou vám přestala psát propiska nebo jít počítač," naznačil Vrba, že v poločase svým svěřencům důrazně domlouval. Domácí "kotel" v přestávce zaplnil své tradiční místo a Západočeši po pauze získali svou obvyklou herní převahu. Na začátku druhého dějství ale ještě přežili dvě šance Slavie. Nejprve Kozáčik podruhé vychytal Proška a pak si poradil i s Juharovou hlavičkou.

Pak následovala pauza na několik minut kvůli horší viditelnosti z dýmovnic od domácích fanoušků, během níž ke spoluhráčům promlouval i kapitán Horváth. "Říkal jsem, že ten začátek stál zase za prd, že se musíme být agresivnější. Řekli jsme si všechno v šatně, pauza nám nabídla další timeout a já měl potřebu to říct ještě jednou," uvedl Horváth. Pražané museli zahozených šancí hořce litovat. Plzeň je postupně dostala pod tlak a z něj vyrovnal přesnou ranou s přispěním břevna Rajtoral. Skóroval ve třetím soutěžním utkání Viktorie po sobě.

Mistr se tlačil za obratem ve skóre. V 74. minutě Rakovan se štěstím chytil Kolářovu lehkou teč hlavou a pak těsně minul po přímém kopu Procházka. Ideální šanci k otočení výsledku měl po zákroku na Kovaříka v 89. minutě Horváth, Rakovan ale jeho penaltu vystihl a Slavii udržel bod. "Věřil jsem si, ale rozhodl jsem se špatně. Dva kroky před míčem jsem se rozmyslel. Udělal jsem chybu, bohužel i díky ní jsme ztratili dva body," řekl Horváth.