1. prosince 2009 12:31 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Finále Davis Cupu: Nadal v soutěži před lety proti Česku debutoval

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Rafael Nadal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rafael Nadal. | foto: ČTK

BARCELONA/PRAHA Ve finále Davisova poháru s pořadovým číslem 99 se proti sobě od pátku postaví aktuálně první a čtvrtý tým žebříčku mezinárodní tenisové asociace ITF. Španělsko se do závěrečného kola bojů o salátovou místu probilo popáté za posledních deset let, Česká republika poprvé od triumfu československého výběru v roce 1980 a potřetí celkem.

Obě země se Davisova poháru účastní od roku 1921. Československo si finále poprvé zahrálo v roce 1975, ale výběr s Janem Kodešem a Jiřím Hřebcem ve Stockholmu nestačil na Švédy, vedené Björnem Borgem. K finálovému reparátu dovedl československé tenisty o pět let později dvacetiletý Ivan Lendl.

Sekundovali mu Tomáš Šmíd a Pavel Složil. Ve finále v pražské Sportovní hale přesvědčivě porazili Itálii 4:1. Maximem po vzniku České republiky dosud bylo semifinále z roku 1996. Nejhorší byl naopak pro české tenisty rok 2005, kdy prohry s Argentinou a Německem znamenaly historicky první pád ze Světové skupiny. V následujícím roce se Češi mezi elitu vrátili.

Španělsko se mezi nejlepší týmy probojovalo v roce 1965, kdy až ve finále podlehlo Austrálii. Po dvou letech se oba soupeři ve finále střetli znovu a Austrálie opět zvítězila poměrem 4:1.

Vzájemná bilance v Davisově poháru

ČR (Československo) - Španělsko 2:3

1931: ČSR - Španělsko 3:2 (Praha, 1. kolo evropské zóny),

1965: ČSSR - Španělsko 1:4 (Praha, semifinále evropské zóny),

1971: ČSSR - Španělsko 3:2 (Praha, finále evropské zóny),

1972: Španělsko - ČSSR 3:2 (Barcelona, finále evropské zóny),

2004: Česká republika - Španělsko 2:3 (Brno, 1. kolo Světové skupiny).

V roce 2000 se situace opakovala potřetí. Rozhodující bod ve vypjaté atmosféře barcelonské haly vybojoval Juan Carlos Ferrero nad Lleytonem Hewittem. Oba týmy se v rozhodujícím boji o Davisův pohár střetly ještě jednou - v roce 2003, tentokrát na australské půdě a s opačným výsledkem. V následujícím roce si Španělé spravili chuť finálovým vítězstvím nad USA.

Třetí triumf získali loni v souboji antukových specialistů s Argentinou. Jediný sestup do kontinentální zóny museli strávit v roce 1995, kdy antukáři Sergi Bruguera a Alberto Berasategui vyhořeli na tvrdém povrchu v Mexiku. V dalším ročníku se však vrátili zpět.

Hned v prvním kole své cesty za druhým triumfem v roce 2004 narazili španělští tenisté na český výběr. Sedmnáctiletý daviscupový debutant Rafael Nadal v Brně nejprve ve třech setech podlehl Jiřímu Novákovi a s Tommym Robredem nezvládl ani čtyřhru proti Novákovi s Radkem Štěpánkem.

Češi vedli 2:1, jenže vše se ještě dokonale zamotalo. Feliciano López si poradil s osmnáctiletým Tomášem Berdychem a o výsledku se rozhodovalo až v poslední dvouhře. V ní Nadal překvapivě ve třech setech porazil Štěpánka a Češi museli místo postupu hájit příslušnost k nejlepším v baráži proti Paraguayi.

Českoslovenští hráči se se španělskými reprezentanty v Davisově poháru střetli čtyřikrát a výsledek byl s jedinou výjimkou vždy těsný. První měření sil se odehrálo v roce 1931 v Praze a úspěšnější byli domácí (3:2). V roce 1965 se v Praze radovali Španělé (1:4), šest let nato domácí Čechoslováci (3:2).

Finále evropské zóny v roce 1972 bylo dosud jediným vzájemným utkáním, které se konalo ve Španělsku. Československý tým s Kodešem, Hřebcem a Františkem Pálou v Barceloně prohrál 2:3, když o výsledku bylo rozhodnuto už po čtvrtém zápase.

ČTK
  • 0Diskuse