15. listopadu 2009 17:13 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Fenomenální Pacquiao má profesionální titul už v sedmé váze

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Zasloužené oslavy s mistrovskými pásy.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zasloužené oslavy s mistrovskými pásy. | foto: ČTK

LAS VEGAS Filipínský boxer Manny Pacquiao se stal posedmé profesionálním mistrem světa a posedmé to dokázal v jiné hmotnostní třídě. V sobotu v Las Vegas sebral titul šampiona WBO ve welterové váze Miguelu Cottovi z Portorika, když rozhodčí zhruba minutu před koncem posledního dvanáctého kola duel ukončil kvůli Filipíncově drtivé převaze.

Třicetiletý Pacquiao je považován za nejuniverzálnějšího boxera světa, jeho úspěchy v různých váhových kategoriích nemají obdoby. S větším protivníkem se vypořádal naprosto s přehledem, dvakrát jej poslal k zemi a zápas byl na pokraji ukončení už o tři kola dříve. Tehdy hlediště opustila Cottova manželka s dítětem, kteří už se podle agentury AP nemohli déle na beznadějný zápas dívat. Sesazený šampion odcházel z ringu z roztrženým obočím a silně krvácejícím nosem.

"Proti lepšímu boxerovi jsem ještě nestál. Vůbec jsem netušil, odkud ty rány přicházejí," složil poklonu vítězi Cotto, který prohrál teprve podruhé z 36 zápasů. Přesto si přišel na sedm milionů dolarů, jeho přemožitel dostane zhruba dvojnásobek. "Spolupracoval jsem s Muhammadem Alim, Sugar Rayem Leonardem, Marvinem Haglerem. Ale Manny Pacquiao je ten nejlepší boxer, jakého jsem kdy viděl," řekl v lasvegaské aréně promotér Bob Arum.

Pacquiao si vylepšil bilanci v profesionálním ringu o padesáté vítězství z 55 zápasů, v 38 případech vyhrál knokautem. Přemožitel například známého Oscara De La Hoyi po zápase přes bezpečný triumf oznámil, že neplánuje další přesun o kategorii výš. "Byl to tvrdý zápas, tahle váhová kategorie je pro mě ta poslední," řekl.

Duel národního hrdiny s přezdívkou Pacman sledovaly jako vždy na druhém konci světa celé Filipíny. Přenos běžel v kinech, barech, restauracích či vojenských základnách. Lidé v zemi během zápasu pravidelně zapomínají na problémy, které Filipíny sužují. Vedle terorismu to v poslední době byla především série devastujících bouří, které v Manile a jejím okolí vyvolaly nejhorší záplavy za poslední čtyři desetiletí.

"Je to taková úleva od toho všeho, lidi to posiluje a stmeluje. Byli nadšení, jakoby je ani ty bouře nepoznamenaly," citovala agentura AP starostu jedné z postižených oblastí Joricu Gaculu. "Z historického hlediska registrujeme během jeho zápasu vždy prakticky nulovou kriminalitu, přesto vysíláme hlídky, aby kontrolovaly, zda někdo nechce situaci zneužít," přidal výstižný příklad policejní mluvčí v Manile Leonardo Espina.

ČTK
  • 1Diskuse