Finové se Švédy další blamáž nepřipustili a potvrdili roli favoritů

22:45
KOLÍN NAD RÝNEM - Po ostudě Norska s Kanadou a překvapivě snadném triumfu Dánska nad Slovenskem přinesla další dvě páteční měření sil celků ze severní Evropy se zbytkem světa vítězství favoritů. Výhru 2:0 nad Běloruskem vybojovali Finové a porážku 2:4 připravili Švédové reprezentantům Lotyšska.

Finsko - USA (postupová finská radost). foto: Reuters

Hokejisté Finska vydřeli postup ze základní skupiny nečekaně až ve třetím utkání na úkor favorizovaného USA. Duel s Běloruskem, které si do skupiny E nepřineslo ani bod, borci ze Skandinávie však zvládli s přehledem a zvítězili.

Hokejový šok: Dánové smetli neškodné Slováky vysoko 6:0, Kanada si pohrála s Norskem - ČTETE ZDE

6. Bělorusko 3 0 0 0 3 3:9 0

Herní převahu celek v bílo-modrém přetavil v první gólový úspěch až ve 28. minutě. Jarkko Immonen to provedl skvěle, za brankou hájenou Mezinem převzal přihrávku, alegentně vybruslil k brankovišti a puk zasunul za běloruského strážce sítě.

O necelých pět minut později se finští lvi radovali podruhé. Další změnu ve skóre zařídil Juha-Pekka Hytönen, jehož dělovka prošla mezi tři tyče a znamenala rozdílový gól a uklidnění na hole svěřenců trenéra Jalonena.

Hokejisté Suomi v třetí třetině dokráčeli k povinnému vítězství 2:0 a získali důležité tři body pro boj o postup do čtvrtfinále. S nulou na kontě zůstávají Bělorusové na samotném chvostě tabulky.

Zápasy osmifinálové skupiny MS

Finsko - Bělorusko 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 28. Immonen (Miettinen), 33. Hytönen (Pihlström, Puistola).

Rozhodčí: Looker (USA), Sjöberg - Sabelström (oba Švéd.), Arm (Švýc.). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 5273.

Švédové se do outsidera pustili od úvodních vteřin a už ve 31. se radovali z rychlého vedení po brance Magnuse Svenssona. Příznivci lotyšského reprezentačního výběru však nemuseli smutnit dlouho, ještě v první minutě využil hrubé chyby brankáře Markstroma a Karsums bleskově srovnal na 1:1.

6. Lotyšsko 3 0 0 0 3 4:13 0

Nedlouho poté další přesný zásah k Švédů zaznamenal Ekkman Larsson a ještě v první třetině přidal třetí branku po krásné kombinační akci Michael Nylander. Snížit se pobalstkému mužstvu podařilo až patnáct minut před koncem. Útočník Karsums zdramatizoval vývoj střetnutí svou druhou brankou.

Stejně jako úvod, tak i závěr ohraničili hokejisté zkušenější reprezentace přesným zásahem. Střelou od modré čáry poupravil skóre na konečných 4:2 dvě minuty před koncem Tommy Martensson.

Švédsko - Lotyšsko 4:2 (3:1, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 1. Pääjärvi-Svensson (V. Hedman), 6. Ekman Larsson (Pettersson, Nylander), 15. Nylander (R. Wallin, Bäckman), 58. Martensson (Gunnarsson, Pääjärvi-Svensson) - 1. Karsums (Sprukts), 46. Karsums (Sprukts).

Rozhodčí: D. Konc (SR), Piechaczek - Kowert (oba Něm.), Valach (SR). Vyloučení: 4:2. Bez využití. Diváci: 3078.