Federer popáté vyhrál Wimbledon

19:03
LONDÝN - Švýcarský tenista Roger Federer popáté za sebou získal wimbledonský titul. V dnešním finále v pětisetové bitvě porazil Španěla Rafaela Nadala po setech 7:6, 4:6, 7:6, 2:6 a 6:2 . Utkání trvalo tři hodiny a 45 minut.

Roger Federer popáté za sebou vyhrál Wimbledon. foto: CHRIS YOUNGAFP

Za posledních sto let na londýnské trávě pětkrát za sebou triumfoval jen Švéd Björn Borg, který dnešní finále sledoval z tribuny. Federer hned v druhé hře zápasu získal soupeřův servis a rychle vedl 3:0, ale Nadal zlepšil hru a vyrovnal.

Španělský tenista na trávě spoléhal na stejné zbraně, díky nimž je téměř neporazitelný na antuce. Silovými a velmi agresivními údery od základní čáry hodně vzdoroval i králi trávy Federerovi, zvlášť když k nim přidal výborné prohozy a čas od času úspěšně zaútočil na síti. Úvodní sadu rozhodl až tie-break, v němž Nadal díky Jestřábímu oku odvrátil jeden ze setbolů, ale nakonec stejně prohrál 7:9.

Ve výborném tenisovém představení oba aktéři pokračovali i v druhé sadě, v níž si devět her drželi servis. Federera pak při podání vyvedl z rytmu rozhodčí, když jeho servis do autu nezahlásil jako chybu a nechal pokračovat ve hře. Švýcar zaváhal a Nadal poslal na jeho stranu kurtu vítězný míč, po němž skončil vsedě na zemi. Jindy klidný Federer neskrýval své rozladění a vzápětí ztratil servis i celý set.

O osudu třetího setu opět rozhodovala až zkrácená hra a znovu v ní byl úspěšnější pětadvacetiletý Švýcar. Zápas se však na jeho stranu nezlomil, do následujícího setu vlétl Španěl jako raketa a díky dvěma brejkům se dostal do vedení 4:0. Sice si pak vybral krátkou přestávku na ošetření a pokračoval s tejpem pod pravým kolenem, ale na jeho pohybu to nebylo znát.

V pátém setu měl trojnásobný vítěz Roland Garros blízko k tomu, aby poprvé v kariéře vyhrál i jiný grandslamový turnaj. Dvakrát při Federerově servisu vedl 40:15, ale Švýcar pokaždé hrozbu brejku odvrátil a v šesté hře začal mít najednou navrch. Prorazil Nadalův servis, unikl na 4:2 a získal půdu pod nohama. Od té chvíle už na kurtu dominoval, brejk potvrdil čistou hrou při svém servisu a hned v osmé hře zápas ukončil. Proměnil v pořadí druhý mečbol, který si při Nadalově podání vypracoval, a rozplakal se štěstím.