Federer získal pro Švýcary první bod

17:19
PRAHA - První hráč světového žebříčku Roger Federer naplnil proti Radku Štěpánkovi papírové předpoklady a zvítězil 6:3, 6:2, 6:7 a 7:6. Švýcarští tenisté tak vedou v baráži o udržení ve Světové skupině Davis Cupu.

Roger Federer porazil Radka Štěpánka 6:3, 6:2, 6:7 a 7:6. foto: Michal DoležalČTK

Štěpánkovi se nedařilo prosadit proti Federerovi svou typickou hru na síti. Už ve čtvrtém gamu odvracel brejkboly a v šesté hře pak servis ztratil. Vzápětí měl při Federerově podání šanci na brejk, ale švýcarský tenista tradičně v krizové situaci vytáhl dva skvělé servisy a brejkboly odvrátil. Sadu pak dotáhl k výhře 6:3.

Ve druhém setu Štěpánek prohrál hned své druhé podání a Federer se dostal do vedení 3:1. Favorizovaný Švýcar měl v těchto chvílích utkání naprosto pod kontrolou. Ve vyrovnané sedmé hře znovu uspěl při servisu domácího hráče a celý set nakonec vyhrál 6:2.

Federer výborně returnoval a často Štěpánka prohazoval, navíc měl ve druhé sadě převahu i při výměnách od základní čáry. Při svém podání byl vítěz dvanácti grandslamových turnajů naprosto suverénní, ve druhém setu nepřipustil ani jeden brejkbol.

Úvod třetí sady se odvíjel podle obdobného scénáře. Štěpánek hned ve třetí hře ztratil servis a na téměř bezchybně hrajícího Švýcara dlouho nedokázal najít zbraň. Federer za stavu 5:4 podával na vítězství v zápase, ale udělal dvě dvojchyby a po dlouhé době se Štěpánek dostal k brejkbolům. První dva Federer odvrátil servisem a český tenista pak čelil mečbolu, než svůj pátý brejkbol v zápase proměnil. Vyrovnal tak na 5:5 a vrátil se do hry o třetí set.

Ten se nakonec za hlučného povzbuzování třinácti a půl tisíce fanoušků v hale rozhodoval v tie-breaku. V něm se Štěpánek ujal vedení 5:2, pak však prohrál oba míče při svém servisu a Federer měl za stavu 4:5 velkou šanci na zvrat. Udělal však dvojchybu a nabídl českému tenistovi dva setboly. Hned první z nich Štěpánek využil a vynutil si pokračování zápasu.

Do čtvrté sady znovu vstoupil lépe Švýcar, který vedl 3:0 a 4:1. Štěpánek však opět ukázal bojovné srdce, chytil se na returnu a srovnal na 4:4. Ve dvanácté hře Štěpánek při svém podání odvrátil další tři mečboly, vyrovnal na 6:6 a znovu se rozhodovalo ve zkrácené hře. Federer se dostal do vedení 6:3 a měl další tři mečboly. Dva ještě český tenista odvrátil, ale v pořadí sedmý už Federer přímým bodem z podání proměnil.