Favorité v poháru postupují. Zaskakoval sudí z publika

18:36aktualizováno  21:09
PRAHA - Fotbalisté Mladé Boleslavi, Slovácka, Olomouce a Teplic postoupili do čtvrtfinále Poháru České pošty. Jediným ligovým celkem, pro kterého dnes účinkování v soutěži skončilo, je Dukla Praha, která remizovala v Olomouci 2:2, což ji při porážce 0:1 v prvním duelu na postup nestačilo.

Mladá Boleslav - Třinec. Autor prvního gólu Mladé Boleslavi Martin Fillo (vpravo) a spoluhráč Tomáš Janíček foto: ČTK

Hosté se pak znovu snažili strhnout vedení na svou stranu, ale blíže výhře byla Sigma, která podnikala nebezpečné brejky do otevřené obrany. Duel však nakonec skončil remízou, která posunula dál Olomouc. Její soupeř vzejde z duelu Sparty s Jihlavou. "Chybou bylo, že jsme neudrželi dvoubrankové vedení do poločasu. Ve druhé půli měli domácí jednu střelu a vyrovnali. Myslím, že dnes postoupil šťastnější, nikoliv lepší tým," hodnotil kouč Dukly Luboš Kozel.

Boleslav v souboji s lídrem MSFL Třincem zvítězila 3:0 a v kombinaci s remízou 1:1 z prvního duelu jí to stačilo k postupu. Třinec však hodinu odolával i díky skvělému výkonu brankáře Lipčáka. Pak však jeho kouzlo překonal Fillo, jehož střelu z hranice vápna ještě tečoval jeden z obránců. Třinec se snažil o vyrovnání, které by znamenalo pokutové kopy, ale čtvrt hodiny před koncem přišlo definitivní rozuzlení.

Nešpor tentokrát nedal Lipčákovi šanci a potvrdil vedení i postup. V závěru přidal ještě třetí gól Mareš z penalty. "Třinec předvedl velmi dobrý a sympatický výkon, po zisku míče jeho hráči šli okamžitě do brejku. Kdybychom za bezgólového stavu inkasovali, horko těžko by se nám to otáčelo. O přestávce jsem hráče nabádal k maximální koncentraci a podařilo se nám zaslouženě postoupit," hodnotil kouč Boleslavi Ladislav Minář.

Teplcie se nechaly od Domažlic zatlačit

Ve čtvrtfinále se Boleslav utká se Slováckem, které prošlo dál po dvou výhrách 2:0 nad divizní Třebíčí. Dnes se Slovácko střelecky prosadilo až v posledních deseti minutách, kdy o výsledku rozhodl dvěma góly Kovář. I když mělo po většinu zápasu favorizované Slovácko hru pod kontrolou, v koncovce zápolilo s přesností. Brankář Třebíče Zrzavý byl pro domácí velkou překážkou, pokud jej už překonali tak jej zachránila ve 35. minutě po střele Kuncla tyčka a po změně stran trefil břevno Hlúpik.

"Spokojen jsem s naším výkonem až v závěrečné půlhodině. Soupeř bojoval, hrál solidně v defenzívě. Naše koncovka byla až na dva góly Kováře špatná," uvedl po utkání trenér Slovácka Svatopluk Habanec. Do čtvrtfinále se probojovaly i Teplice, které prošly přes třetiligové Domažlice po výhrách 2:0 a 2:1 a utkají se s Libercem. Favorita poslal do dvoubrankového vedení Vachoušek. Druhý poločas však patřil Domažlicím, kterým Teplice nechaly nečekaně hodně prostoru. Soupeř je však potrestal jen jednou, když se v 88. minutě trefil zblízka do horního růžku střídající Došlý.

I proto byl trenér Zdeněk Ščasný i přes postup hodně naštvaný. "Co jsme předvedli ve druhém poločase, za to se musíme divákům omluvit. Hráli jsme chaoticky a mohli jsme gólů dostat i víc. Tohle se může stát jednou za rok, když hrajete na špici ligy, ale ne v naší situaci," kritizoval Ščasný. "Se třemi čtyřmi hráči se rozloučím, protože tu nemají co dělat, ale kdybych vycházel z druhého poločasu, šlo by jich mnohem víc a bral bych si naopak hráče z Domažlic," dodal.

Hlavní sudí se zranil. Pomohl rozhodčí z juniorské ligy

Kuriózní situace nastala v duelu Olomouce a Dukly Praha. Hlavní sudí Martin Nenadál si už po deseti minutách hry poranil sval a nemohl pokračovat. A protože na utkání nebyl delegován čtvrtý sudí, hrozilo, že se zápas nedohraje. Záchrana přišla z publika, kde shodou okolností seděl rozhodčí Lukáš Lakomý, který působí v MSFL či juniorské lize. Nenadál si poranil sval na levé noze a ani lékaři obou týmů mu nedokázali pomoci tak, aby mohl v utkání pokračovat.

Odešel proto do kabin a spolu s ním oba týmy. Na situaci se domácí klub rozhodl zareagovat výzvou do publika. Hlasatel se dvakrát zeptal, zda v hledišti není rozhodčí s licencí FAČR a vyplatilo se. Zhruba po 15 minutách se mužstva vrátila na trávník společně s třemi rozhodčími. Role hlavního se ujal asistent Robert Hájek a na jeho místo přišel Lakomý. Premiéra v poháru to pro něj však nebyla. Například už v roce 2009 byl asistentem v souboji 2. kola mezi Hlučínem a Zábřehem.

Zranění rozhodčího během utkání nebývá časté. Například ve Skotsku však před měsícem musel při utkání druhé ligy mezi Dunfermline a Cowdenbeathem zaskočit za rozhodčího člen ochranky, který do té doby pískal jen amatérské soutěže. V českém fotbale ke změně muselo dojít například v roce 2005 při ligovém utkání Brna se Slavií. Tehdy se při rozcvičce před zápasem zranil Václav Bouše a zaskočit za něj musel čtvrtý sudí Roman Tacina.

Odvety osmifinále Poháru

Mladá Boleslav - Třinec 3:0 (0:0)
Branky: 60. Fillo, 75. Nešpor, 84. Mareš z pen. Rozhodčí: Proske - Marek, Peřina. Diváci: 648. První zápas 1:1, postoupila Mladá Boleslav.

Sigma Olomouc - Dukla Praha 2:2 (1:2)
Branky: 45.+12 Doležal, 50. Pospíšil - 29. a 45.+10 Pázler. Rozhodčí: Nenadál - Pospíšil, Hájek (od 26. minuty Hájek - Pospíšil, L. Lakomý). Diváci: 2643. První zápas: 1:0, postoupila Olomouc.

1. FC Slovácko - HFK Třebíč 2:0 (0:0)
Branky: 80. a 90. Kovář. Rozhodčí: Mikel - Tacina, Gallo. První zápas 2:0, postoupilo Slovácko.

Teplice - Domažlice 2:1 (2:0)
Branky: 7. a 35. Vachoušek - 88. Došlý. Rozhodčí: Orel - Pilný, Hock. Diváci: 1490. První zápas 2:0, postoupily Teplice.