Florbalisté odvrátili blamáž, po nájezdech jsou v semifinále MS

21:18aktualizováno  22:16
PRAHA/HELSINKY - Čeští florbalisté se ve čtvrtfinále světového šampionátu ve Finsku protrápili k postupu. V hokejové Hartwall Aréně hráli dlouho druhé housle a dvakrát prohrávali. Největším soupeřem českého favorita byla vlastní nervozita a skvělý gólman soupeře Saastamoinen. 104 vteřin před koncem 3. třetiny vyrovnal na 2:2 Sladký a Češi následně o své výhře rozhodli až v samostatných nájezdech.

První čtvrtfinálový duel na MS po deseti letech (kvůli nižšímu počtu účastníků - do letošního roku místo šestnácti pouze deset, pozn. redakce) čeští florbalisté nezačali vůbec ideální. Hned první střela z levého křídla podceňovaných Estonců skončila za zády Rytycha.

DÁLE ČTĚTE

Ráz zápasu tak byl určen: čeští florbalisté, obhájci 4. místa z domácího šampionátu z roku 2008 museli dobývat obranu soupeře. A svěřenci kouče Trnavského se trápili, trápili a trápili... Statická hra založena podobně jako u hokejistů především na honění míčku po mantinelech, k úspěchu vést nemohla.

VÝSLEDEK

Česká republika - Estonsko 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 35. Garčar (Slaný), 59. Sladký (Jelínek), rozhodující sam. nájezd Chrápek - 1. K. Talme (H. Talme), 50. Markus (H. Talme). Proměněné nájezdy: Fridrich, Zálesný, Richter, Chrápek - H. Talme. Neproměněné nájezdy: K. Talme, Kivi. Rozhodčí: Baumgartner, Kläsi (oba Švýc.). Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. Diváci: 1020.

Česká republika: Rytych (v 11. na TS a na nájezdy Kafka) - Chrápek, Jakůbek, Garčar, Slaný, Jelínek, Brus - Fojta (35. Šebek), Sikora, Zálesný - Ostřanský, Fridrich, Richter - Sladký, Tomašík, Skalík. Trenéři Tomáš Trnavský, Filip Vítek a Jan Vavrečka.

Estonsko: Saastamoinen - Thomsson, Strömfelt, Pass, Sivakov - H. Talme, Markus, L. Talme - Karis, Kivi, Söber - Salm. Trenéři: Jari-Petteri Anttila, Risto Lall a Marko Saksing.

Pokud se již Češi odhodlali ke střelbě, málokdy propáli hradbu těl z estonských hráčů. Soupeř naopak hrozil z rychlých brejků. "První pětka vůbec nebrání, útočníci se nevracejí. Je to hodně nezodpovědné," nebral si servítky jeden z komentátorů zápasu v České televizi.

V 11. minutě mohlo být ještě hůře, ovšem trestné střílení Kiviho parádně lapil Kafka. Kdo by v té chvíli tušil, že ve středečním večeru nepředvedl své umění naposledy...

Nervózně hrající Češi měli sice opticky více ze hry, do šancí se dostávali sporadicky. A když už, vše s přehledem lapil gólman Saastamoinen. Především kapitán Fridrich a kanonýr Zálesný z něj museli být s postupem času "na prášky". Kouzlo estonského mága odčaroval až obránce Garčar, který se ve 35. minutě trefil krásně k tyči.

Uklidnění to ale českým hráčům nepřineslo. Naopak. Mezi 48. a 50. minutou prohospodařili Češi další z přesilovek, navíc Richter v jejím závěru fauloval a bylo zle. Estonci totiž svou výhodu o jednoho muže využili bleskově. Vyloučený Markus naskočil na hřiště a utěšenou střelou překonal Rytycha.

Až poté se Trnavský rozhodl stáhnout hru na dvě pětky. Češi se pomalu nadechovali k mohutnému náporu, který soupeř chytře narušoval rychlými kontry. Vysvobození a odvrácení blamáže přinesla až branka Sladkého 104 vteřin před koncem třetí třetiny. Zápas dospěl do prodloužení, ve kterém měli paradoxně Estonci dvakrát blízko k senzačnímu postupu do semifinále.

Česko - Estonsko (florbalisté nájezdy zvládli).

Rytych ale své spoluhráče podržel perfektními zákroky a rozhodnout musely až nájezdy. A na ty mají Češi v brance fantoma jménem Kafka. Zkušeného gólmana sice na úvod vykoupal Talme, jeho tři spoluhráči ale už selhali. A jelikož na české straně se prosadili postupně Fridrich, Zálesný, Richter a Drápek, páteční semifinále proti domácím obhájcům titulu z Finska si zahrají čeští florbalisté. Ale byly to nervy...