Chelsea jako první obhájce v LM vypadla už ve skupině

22:42aktualizováno  23:05
PRAHA - Fotbalisté Chelsea se stali prvním obhájcem vítězství v Lize mistrů, který v následujícím ročníku vypadl už v základní skupině. Týmu s brankářem Petrem Čechem nestačila ani domácí výhra 6:1 v závěrečném 6. kole nad Nordsjaellandem, neboť Juventus Turín v souběžně hraném duelu zvítězil na hřišti Šachtaru Doněck 1:0 a na úkor Chelsea postoupil.

Galatasaray Istanbul (Baroš, Ujfaluši)

Zbylými dvěma účastníky osmifinále se staly Celtic Glasgow a Galatasaray Istanbul, v jehož kádru figurují Tomáš Ujfaluši a Milan Baroš.  Na Stamford Bridge se hrál hodně nezvyklý poločas. Sudí Nijhuis nařídil v rozmezí sedmi minut tři penalty za hru rukou ve vápně, gól ale padl až z té poslední. Ve 32. minutě nejprve Chelsea po Stokholmově střele zachránil Čech, vzápětí na druhé straně neuspěl proti hostujícímu brankáři Hansenovi ani Hazard.

Pokutový kop tak proměnil až v 38. minutě Luiz a už v nastavení přidal pojistku Torres. Po pauze John prostřelil Čecha a snížil, ale favorit odpověděl dalšími čtyřmi brankami. Druhý gól v zápase si připsal Torres, první soutěžní výhru na lavičce Blues získal kouč Rafael Benítez, ale velkou radost z ní mít nemohl, neboť výhra Juventusu poslala Chelsea jen na třetí místo, zaručující jarní start v Evropské lize.

Při bodové rovnosti mezi Blues a Šachtarem rozhodla pro Doněck lepší vzájemná bilance. Šachtar s Juventusem před vzájemným utkáním vehementně tvrdily, že nebudou hrát na remízu, která by oběma celkům vyhovovala. Po opatrné první půli nabrala hra spád, gólově zužitkovat šance dokázal ale jen Juventus. V 56. minutě po akci zavánějící ofsajdem zamířil nešťastně do vlastní branky Kučer a rozjásal v hledišti člena vedení turínského klubu Pavla Nedvěda.

Naopak poblíž sedící zraněný záložník Doněcku Tomáš Hübschman tolik radosti neprožíval. Galatasaray bez zraněného Ujfalušiho a odcházejícího Baroše prohrával v Braze po nevyvedené první půli 0:1, po změně stran ale výrazně přidal a díky brankám Buraka Yilmaze a Aydina Yilmaze uhrál "postupové" vítězství 2:1. Přemožiteli Liberce z 3. předkola Kluži tak nebyla nic platná ani výhra 1:0 na půdě Manchesteru United.

Rumunský celek využil toho, že domácí jako jistý postupující šetřili některé opory, a zvítězil na Old Traford výstavní trefou z 56. minuty Luíse Alberta 1:0. Z účasti v osmifinále se raduje také Celtic Glasgow. Skotský šampion proti Spartaku Moskva sice v první půli ztratil vedení, v závěru ale rozhodl z penalty. Do postupové tajenky výrazně promluvil český stoper Marek Suchý, po jehož faulu nařídil sudí Brych pokutový kop.

Benfice Lisabon nestačil ani bod z barcelonského stadionu Nou Camp za remízu 0:0. Katalánci s vědomím postupu šetřili opory, kanonýr Lionel Messi nastoupil až v 58. minutě, a zatím tak nedokázal vyrovnat rekord Gerda Müllera v počtu gólů za jeden kalendářní rok. Fenomenální Argentinec dal zatím 84 branek, legendární Němec v roce 1972 o jednu více. Ve skupině F už bylo před posledním kolem o postupujících rozhodnuto, Bayern Mnichov a Valencie se pouze na dálku utkaly o to, kdo skončí první.

Německý gigant a finalista minulého ročníku si s chutí zastřílel proti Borisovu. Od 51. minuty přitom hrál bez vyloučeného Boatenga, ale v oslabení dvakrát skóroval a nakonec vyhrál 4:1. Zvítězila i Valencie, ani triumf 1:0 v Lille jí ale k prvenství nestačil. Domácí David Rozehnal zůstal jen na lavičce.

Výsledky Ligy mistrů

Skupina E
Šachtar Doněck - Juventus Turín 0:1 (0:0)
Branka: 56. vlastní Kučer. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.). Diváci: 45.000.

Chelsea - Nordsjaelland 6:1 (2:0)
Branky: 45.+2 a 56. Torres, 38. Luiz z pen., 51. Cahill, 63. Mata, 71. Oscar - 46. John. Rozhodčí: Nijhuis (Niz.). Chelsea: 40.084.

Lille - Valencie 0:1 (0:1)
Branka: 36. Jonas z pen. Rozhodčí: Stavrev (Mak.). Diváci: 30.000.

Bayern Mnichov - BATE Borisov 4:1 (1:0)
Branky: 22. Gómez, 54. Müller, 66. Shaqiri, 83. Alaba - 89. Filipenko. Rozhodčí: Collum (Skot.). ČK: 51. Boateng - 69. Poljakov. Diváci: 68.000.

Rozhodčí: Moen (Nor.). Diváci: 50.659.

Celtic Glasgow - Spartak Moskva 2:1 (1:1)
Branky: 21. Hooper, 81. Commons z pen. - 39. Ari. Rozhodčí: Brych (Něm.). ČK: 88. Källström (Spartak). Diváci: 59.168.

Braga - Galatasaray Istanbul 1:2 (1:0)
Branky: 32. Mossoró - 58. B. Yilmaz, 78. A. Yilmaz. Rozhodčí: Rizzoli (It.). Diváci: 8964.

Manchester United - CFR Kluž 0:1 (0:0)
Branka: 56. Luís Alberto. Rozhodčí: Orsato (It.). Diváci: 71.512.