Češi nestačili na Skoty, sudí navíc odpustil domácím penaltu

22:35
PRAHA - Českým fotbalistům úvodní letošní zápas nevyšel. V Praze na Letné podlehli Skotsku 0:1 a prohráli páté z posledních šesti přípravných utkání. Jediný gól dal v desáté minutě po chybě domácí obrany Ikechi Anya. V úterý se český celek představí ve Stockholmu proti Švédsku. Tento zápas bude poslední přípravou před soustředěním na přelomu května a června v Rakousku před evropským šampionátem.

Ikechi Anya ze Skotska se raduje z gólu v přípravném fotbalovém utkání ČR - Skotsko. foto: ČTK

Českému týmu chyběly opory brankář Čech, kapitán Rosický a dvojice záložníků Pavelka s Plašilem. Premiérový start za reprezentační A-tým si připsali gólman Koubek a záložník Frýdek, který tím oslavil dnešní 24. narozeniny.

Zápasu předcházela minuta ticha za oběti teroristických útoků v Bruselu a dnes zesnulou nizozemskou fotbalovou legendu Johana Cruyffa. Domácí tým začal aktivněji a v osmé minutě měl blízko k vedení. Dočkal trefil z přímého kopu břevno a Necidovu dorážku hlavou vyrazil brankář McGregor.

Trenér ČR Pavel Vrba v přípravném fotbalovém utkání ČR - Skotsko, které se...
Robert Snodgrass ze Skotska a Josef Šural z Česka (vpravo) v přípravném...

Skotové se v úvodu příliš do útoku nedostávali, ale z první šance udeřili. Sivok v desáté minutě prohrál ve středu pole souboj, McLean vysunul kolmou přihrávkou Anyu a ten zamířil přesně mezi Koubkovy nohy. Český celek tak ani v osmnáctém utkání pod trenérem Vrbou neudržel čisté konto.

ČR - Skotsko 0:1 (0:1)

Branka: 10. Anya. Rozhodčí: McLaughlin - Broughton, Lynch (všichni Ir.). ŽK: Limberský, Skalák (oba ČR). Diváci: 14.580.

ČR: Koubek - Kadeřábek, Sivok, Kadlec, Limberský - Vacek (77. Mareček), Darida (87. Rada) - Dočkal (65. Kolář), Frýdek (46. Skalák), Šural (77. Pudil) - Necid (65. Vydra). Trenér: Vrba.

Skotsko: McGregor - Hutton, Martin, Berra, Robertson (58. Bannan) - McLean (58. Phillips), Snodgrass, Mulgrew, Fletcher, Anya (87. Caddis) - McCormack (77. Watt). Trenér: Strachan.

Reprezentanty inkasovaná branka nerozhodila a začali stupňovat tlak. Daridovu dalekonosnou hlavičku vyrazil brankář McGregor a v šestnácté minutě si poradil i s povedeným Frýdkovým pokusem.

Skotové, kteří na rozdíl od českého celku nepostoupili na Euro a budují mužstvo na příští kvalifikaci, ve zbytku první půle otupili český tlak a do pauzy už nepustili domácí do gólové šance.

Ani po přestávce už Češi nebyli tak nebezpeční jako v úvodní půlhodině. Jako první dokonce zahrozil soupeř a McLean křížnou střelou minul zadní tyč. V 64. minutě pak hlavička po přímém kopu skončila těsně vedle domácí branky. Poté oba týmy marně žádaly penaltu.

Kouč Vrba prostřídal sestavu a jeho svěřenci si větší šanci vytvořili až osm minut před koncem. Přízemní střelu střídajícího Pudila ale vyrazil gólman McGregor a na víc už se domácí nezmohli.