Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Výrazné zlepšení body nepřineslo. Češi na Karjale podlehli i Finsku

Karjala Cup

15:50aktualizováno  19:20
HELSINKI/PRAHA - Napravili dojem, ale za snahu nebyli odměněni. Čeští hokejisté se po úvodní prohře ve Švédsku s domácím výběrem (2:6) přesunuli do Finska, kde se v rámci Karjala Cupu představili proti domácímu celku. Reprezentace ani ve druhém zápase pod novým trenérem Vladimírem Vůjtkem nevyhrála, Finové zvítězili 2:1.

Finští hokejisté oslavují vstřelenou branku v utkání proti Česku. foto: Reuters

Hlavně neinkasovat zase tak rychle! přál si Vůjtek po nepovedené čtvrteční premiéře. Jeho mužstvo mu to splnilo. Češi podali v první třetině zodpovědný výkon, oproti minulému představení ve Švédsku se o dost zlepšili.

Finům se vyrovnali v bruslení, neváhali se srážet, důrazně napadali rozehrávku, dozadu hráli bez výraznějších chyb.

ON-LINE PŘENOS ZDE

První velkou šanci utkání měl útočník Milan Gulaš, který z levé strany střílel zápěstím - puk se přes beton finského gólmana Säteriho zvedl do břevna. Chyběl kousek, při zakončení i trochu štěstí.

Hra měla vysoké tempo, moc se nepřerušovalo a vůbec nevylučovalo. A čeští hokejisté byli dál lepší než domácí.

Ofenzívu podporovali také beci, jejich střely však pohlídal Säteri. Na druhé straně všechny šance pochytal v klidu debutant Dominik Furch.

V závěrečných sekundách úvodní třetiny ještě nebezpečně stříleli Kempný a Kundrátek, jehož tečovaný pokus pohotově lapil Säteri.

Očima trenéra

Josef Jandač (asistent): „Byl to diametrálně rozdílný výkon než proti Švédům. Pořád si myslím, že i tam jsme se od druhé třetiny herně trochu zvedli, i když to výsledkově nedopadlo. Ale honili jsme výsledek, když jsme rychle prohrávali 0:2, a to určilo ráz. Dnešní výkon byl sympatický, ale na body je to úplně stejné, jestli prohrajete 2:6 nebo 1:2. Máme nula bodů. Ale když to pominu, tak ta hra se nám docela líbila.“

Ačkoliv hráči v červeném soupeře tlačili, se skórem mohli zahýbat Finové v bílém. To když ve 28. minutě po závaru před brankou nejprve skvěle zasáhl Furch a pak obránce Stříteský odpálil kotouč z brankoviště pryč.

Také ve druhé třetině Vůjtkův tým pokračoval s velkým nasazením. Z hlediště Hartwall Areny se dokonce občas ozvývalo: “Češi do toho!” Pokřik “Suomi!” domácí diváci tolikrát nepoužili, možná byli zaražení z vývoje utkání a české převahy.

V polovině utkání se však už radovali Češi. V podobné situaci se prosadil Milan Gulaš, když přetlačil Säteriho beton po Šimkově střele od modré čáry.

První vyloučení (Milan Doudera za hákování) dostalo pod tlak české mužstvo, oslabení i díky Furchovi přečkalo, Kontiola trefil pouze spojnici tyčky a břevna, ale ve druhé třetině přeci jen bylo vyrovnáno. Tommi Huhtala dostal dost prostoru a trefil se přesně do horního rohu branky.

Domácím vyšel vstup do třetí třetiny. V čase 41:20 zůstal na brankovišti úplně volný Kristian Kuusela a přihrávku Huhtaly zpoza branky z první umístil za Furcha.

Český gólman se pak dostal do problémů i později, kdy vyjel až na kruh ve snaze vypíchnout finskému útočníkovi kotouč, ztratil hokejku a Finové vykombinovali až do velké příležitosti.

Pesonen však nastřelil tyčku. Furch navíc chvíli chytal bez hole. V 54. minutě proti Jormakkovi sice zasáhl, ale puk projel mezi betony a odklouzal těsně vedle tyče.

Jani Lajunen (vlevo), jehož atakuje obránce Martin Stříteský.
Harri Pesonen se snaží zastavit rozjetého Jakuba Voráčka.

V závěru si vyzkoušeli přesilovku také Češi, ale opravdu vážnou možnost k vyrovnání měli až dvě minuty před koncem základní hrací doby. Gulaš z mezikruží střílel do odkryté branky, Säteri marně natahoval beton. Jenže smůla - puk zastavila tyčka.

Power play nevyvrcholila žádnou velkou šancí, po závěrečné siréně se ještě kapitán Sobotka dostal do křížku s Finy.

Vůjtkova reprezentace zakončí úvodní podnik sezony v neděli zápasem proti Rusku, začíná se ve 12 hodin.

Hokejový turnaj Karjala v Helsinkách, součást Euro Hockey Tour

Finsko - Česko 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 37. Huhtala (Pesonen, Elorinne), 42. Kuusela (Huhtala, Lepistö) - 30. Gulaš (Šimek). Rozhodčí: Linde, Sjöqvist (oba Švéd.) - J. Pesonen, Saha (oba Fin.). Vyloučení: 2:1. Bez využití. Diváci: 9879.

Finsko: Säteri - Laakso, Salmela, Hietanen, Lepistö, Ohtamaa, Kukkonen, Elorinne, Kivistö - Hartikainen, Koskiranta, Jormakka - Osala, Kontiola, Kiiskinen - Kuusela, Sallinen, Huhtala - Pyörälä, Lajunen, H. Pesonen. Trenéři: Kari Jalonen a Jukka Rautakorpi.

Česko: Furch - Kundrátek, Kempný, Jeřábek, Šimek, Kolář II, M. Doudera, Stříteský, T. Voráček - Řepík, Sobotka, T. Zohorna - Gulaš, Jan Kovář, D. Kubalík - Radil, Filippi, Buchtele - Olesz, Horák, J. Hruška. Trenéři: Vladimír Vůjtek starší, Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

Rusko - Švédsko 6:3 (1:0, 3:2, 2:1)

Branky a nahrávky: 10. Apalkov (Gusev, Kartajev), 29. Mozjakin (Šipačov, Dadonov), 39. Prochorkin (Zaripov), 40. Šipačov (Dadonov), 47. Šipačov (Mozjakin, Dadonov), 59. Kovalčuk (Apalkov) - 22. Omark (Axelsson, S. Kronwall), 31. Engqvist (Ahnelöv, Omark), 44. Rosén (Fransson, Lundberg). Rozhodčí: Fonselius, Kaukokari - Neva, Sormunen (všichni Fin.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 4377.