Fenomenální Björndalen: na MS vybojoval už patnácté zlato

14:37
CHANTY MANSIJSK - Závod smíšených štafet vyhráli na úvod mistrovství světa v Chanty Mansijsku norští biatlonisté. V jejich sestavě nechyběl rekordman Ole Einar Björndalen, který dnes získal již patnácté zlato ze světového šampionátu. České kvarteto ve složení Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Zdeněk Vítek a Ondřej Moravec doběhlo na 11. místě. Za Norskem skončili Němci a třetí místo obsadila Francie.

Ole Einar Björndalen foto: Reuters

Česká štafeta, kterou rozjížděla Vítková, se od začátku pohybovala hluboko ve druhé desítce a na střelnici musela častokrát dobíjet. Bezchybnou střelbou nakonec vytáhl tým na konečné 11. místo finišman Moravec. Trenéři dali volno dlouhodobě nejlepšímu českému biatlonistovi Michalu Šlesingrovi, který šetřil síly na individuální starty.

V čele se dlouho drželi tradičně silní Němci a Norové. Manko norského kvarteta bylo sice před závěrečným úsekem 19 sekund, lídr Světového poháru Tarjei Bö ale skvělým během i střelbou bezpečně dovezl štafetu na prvním místě. Seveřané se ze zlata radovali poprvé od zavedení této disciplíny v roce 2005.

Šampionát pokračuje v sobotu sprinterskými závody mužů i žen.