Plzeň sahá po titulu, duel ve Zlíně otočila a ve finále vede 3:2

18:05aktualizováno  21:44
ZLÍN/PRAHA - Hokejisté Plzně zvítězili v pátém finálovém duelu play off extraligy na ledě Zlína 2:1 a mají na dosah první titul v historii. Domácí sice zápas lépe rozehráli a vedli díky zásahu Bedřicha Köhlera, ale Západočeši vývoj otočili trefami Jana Kováře a Nicholase Johnsona. Při vedení 3:2 na zápasy mohou Indiáni sérii uzavřít v pátek na domácím kluzišti. Utkání začne v 17:30.

Plzeň. foto: MAFRA - Dalibor Glück

V plzeňské defenzivě naskočil do zápasu zkušený bek Špaček, jenž dosud působil u týmu jako asistent trenéra. Olympijský vítěz z Nagana sice loni ukončil kariéru, ale při velké marodce Indiánů po osmi letech znovu v extralize obul brusle a vytvořil první obrannou dvojici s Hanzlíkem.

Přes důležitost zápasu začaly oba celky aktivně a přišly i náznaky šancí. Nahození od modré čáry nebezpečně tečoval Matějíček, na druhé straně prověřil domácího gólmana Sedláčka Balej. V sedmé minutě Plzeň chybovala, ale Holíka vychytal Mazanec.

On-line reportáž ZDE

Západočeši však zjevně vzali toto varování na lehkou váhu, což se jim záhy vymstilo. Köhler si najel na dlouhou přihrávku do středu hřiště, pláchl obraně a s přehledem propálil Mazance.

O chvilku později se situace opakovala, tentokrát však stihl Köhlera na poslední chvíli obrat o puk Špaček. V 15. minutě byl Balaštík při přesilovce blízko zvýšení náskoku, jenže tečoval těsně vedle.

Druhá část plynula zpočátku bez většího vzruchu. V 25. minutě vypálil bez přípravy Okál, Mazanec stihl betonem vyrazit. V Sedláčkově brankovišti přišel velký závar, skóre se ale nezměnilo.

Od poloviny zápasu Plzeň zvýšila obrátky a několikrát se usadila v útočném pásmu. Sedláček v 34. minutě sebral radost Kovářovi, bezchybně si vedl i proti Kašpaříkovi.

Zlín - Plzeň. Kovářům gól na 1:1.
Zlín - Plzeň. Johnsonova dorážka.

PLZEŇSKÉ GÓLY. Tečí vyrovnal Kovář (vlevo), pak rozhodl dorážkou Johnson.

Hodně nadějně vypadala krátce před přestávkou Čajánkova teč, jenže Mazanec stihl zasáhnout a připravil tak svému týmu základ pro vyrovnání. V čase 39:49 vypálil z kruhu pro vhazování ostře Balej a Kovář svou tečí překonal Sedláčka.

Na začátku třetího dějství Berani ubránili oslabení, ale pak přišel klíčový okamžik zápasu. Veselý v 45. minutě nepochopitelně posunul branku a už po 16 vteřinách se mohl z trestné lavice vrátit do hry. Kovářovi sice utekl puk, avšak stihl vystřelit, trefil clonícího Johnsona, ten zády k Sedláčkovi zareagoval a bekhendem skóroval.

Poté minul ranou z křídla Vampola. Vyrovnat mohli Balaštík a dorážející Leška, jehož zakončení však trefilo Jeřábka, který mezitím skončil v Mazancově bráně. Vlasák na druhé straně našel Kašpaříka, jemuž ve slibné pozici sklouzl kotouč z hole.

Největší šanci vyrovnat měl v 56. minutě při přesilovce Holík. Závěrečný tlak domácích narušilo přerušení hry kvůli zdravotní péči o jednu z divaček, která na tribuně zkolabovala.

Ohlasy trenérů

• Rostislav Vlach (Zlín): "Bylo to vyrovnané utkání. Zlomilo se přesilovkami, protože my je v poslední době moc dobře nehrajeme. To je alfa a omega celého play off. Když nedáme z tolika přesilovek gól, tak nemůžeme vyhrát. V příštím zápase to musíme zlepšit a věřím, že se vrátíme zpátky do Zlína."
  • Milan Razým (Plzeň): "Série graduje, hrál se oboustranně velmi dobrý hokej. My jsme v první třetině nevstoupili do zápasu úplně nejlépe, nevytvořili jsme si žádnou gólovku a domácí naši hrubou chybu hned potrestali vedoucí brankou. Od druhé třetiny jsme zlepšili pohyb, pak jsme soupeře zatlačili do defenzivy a před odchodem do šaten se nám podařilo vyrovnat. Ve třetí třetině jsme využili přesilovou hru a zápas dotáhli do vítězného konce. Hráči dodrželi, co jsme si před zápasem řekli. Vyzdvihl bych Jardu Špačka, klobouk dolů před ním, že se do zápasu nechal přemluvit a naskočil. Podal perfektní výkon."

Zlín - Plzeň 1:2

Branky a nahrávky: 7. Köhler (Zámorský, Linhart) - 40. Kovář (Balej, Straka), 46. Johnson (Kovář, Straka). Rozhodčí: Fraňo, A. Jeřábek - Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:6. Využití: 0:1. Diváci: 6641 (vyprodáno). Stav série: 2:3.

Zlín: J. Sedláček - Zámorský, Řezníček, Hamrlík, Linhart, Matějíček, Tesařík - Holík, Čajánek, O. Veselý - Balaštík, Leška, Köhler - Okál, Melenovský, Ondráček - od 47. navíc P. Sedláček, Kostourek, Fořt. Trenéři: Rostislav Vlach a Jurík.

Plzeň: Mazanec - J. Špaček, Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, St. Pierre, Mozík, Frolo, Havíř - Johnson, Jan Kovář, Martin Straka - Kratěna, Kašpařík, Vlasák - Balej, T. Sýkora, Petruška - Dvořák, Lev, Vampola. Trenéři: Razým, Michal Straka a Pejchar.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...