Finové deklasovali javorové listy 4:0. Rusové uhájili druhé místo před Švédy

19:00aktualizováno  21:31
PETROHRAD/MOSKVA - Obhájci zlata jsou po 16 výhrách v řadě na MS na kolenou. Finové jej v boji o vítězství v petrohradské skupině B porazili 4:0 a ve čtvrtfinále ve čtvrtek půjdou na hratelnější Dány. Kanaďané naopak po první ztrátě bodů na turnaji budou hrát proti nevyzpytatelným Švédům. Ti v posledním zápase moskevské skupiny A podlehli domácím Rusům 1:4. Sborná se tak utká ve čtvrtfinále s Německem.

Kdo koho přetlačí v duelu Kanada - Finsko? foto: ČTK/AP

Češi udolali Švýcary 5:4 a jsou první. Ve čtvrtfinále budou hrát s Američany

Branky v atraktivním duelu padaly až od druhé třetiny. V ní se trefili postupně Tommi Kivistö, Leo Komarov a Mika Pyörälä, ve třetí části uzavřel skóre Jarno Koskiranta. Čisté konto vychytal Mikko Koskinen.

Přímý souboj o prvenství ve skupině začala Kanada náporem a šancí McDavida, ale růžky začali postupně vystrkovat i Finové. Aho nahodil puk, který Pyörälä čepelí sklepl a jeho teč skončila na tyči.

ONLINE reportáž sledujte ZDE

Rychlý kontr s Barkovem zakončoval velký talent Laine, ale při pokusu o přehození Talbotova betonu mu kotouč trošku sjel z hole a skončil těsně vedle tyče.

Finové převzali naplno otěže utkání od druhé třetiny. Kivistö zkusil ve 27. minutě štěstí nahozením od modré čáry po ledě, Talbot jakoby reagoval na projíždějícího Pihlströma a jeho případnou teč, ale kotouč bez dalšího přispění finského forvarda zaplul do sítě.

Slováci porazili Američany až v prodloužení, do čtvrtfinále proto nepostoupí

Ve 37. minutě rozjetý Komarov z křídla napálil puk vší silou na Talbota, jemuž propadl pod rukou a dokutálel se za brankovou čáru. Zaskočeným Kanaďanům přidal na cestu do šaten ještě jednu trefu úspěšnou dorážkou aktivní Pyörälä a bylo to 3:0.

Hned ve 43. minutě přidal čtvrtou trefu Koskiranta a Kanada přes svou snahu nenašla až do samého závěru sílu na odpověď. K překonání Koskinena jí nepomohla ani přesilovka. Rozdíl ve skóre mohl naopak ještě navýšit Laine, ale neuspěl.

Rusové si snadno poradili se Švédy

MS v Rusku:

Skupina B (Petrohrad)

Kanada - Finsko 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 27. Kivistö (Rantanen), 37. L. Komarov (Mikael Granlund), 39. Pyörälä (Aho), 43. Koskiranta (Pyörälä). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Wehrli (Švýc.) - Lhotský (ČR), Ritter (USA). Vyloučení: 6:2. Bez využití. Diváci: 5890.

Skupina A (Moskva)

Rusko - Švédsko 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 15. Dadonov (Panarin, Šipačov), 18. Panarin (Šipačov, Marčenko), 22. Dacjuk (Zajcev), 30. Ljubimov (Mozjakin, Dacjuk) - 42. Ekholm (Larsson, Wennberg). Rozhodčí: Kubuš (SR), Rantala (Fin.) - Chartrand-Piche (Kan.), McIntyre (USA). Vyloučení: 2:4. Využití: 0:1. Diváci: 12.181.

Rusko podlehlo na úvod turnaje české reprezentaci, všechny další duely ale vyhrálo.

Za šestým tříbodovým ziskem v řadě vykročili svěřenci trenéra Znaroka v 15. minutě, kdy otevřel skóre Dadonov. Sborná byla střelecky aktivnější a svoji snahu přetavila ještě v první třetině v druhý gól.

Přestože si Markström připsal řadu dobrých zákroků, ve 22. minutě kapituloval potřetí, když jej překonal Dacjuk. Kapitán Ruska se v polovině zápasu podílel i na brance Ljubimova a bylo rozhodnuto.

Hned v úvodu třetí třetiny sice v přesilovce snížil obránce Ekholm, který se prosadil hned ve svém premiérovém duelu na turnaji, žádné drama se ale nekonalo.

Švédové měli oproti soupeři, který již zřejmě šetřil síly na play off, lehce navrch, další gól však vstřelit nedokázali.