Federer vyhrál Australia Open

12:15
MELBOURNE - Švýcar Roger Federer porazil ve třech setech Chilana Fernanda Gonzaleze a získal titul v Australia Open. Federer neztratil v Melbourne ani jeden set a utkání zakončil čistou hrou.

Roger Federer vyhrál Australia Open. foto: Mark BakerČTK

Nejlepší tenista posledních let Roger Federer vyhrál potřetí v kariéře Australian Open. V dnešním finále porazil nejvýše nasazený Švýcar chilského soupeře Fernanda Gonzaleze 7:6, 6:4 a 6:4 a získal jubilejní desátý grandslamový titul. Trofej zdvihl za aplausu stojících diváků v Areně Roda Lavera po dvou hodinách a 20 minutách hry.

Pětadvacetiletý rodák z Basileje ale v první sadě dnešního finálového duelu málem klopýtl a byl blízko k tomu, aby o čistý štít v Melbourne přišel. Gonzalezovi se podařil brejk na 5:4 a při vlastním podání měl desátý nasazený Chilan dva setboly. Chladnokrevný a bezchybný Švýcar ale kritickou situaci zvládl.

O rok starší Gonzalez první sadu ještě zdramatizoval ve dvanáctém gamu, když odvrátil hned čtyři setboly, ale v tie-breaku už na světovou jedničku nestačil a rychle prohrával 0:5. Nakonec uhrál jen dva míčky. Federer pak mířil za další trofejí neohroženě, v sedmém gamu druhého setu prorazil soupeřův servis a později esem sadu získal. Stejný scénář měl třetí set, který tenisový král zakončil bekhendem po lajně.

Gonzaleze porazil i v desátém vzájemném utkání. Od vítězného Wimbledonu v roce 2003 si Federer na grandslamech drží úctyhodnou bilanci: z 15 turnajů deset vyhrál, přičemž při posledních sedmi skončil jen jednou těsně pod vrcholem - loni v Paříži ho zastavil španělský antukář Rafael Nadal. Aktuální Federerova vítězná šňůra trvá už 36 zápasů, v tom dnešním předvedl 45 vítězných míčků, z valné většiny zahraných na síti, a jen 19 nevynucených chyb.