Sparta dlouho vedla. Nakonec musela výhru zachraňovat

20:06aktualizováno  20:44
JABLONEC NAD NISOU - Fotbalisté Sparty vyhráli přímý souboj o první místo v ligové tabulce v Jablonci 2:1. Pražané v dohrávce 5. kola vedli od 33. minuty brankou Jarošíka, domácí v 86. minutě po velkém tlaku srovnali díky Benešovi, ale v poslední minutě rozhodl hostující Přikryl.

Jablonec - Sparta Praha. Hráči Sparty se zdraví s fanoušky na konci utkání foto: ČTK

Letenští vedou nejvyšší soutěž o tři body před Plzní, Libercem a severočeským soupeřem. Zároveň se vítězně naladili na čtvrteční odvetu 4. předkola Evropské ligy s Feyenoordem Rotterdam. Poslední vzájemný souboj na severu Čech skončil sparťanským vítězstvím 4:2, tentokrát ale bylo brzy jasné, že se podobná přestřelka zřejmě konat nebude.

"Ale bylo to hodně podobné jako v Rotterdamu. Předpokládali jsme, že to tady v Jablonci bude hodně těžké. Jsme rádi, že jsme to i s kusem štěstí zvládli," podotkl trenér Sparty Vítězslav Lavička.

Jablonec - Sparta 1:2 (0:1)

Branky: 86. Beneš - 33. Jarošík, 90. Přikryl. Rozhodčí: L. Kovařík - Nádvorník, Pospíšil. ŽK: Lafata - Matějovský, Pamič, Vaclík. Diváci: 5958.

Jablonec: Valeš - Eliáš, Beneš, Novák, Jablonský - Loučka (75. Třešňák) - Zoubele (63. Kovařík), Piták (58. Čížek), Vaněk, Kopic - Lafata. Trenér: Kotal.

Sparta: Vaclík - Vidlička, Švejdík, Jarošík, Pamič - Kadeřábek (90 Zápotočný), Pavelka, Matějovský (61. Hušbauer), Přikryl - Balaj (67. Kadlec), Kweuke. Trenér: Lavička.

Oba do zápasu neporažené celky nechtěly udělat chybu, a téměř vyprodaná Střelnice tak dlouhé minuty vyhlížela výraznou šanci. Jablonec častěji držel míč, stejně jako soupeř ale hodně kazil přihrávky. Nebezpečný byl závar po centru, ale Zoubele ani Lafata, o něhož se v letní přestávce ucházela Sparta, Vaclíka neohrozili.

Hosté trpělivě čekali na svou šanci a po půlhodině se osmělili. Nejprve pálil v lehkém záklonu nad Kadeřábek, pak protáhl Valeše Albánec Balaj, který nastoupil v útočné dvojici spolu s Kweukem. Ve 33. minutě už Sparta slavila vedení díky povedenému signálu. Po Matějovského centru z přímého kopu zapomněli domácí zadáci na stopera Jarošíka a ten z voleje protlačil míč do sítě, byť si jablonecký gólman na míč u tyče ještě lehce sáhnul.

Dramatický závěr rozhodl gólem Přikryl

Baumit kontroval dvěma svižnými centry, po druhém z nich hlavičkoval mimo Zoubele. Jablonec dostal dobrou možnost srovnat stav v 50. minutě, nejlepší střelec minulé sezony Lafata ale z nadějné pozice těsně za vápnem umístil přímý kop půl metru nad. Spartě svědčilo, když Baumit ve snaze vyrovnat otevřel hru.

Přikryl si zpracoval dlouhý míč přes volný střed hřiště, posadil na zem obránce, ale Valeš nepříliš razantní střelu kryl. Jabloneckou hru po hodině výrazně oživil střídající Čížek. Minutu po příchodu na trávník se hnal ze strany na branku, hosté ale jeho průnik dokázali srazit na roh. V 70. minutě už Čížek sparťanského brankáře zaměstnal, Vaclík jeho štiplavou ránu vyboxoval před sebe.

Jablonec v závěru hosty zmáčkl a nakonec se dočkal vyrovnání, když Vaclíka prostřelil Beneš. "Nesmíme polevovat v aktivitě. V Rotterdamu jsme taky nebyli tak aktivní jako první poločas, teď to samé," zlobil se Lavička.

V době, kdy se domácí hnali za vítězným gólem, nečekaně udeřilo na opačné straně. Přikryl se trefil přesně k tyči a prvním gólem v této ligové sezoně dramatický závěr rozhodl. "Pokud dáte gól při tomhle průběhu v poslední minutě, svědčí to i o dobrém charakteru hráčů, že to nezabalili," chválil Lavička.

Podle kouče Václava Kotala bránili domácí před rozhodujícím  inkasovaným gólem v dostatečném počtu. "David Lafata se měl stáhnout, což udělal. Došlo k chybě při bránění, hráč dvakrát naznačil střelu a my jsme se nechali obejít. Hráčů jsme měli za míčem dost, ale špatně to vyřešili," litoval Kotal, který ve Spartě strávil část hráčské i trenérské kariéry. Letenští podle něj v závěru těžili z větších zkušeností. "Myslím, že pro Spartu hovořilo to, že má víc těžších zápasů než my. Měli jsme na ni narazit o pět kol později, abychom měli mužstvo ještě sehranější," dodal.