15:02
TEL AVIV/PRAHA - Derby má pro fanoušky i hráče vždy zvláštní náboj, střetnutí dvou odvěkých rivalů z hlavního města se ale v Izraeli zvrtlo v divočinu. Utkání první fotbalové ligy mezi Hapoelem a Macabi několikrát narušili chuligání, kteří vnikli na hřiště a sápali se po hráčích. Sudí duel před poločasem předčasně ukončili.

Fotbalista Macabi Tel Aviv Eran Zahavi čelí útoku rozzuřeného fanouška. foto: jpost.com

Nejsou to pěkné záběry. S profesionální kopanou i slušným fanděním nemají zdaleka nic společného. Po hřišti běhali výtržníci do půl těla svlečení, hráči se pošťuchovali s rozhodčím a mezi nimi si zjednávala pořádek policie.

V Tel Avivu se v pondělí utkaly dva znepřátelené tábory. Domácí Hapoel po čtvrt hodině vedl, ale soupeř krátce nato vyrovnal zásluhou Zehaviho.

A pak? Ve třiatřicáté minutě prchl na hrací plochu příznivce domácího celku a na hostujícího střelce fyzicky zaútočil. Bývalý hráč Manchesteru City, který však působil i v táboru soupeře, se agresorovi bránil, ale od sudího vyfasoval červenou kartu. Tím vše začalo.

Přesto se v duelu pokračovalo, ovšem jen na čas. Chvíli před poločasem už klíčkovalo mezi fotbalisty několik dalších výtečníků. Za nimi sprintovala pořadatelské služba a na trávník nastoupila také policie. To už arbitři zaveleli: Definitivně končíme!

Za stavu 1:1 se hráči odebrali do kabin a chuligáni skončili v poutech. Muži zákona jich zadrželi celkem dvanáct. „Odpovědnost za celý incident nese převážně pořadatelská služba,“ vzkázala o den později policie ve svém prohlášení.

Domácí kouč doplnil: „Na vině je také hostující fotbalista Zehavi, který celý spor odstartoval. Provokoval totiž fanoušky. Už roky je ale fotbal v Izraeli jako válka. Rozhodčí učinili správné rozhodnutí, že zápas ukončili. Hřiště se totiž měnilo v bitevní pole.“

Podle informací izraelských médií dostal výtržník, jenž vnikl na trávník a sápal se po Zehavim, doživotní zákaz vstupu na zápasy Hapoelu. „Neútočil, jen reagoval na provokace,“ oponoval jeho právník. „A navíc na něj hrubým způsobem zaútočila pořadatelská služba.“

Pětatřicetiletý fanoušek každopádně zůstane ve vazbě minimálně další tři dny. O dalších trestech a novém termínu městského derby se rozhodne v příštích dnech.