Finskou rallye vyhrál posedmé Grönholm

15:00
JAVÄSKYLÄ - Marcus Grönholm vyhrál posedmé v kariéře Finskou rallye. Finský jezdec týmu Ford vede o 13 bodů i průběžné pořadí mistrovství světa před obhájcem titulu Sébastienem Loebem, který v Jyväskylä dojel třetí.

Marcus Grönholm vyhrál závod na Novém Zélandu. foto: ČTK

Grönholm, šampion z let 2000 a 2002, si připsal devětadvacátý triumf v závodu mistrovství světa. Krajana a týmového kolegu Mikka Hirvonena předčil v celkovém součtu časů o 24 sekund, Loeb s citroënem už měl více než minutovou ztrátu.

"Nevěřil bych, že tady dokážu sedmkrát vyhrát, ale byla to perfektní rallye. Nový ford je na první pohled vítězné auto. Máme dalších deset bodů, ale čeká nás těžká soutěž v Německu," řekl v cíli Grönholm. Finský jezdec vyhrál 17 z 23 rychlostních zkoušek a o svém triumfu prakticky rozhodl už v sobotu.

Jan Kopecký s vozem Škoda Fabia ze závodu po nehodě odstoupil. V sobotu se mu přitom podařilo posunout do elitní desítky. Podle tiskové zprávy svého týmu přehodnotil taktiku pro závěrečné tři rychlostní zkoušky a místo opatrné varianty zvolil jízdu na hranici rizika se snahou o maximální přiblížení bodované osmé pozici.

"Na jednom z horizontů v úvodu 21. rychlostní zkoušky jsme měli špatně napsaný rozpis. Při seznamovacích jízdách jsme nepočítali s tím, že bychom mohli na tomto horizontu skočit. Ocitli jsme se v pravotočivé zatáčce nad tratí a já jsem neměl kontrolu nad vozem," uvedl Kopecký.

"Reagoval jsem okamžitě, ale přesto jsme spadli do hlubokého příkopu a narazili jsme přední částí vozu do složených klád," dodal český závodník. On ani spolujezdec Filip Schovánek se při havárii nezranili, s poškozeným vozem se však nedalo pokračovat.

Další český jezdec Martin Prokop s citroënem, který po pátku vedl kategorii Junior WRC, v sobotu rovněž havaroval a z rallye odstoupil. Do konce MS zbývá sedm soutěží, ta příští se v Německu uskuteční od 16. do 19. srpna.