Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Fotbalisté zvládli klíčový zápas

22:33
PRAHA - Čeští fotbaloví fanoušci si mohou oddechnout. Reprezentanti v dnešním kvalifikačním utkání porazili Irsko 1:0 a výrazně se přiblížili postupu na mistrovství Evropy 2008 v Rakousku a Švýcarsku. Dnešní zápas v Praze na Letné rozhodl brankou v 15. minutě Marek Jankulovski.

Marek Jankulovski a trenér Karel Brückner se radují z jediného gólu utkání. foto: ČTK

Pouze tři body chybí českým fotbalistům k účasti na mistrovství Evropy. V dnešním utkání porazili díky brance Marka Jankulovského tým Irska 1:0 a mají na druhém postupovém místě před dnešním soupeřem náskok šesti bodů. Z postupu se mohou radovat dokonce mimo hřiště: pokud Irové 13. října prohrají doma s Německem, budou Češi na Euru, které příští rok uspořádají Rakousko se Švýcarskem.

Trenér Brückner se rozhodl do letenské bitvy podobně jako třeba před rokem na Slovensku nasadit pouze jediného útočníka a na kraje středové řady poslal Sionka s Plašilem, což se minimálně v případě druhého hráče nečekalo. Ne zcela zaplněné tribuny, na kterých bylo nejméně šest tisíc Irů, sledovaly od první minuty strhující boj.

Domácí se vrhli na ostrovního soupeře, jak slíbili a v hlavní roli byli právě dva krajní středopolaři, kteří doplňovali osamoceného Baroše. Ze spolupráce Plašila s českým útočníkem se také zrodily dvě slibné možnosti ve druhé minutě. V první zasáhl na poslední chvíli brankář Given, v druhé řecký sudí sebral Čechům buď trestný kop, nebo dokonce penaltu, protože McShane stáhnul českého kanonýra k zemi.

Potom přišly velké chvíle Sionka, který si zřejmě vzpomněl na rok starý duel v Bratislavě a irskou obranu po své pravé straně pořádně zlobil. Jeho hře nechyběly důraz, rychlost, ani technické finty. Jeho spoluhráči začali do křídelního prostoru posílat dlouhé míče a Sionko je často dokázal dostihnout.

Hosté se snažili odpovídat podobně, ale dlouho se k ničemu nedostávali a trenér Staunton se na lavičce jen bezmocně rozčiloval. A to ho ještě nejhorší okamžik prvního poločasu čekal. V 15. minutě se prodral Jankulovski na soupeřovu polovinu, před šestnáctkou si narazil míč s Plašilem a po průniku do trestného území propálil Givena po jeho pravé ruce. Sionko už před gólem vystřelil jednou mimo, ale parádní moment ukázal znovu ve 21. minutě, kdy po dalším brejku ve skluzu mířil vedle.

Ostře sledovaný Hunt zápas nedohrál
 Pro další vývoj utkání to mohl být klíčový okamžik, protože Irové v závěrečné čtvrthodině prvního poločasu po příchodu Hunta hodně ožili. Fotbalista, který před rokem v anglické lize těžce zranil brankáře Čecha, hrál pod značným tlakem, neboť při každém dotyku s míčem na něj celý stadion bučel.

Jenže jeho tým zvyšoval obrátky a domácí měli v závěru poločasu hodně práce nápor odrazit. Ve 44. minutě dokonce Doyle po zaváhání české obrany nastřelil tyč. To bylo jen varování pro druhý poločas, v němž se zápas hodně zdramatizoval a velkou měrou se na tom podílel nepřesný sudí Vassaras.

I na úvod druhého poločasu přišla česká šance a znovu v ní byl Baroš, který se snažil využít rozhozeného gólmana Givena, ovšem branku znovu minul. V 57. minutě se mohl zapsat mezi střelce také kapitán Rosický, před šestnáctkou napálil šajtlí odražený míč, ale Given vytáhl další skvělý zákrok.

V 61. minutě přišel okamžik, na který irští fandové asi dlouho nezapomenou. Hunt potvrdil svou roli zkratového hráče, protože ve středu hřiště tvrdě fauloval Poláka a dostal červenou kartu.

Hosty ani tento okamžik nezlomil a dál posílali za českou obranu dlouhé míče, které jí dělaly potíže. Při jednom z nich chyboval brankář Čech, kterému vypadl míč a dorážka McShanea mířilo do branky, kde stačil gólmana zastoupit Rozehnal.

Nervózní duel gradoval až do konce. V 87. minutě mohli domácí svoje vedení zvýšit, jenže Polákův oblouček z prázdné branky vykopl Reid. V závěru už se na hřišti odehrávala jen tvrdá bitva, v které už si čeští fotbalisté nenechali vítězství vzít, i když při irské snaze byla jejich hra křečovitá.

Výsledek:
Česká republika - Irsko 1:0 (1:0)

Branka: 15. Jankulovski. Rozhodčí: Vassaras - Saraidaris, Gennaios (všichni Řec.). ŽK: Polák, Jankulovski, Baroš, Sivok, Ujfaluši - Kelly, McShane, Keane, Long. ČK: 61. Hunt (Irsko). Diváci: 16.648.