EL: Sparta vyválčila remízu se Schalke, Plzeň padla ve Vídni, Liberec remizoval

20:52aktualizováno  23:07
GELSENKIRCHEN (Od našeho zpravodaje) - Prohrávali, skóre otočili, ale nakonec mají bod. Sparťanští fotbalisté po výborném výkonu ve třetím kole Evropské ligy remizovali na hřišti favorizovaného Schalke 2:2. Za dva týdny současný třetí tým německé bundesligy přivítají na Letné. Plzeň prohrála ve Vídni s místním Rapidem 2:3 a postup do jarní fáze se jí vzdaluje, Liberec pak remizoval s Groningenem 1:1, kdy o vítězství přišel v poslední minutě nastavení.

David Lafata (vzadu ve výskoku) byl na hřišti necelé dvě minuty, když vstřelil gól na 2:1. foto: ČTK

Schalke poprvé v soutěži inkasovalo a zřejmě nečekalo, že i herně se mu soupeř z Česka vyrovná. Byly pasáže, především v prvním poločase, kdy hosté byli lepší a krásně se na jejich hru dívalo. Jenže prohrávali, když nevyužili několik nadějných příležitostí a Dočkal zazdil tutovku.

Štěstí se k nim přiklonilo v úvodu druhé půle, od 50. do 63. minutě skóre otočili. Ke gólům Fataiovi a Lafatovi pomohly šťastné odrazy.

Utkání 3. kola skupiny K fotbalové Evropské ligy:

Schalke - Sparta Praha 2:2 (1:0)

Branky: 6. Di Santo, 73. Sané - 50. Fatai, 63. Lafata. Rozhodčí: Dias - Tavares, Soares (všichni Portug.). ŽK: Höjbjerg - Costa, Hybš. Diváci: 51 244.

Rapid Vídeň - Viktoria Plzeň 3:2 (1:1)

Branky: 34. S. Hofmann, 52. Schaub, 68. Petsos - 12. Ďuriš, 76. Hrošovský. Rozhodčí: Pawson - Kirkup, Betts (všichni Angl.). ŽK: Dibon - Kovařík. Diváci: 38 400.

Slovan Liberec - FC Groningen 1:1 (0:0)

Branky: 87. Luckassen - 90.+6 Hoesen. Rozhodčí: Dingert - Pickel, Bornhorst - Dankert, Hartmann (všichni Něm.). ŽK: Pokorný, Luckassen - Tibbling, Hateboer. ČK: 83. M. de Leeuw (Groningen). Diváci: 8793.

Míč pro Fataie získal driblér Konaté, jenž si dal balon dál od nohy, ale pak zabojoval. Fatai pálil z 15 metrů k tyči.

Lafata byl na hřišti dvě minuty, když s k němu po rozehraném rohu míč dostal krkolomně. Ze svého místa na malém vápně si věděl rady.

Sparťané dál útočili, příliš otevřená hra se jim však vymstila, protože inkasovali po rychlém brejku.

I první gól byl laciný. Centr letěl nekonečně dlouho, nebyl prudký, spíš šlo o vysoký nákop, který směřoval na malé vápno. Téměř dvoumetrový Di Santo si podržel a následně odclonil Brabce, který pak neskákal. A snadno hlavičkoval mimo dosah Bičíka.

Právě ze standardních situací, především z rohových kopů, Schalke hrozilo. Nastoupilo sebevědomě, hosté zase s příliš velkým respektem. Ale kromě jednoho rychlého brejku se k nebezpečným situacím v první půli ze hry nedostalo.

Fotbalisté Schalke oslavují vyrovnávací gól v utkání se Spartou.
František Rajtoral (vlevo) v souboji s Florianem Kainzem.

Sparta se po inkasované brance zvedla. Soupeře přehrávala kombinací, hráči se nebáli udělat kličku, vyhrávali souboje. V utkáních byly pasáže, kdy sparťané domácím nepůjčili míč. Kraloval Matějovský, kterému vycházely finty, kličky i přihrávky.

Výsledný dojem kazil poločasový výsledek. Přitom hosté prohrávat nemuseli. Po jedné z povedených akcích byl Dočkal sám deset metrů od brány, ale poslal slabou střelu jen do gólmana. Nebyla to ojedinělá možnost, jenže při dalších hosty zradila finální přihrávka či zakončení.

Dočkal byl kapitánem, protože Lafata zůstal jen na lavičce. Sparťané vsadili na rychlé hráče, což se jim vycházelo. Konaté už po třech minutách ukličkoval dva obránce, šel sám z pravé strany na bránu, ale ocitl se v ostrém úhlu. Místo přihrávky však volil střelu do boční sítě.

Vzápětí skórovalo Schalke. Nebyla to první nepříjemnost, která český tým postihla. Při rozcvičení se zranil levý obránce Frýdek, který byl v posledních zápasech jedním z nejlepších sparťanů.

S jeho absencí se mužstvo vypořádalo, stejně tak nevadilo, že z lavičky koučovali asistenti Svoboda s Hejkalem, protože hlavní trenér Ščasný má trest a musel duel sledovat z tribuny.

Viděl výborný výkon svého týmu. V bouřlivé atmosféře, kterou umocnila zatažená střecha krásné Veltins arény, mohl být spokojen. Ale mohl mít i obavy, protože za stavu 1:2 domácí značně přidali, vystřídali a především Sané znamenal trvalé nebezpečí. Vedle vyrovnávací branky měl i další možnosti.

Po přestávce se hrálo nahoru dolů, bylo vidět, že oba týmy chtěly vyhrát. Nevyhrál ani jeden.