Fotbalisté se gólu nedočkali. Nečekaně podlehli Finsku

17:45aktualizováno  20:07
TEPLICE - Čeští fotbalisté nezvládli generálku na říjnové zápasy ve světové kvalifikaci, když v Teplicích v přípravném utkání podlehli Finsku 0:1. Národní tým ani ve čtvrtém zápase po sobě nedokázal vstřelit branku, na niž hráči čekají už 378 minut. Výhru Finska ve 43. minutě zařídil jedinou trefou zápasu útočník Pukki a postaral se o to, že Seveřané po třech předchozích prohrách poprvé v historii český tým porazili.

Přípravné fotbalové utkání ČR - Finsko. Finští hráči se radují z prvního gólu, vpředu český reprezentant Petr Jiráček foto: ČTK

Češi, kteří v Teplicích prohráli poprvé v historii v jubilejním 20. utkání, další zápasy sehrají v říjnu: s Maltou hrají 12. října a o čtyři dny později také doma hostí Bulharsko. Pokud čeští fotbalisté chtěli nabrat sebevědomí před říjnovým pokračováním kvalifikace, duel s Finskem jejich morálku naopak podkopal.

Zatímco v sobotním ostrém zápase v Dánsku se Bílkův tým mohl opřít o silnou defenzivu, v souboji s dalším skandinávským týmem, který ještě nikdy nevybojoval účast na žádném z vrcholných turnajů, obrana často kolabovala. Teplický stadion, v minulosti pro reprezentaci zaslíbený, byl v prvním půli jevištěm pro velké finské útočné manévry. Chybující stoper Suchý poprvé zaváhal v sedmé minutě a Hetemaj pálil těsně vedle.

Nebezpečnou hlavičkou se blýskl i Hämäläinen, kterého vychytal Laštůvka, hrající druhý zápas v reprezentaci místo zraněné jedničky Čecha. Češi se v prvním poločase vzmohli na jedinou nebezpečnou akci, když Hübschman namířil svůj pokus nad břevno. Ale pak znovu na hřišti vládli jednoduše kombinující Finové, na nichž nebyla znát frustrace z páteční těsné prohry s Francií. Laštůvka zmařil po dalším kiksu Suchého další jasnou šanci Pukkiho a sám na bránu málem postupoval i Hämäläinen, kdyby si lépe zpracoval míč.

Závěrečný nápor na vyrovnání nestačil

Už tak dost rozladění diváci v Teplicích ještě víc zkoprněli dvě minuty před poločasem: další kolmici za obranu už Pukki zužitkoval a český tým po dvou bezbrankových remízách na Ukrajině a v Dánsku inkasoval. Čechy do kabin vyprovázel pískot tribun a reprezentaci zjevně probrala až přestávka. Týmu prospělo i trojí střídání a nasazení Vydry, Lafaty a Petržely, díky kterým v prvním poločase strnulá hra získala na pohybu a obrátkách.

Bílkův tým soupeře přikoval před jeho bránu a dostával se do pozic, o kterých se mu v první fázi zápasu mohlo jen zdát. Jiráček nejprve zblízka přestřelil, nejlepší střelec posledních dvou sezon české ligy Lafata trefil jen brankáře. Gólman Mäenpää vytáhl výborný zákrok také proti Jiráčkově pokusu, a když byl deset minut před koncem už překonán, zachránila jej po Sivokově hlavičce tyč.

K vyrovnání a první reprezentační trefě měl blízko také Vydra, který ztroskotal na brankářovi při pohotové dorážce Jiráčkovy střely. Závěrečný nápor Čechů, kteří se marně tlačili do pokutového území, už vyrovnání nepřinesl. Padlo tak i kouzlo teplického stadionu, kde reprezentace z předchozích 19 zápasů osmnáctkrát vyhrála a jednou remizovala.

Česko - Finsko 0:1 (0:1)

Branka: 43. Pukki. Rozhodčí: Siejewicz - Sapela, Lis (všichni Pol.). ŽK: Hübschman - Kolehmainen, Eremenko. Diváci: 9053.